KOŠICE. Do košického historického centra mieri niekoľko investícií, ktoré môžu priniesť do tejto časti Starého Mesta nových obyvateľov.
Prax však podľa realitného makléra ukazuje, že podstatná časť záujemcov o nehnuteľnosti nehľadá v najatraktívnejšej lokalite mesta vlastné bývanie. Nehnuteľnosť chcú po kúpe ponúknuť ďalej na dlhodobý alebo krátkodobý prenájom.
Aktuálne sa v najväčšej mestskej pamiatkovej rezervácii na Slovensku realizujú dva zámery. Kým v prípade projektu na rohu Alžbetinej a Moyzesovej ide o rekonštrukciu historického objektu, na Drevnom trhu stavia developer dva bytové domy.
Byty a apartmány majú pribudnúť aj inde. Veľkorysejšie zámery sa plánujú tesne za hranicou pamiatkovej rezervácie.

Trebišovčania ani Taliani neuspeli
Historickú budovu bytového domu na rohu Alžbetinej a Moyzesovej získala v roku 2020 spoločnosť RE Košice, ktorej jediným spoločníkom je česká firma Sarky Investments. Objekt sa nachádzal dlhodobo v dezolátnom technickom stave. Bez využitia bola zhruba dve desaťročia.
Ak by sa investor nepustil v dohľadnom čase do opravy stavby, hrozilo by mu vyrubenie dane z nehnuteľnosti v najvyššej možnej výške. Košice totiž v roku 2022 schválili navýšenie sadzby tejto dane v prípade schátraných budov. Pre vlastníka tejto nehnuteľnosti by to znamenalo platiť mestu ročne namiesto 5 600 eur sumu viac ako 54-tisíc.
Budova má za sebou v posledných desaťročiach turbulentné obdobie, keď sa pomerne často menili vlastníci, no zásadná investícia, ktorá by umožnila stavbu opäť využívať, neprišla.
Na stav objektu mali zásadný vplyv aj obyvatelia, ktorí bývali na lukratívnej adrese ešte v 90. rokoch minulého storočia. Mnohí z nich tam žili bez akejkoľvek nájomnej zmluvy.
Vlastník, ktorý získal budovu v reštitúcii, si so situáciou poradiť nedokázal, preto odpredal v roku 1996 mestu väčšiu časť nehnuteľnosti. V roku 2003 už patrila celá budova Košiciam. Tie ju za primátora Zdenka Trebuľu (Smer) obratom predali trebišovskej firme East West Bridge.
Po krachu jej údajného zámeru prestavať objekt na účely bývania a administratívy získal nehnuteľnosť taliansky investor. No s plánmi na vytvorenie apartmánov, obchodných priestorov a podzemného parkovania neuspel ani on.

Český investor začal so stavbou vlani
Práce na rekonštrukcii na Alžbetinej 44 rozbehol vlani na jeseň až český investor.
Stavba je aktuálne schovaná za lešením, nad objektom vytŕča žeriav umiestnený na nádvorí. Objektu chýba klasická šikmá strecha, tá stará sa pred realizáciou v jednej časti úplne zrútila.
Stavebné povolenie získal projekt ešte v roku 2012, pričom posledné rozhodnutie o zmene stavby vydal mestský stavebný úrad v polovici roka 2023.
Projekt počíta s výstavbou deviatich bytov a trinástich apartmánov, na predaj je aj priestor pre obchodné prevádzky a parkovacie miesta. Tých bude spolu 30, z nich sedem na dvore a 23 v podzemnej garáži.
Podľa zverejnenej ponuky sú aktuálne predané dva byty a dva apartmány. Z nehnuteľností, ktoré sú stále v predaji, má najvyššiu cenu štvorizbový mezonetový byt s výmerou 130 metrov štvorcových, za ktorý musí záujemca zaplatiť 518-tisíc.
Naopak, najlacnejšou nehnuteľnosťou v ponuke je dvojizbový apartmán. Za jeho 47 metrov štvorcových si musí záujemca pripraviť necelých 247-tisíc.
Laco Nagy sa proti developerovi nepresadil
Stavenisko ožilo aj na Drevnom trhu, kde na rohu s Ulicou protifašistických bojovníkov pribudne bytový dom s polyfunkciou na prízemí. Zároveň je vo vnútrobloku situovaný aj druhý objekt s funkciou bývania.
Termín začatia výstavby bol plánovaný na november 2024. Kedy však reálne začal investor s projektom, nevedno. Na stavenisku sme nenašli žiadne označenie, ktoré by informovalo verejnosť o zámere.
Stavebníkom je v tomto prípade eseročka Drevný Trh, ktorá je dcérskou spoločnosťou košickej firmy Mecom . Tá má za sebou niekoľko developerských projektov. Tým najvýznamnejším sú kancelárske priestory Duett vedľa Auparku či výstavba bytového domu v Čermeli.
Výhrady voči výstavbe na Drevnom trhu, ale aj k postupu stavebného úradu v rámci predchádzajúcich konaní, mal známy bývalý hokejista Ladislav Nagy, ktorý vlastní v bezprostrednom susedstve penzión. S námietkami však neuspel. Stavebné povolenie k bytovkám dostal investor v polovici roka 2022.

Stavba nárožnej bytovky bude mať dve podzemné a päť nadzemných podlaží. Počíta sa aj so zobytnením podkrovia. Druhá budova bude mať štyri nadzemné podlažia a podkrovie s pultovou strechou.
V oboch domoch je navrhovaných spolu 32 bytov a obchodné priestory pre štyri prevádzky. Developer plánuje postaviť 49 parkovacích miest.
Podľa aktuálnej ponuky je bytom s najvyššou cenou nehnuteľnosť v podkroví s výmerou 132 metrov štvorcových, za ktorý si developer pýta 524-tisíc. V ponuke sú aj byty s menšou výmerou.

Ústavný súd dostane susedov
Renováciu jednej z budov v historickom centre ohlásil pred časom aj košický investor Elit Byt Development.
Ide o prestavbu národnej kultúrnej pamiatky, ktorá sa nachádza na nároží Hlavnej a Bačíkovej ulice. Stavba susedí priamo s budovou Ústavného súdu.
Objekt bol postavený na prelome dvadsiatych a tridsiatych rokov minulého storočia ako sídlo Obchodnej a priemyselnej komory. Naposledy v nej sídlila VÚB banka. Po novom má slúžiť na bývanie, pričom prízemie ponúkne investor na komerčné využitie.
Počty bytových jednotiek ani parkovacích miest zatiaľ investor nezverejnil. Byty sú ponúkané na predaj prostredníctvom jedného z realitných portálov.
V inzerátoch sme natrafili napríklad na dvojizbový byt, ktorého obývacia plocha má zhruba 59 metrov štvorcových a terasa necelých 55 metrov štvorcových. Z nej sľubuje predávajúci výhľad priamo na dvor Ústavného súdu. Nehnuteľnosť sa predáva za 413-tisíc.
V prípade garsónky s výmerou 17 metrov štvorcových si musí záujemca pripraviť sumu 107-tisíc.

Na námestí pribudnú stovky apartmánov
Priestor na rozsiahlejšie projekty ponúkajú developerom územia v tesnej blízkosti hranice pamiatkovej rezervácie. Najbližšie k realizácii je projekt polyfunkčného apartmánového domu, ktorý je plánovaný na voľnej ploche v blízkosti križovatky na Námestí osloboditeľov a Južnej triedy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári