KOŠICE. Znepokojení zamestnanci a študenti, aktivisti, dendrológ, mestská poslankyňa, ale aj zástupcovia univerzity. V závere minulého roka sa v areáli Technickej univerzity v Košiciach uskutočnilo verejné stretnutie. Hovorili na ňom o zámere školy stavať nový kampus. Plán naráža na kritiku verejnosti.
Vzhľad školského komplexu by sa výrazne zmenil, dve staršie budovy majú zbúrať a padnúť majú desiatky stromov. Súčasťou areálu je totiž parčík.
Na tomto mieste vyrastie Centrum zelených a digitálnych technológií zamerané na informačno-komunikačné technológie. Päť vzájomne prepojených pavilónov by malo mať päť nadzemných podlaží.
Súčasťou zámeru sú aj podzemné parkovacie domy s kapacitou 494 miest. Polyfunkčný objekt dosiahne podlahovú plochu s výmerou viac ako 42 000 štvorcových metrov. Postavený bude z kombinácie betónových a drevených konštrukcií.
Mali už začať stavať
Nové centrum má slúžiť aj pre potreby novovzniknutej fakulty.
Začiatok výstavby podľa projektu zverejneného na Enviroportáli stanovili na október 2024, ukončenie v októbri 2027. Na decembrovom stretnutí sa však hovorilo, že stavať sa začne najskôr o dva roky a celý zámer môže byť realitou aj o dekádu.
V novembri o zámere rokovali členovia komisie životného prostredia, verejného poriadku a ochrany zdravia pri mestskom zastupiteľstve.
Rozhodli sa požiadať vedenie univerzity, aby prehodnotila svoj zámer „z dôvodu negatívneho dopadu na životné prostredie". Zároveň odporučili univerzite hľadať iné možnosti realizácie projektu, ako napríklad rekonštrukciou existujúcich nevyužitých priestorov v areáli.
„Stavba zapríčiní odstránenie zelene vo vysokej spoločenskej hodnote a nové parkovacie miesta budú mať dopad na zvýšený pohyb vozidiel v areáli, čo je v rozpore so snahou mesta a odľahčenie automobilovej dopravy.“

Aktivista: Nenahraditeľná škoda
Zámer je prekvapením pre bývalého mestského poslanca a aktivistu Ladislava Rovinského, ktorý sa v decembri zúčastnil výrubového konania k 77 stromom a 302 metrom štvorcových krovín. Prekáža mu najmä, akým spôsobom zámer pripravili.
„Verejnosť sa o tom dozvedela, až keď bolo všetko 'uvarené'. Z hľadiska výrubu drevín to bude nenahraditeľná škoda a obávam sa, že náhradná výsadba pri tom trende, ako sa robí v Košiciach, nebude dostačujúca a kvalitná."
Rovinský hovorí, že treba prekonať stálu potrebu budovať ďalšie parkovacie miesta, prihovára sa za lepšie využívanie verejnej dopravy.
„Statická doprava indukuje dynamickú, to znamená, keď urobíme parkoviská, bude to zvyšovať aj dopravu."

Kritizuje aj zamýšľanú likvidáciu dvoch budov, ktoré slúžili ako sídla katedry geológie a elektroniky. Spolu s hlavnou budovou Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií vznikli počas výstavy v roku 1938.
Dvadsiate výročie vzniku Československa v roku 1918 totiž Slováci oslávili aj veľkolepou výstavou. V Košiciach mala prezentovať úspechy východného Slovenska v rámci štátu.
„Keď som sa pýtal, ako bola vyčíslená hodnota budov, odpoveď som nedostal. Tie budovy majú pritom svoju hodnotu, aj keď boli budované ako dočasné stavby. No tým, že tak dlho vydržali, získali svoju hodnotu a majú i svoju urbanistickú hodnotu. Máme informácie, že súčasné budovy nie sú využívané, škola má veľa prázdnych a zanedbaných priestorov. Som presvedčený, že tu hrozí po niekoľkých rokoch to isté.“
Na verejnom stretnutí obhajoval zámer univerzity kvestor Marcel Behún.
Prítomní zamestnanci sa mu sťažovali, že o zámere nemajú žiadne informácie, na absenciu urbanistickej koncepcie celého územia a chýbajúcu diskusiu, ako má nový kampus vyzerať, univerzita má pritom fakultu umení. Verejnosť zas kvestorovi adresovala výčitky, že zanedbáva starostlivosť o stromy.
Počet študentov klesá
Aktivistovi i doktorandovi Petrovi Beňovi chýba vízia rozvoja, kde sa má areál stavebne a priestorovo rozvíjať a kde je priestor pre zeleň. Až po urbanistickej súťaži by podľa neho mala nasledovať architektonická.
Behún vysvetľoval, že budovy určené na sanáciu mali problém s podmáčaním a základy už nie sú vyhovujúce. V súčasnosti má škola rozpracovanú dokumentáciu na územné rozhodnutie.

Počet študentov interne klesol, kým kedysi ich bolo vyše 18,5-tisíca, dnes je to o 6 000 menej. Škola eviduje obrovský investičný dlh, nevie si dovoliť opravy existujúcich budov.
Pôvodne sa hovorilo o investícii 23 miliónov eur, na stretnutí však kvestor uviedol, že celý investičný náklad je na úrovni približne 90 miliónov eur. Časť univerzita má, hovorí aj o možnosti čerpať z plánu obnovy.
Ani stavba susedného Technikomu neprebiehala bez problémov. Skelet stál ladom pre nedostatok financií štyri roky.
Výhrady zamestnancov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári