KOŠICE. Košičan Mikuláš (32) vyrastal v detskom domove v Medzilaborciach, pretože jeho rodičia boli závislí.
„Aj ja som do toho spadol, dlhé roky som bral pervitín a tak. Išlo to so mnou dole vodou, až na dno. Bol som závislý viac ako desať rokov. Ale odkedy sa mi narodil malý, idem inou, správnou cestou. Snažím sa mu byť lepším príkladom. Pravidelne chodím aj do klubu abstinentov, čo mi veľmi pomáha,“ priblížil Mikuláš.
Práve jemu a jeho trojročnému synovi Natanaelovi mesto Košice v spolupráci s občianskym združením Úsmev ako dar odovzdalo druhý nájomný sociálny byt počas tejto zimy.
Prvý dostala mama s troma synmi na Ľudovej ulici, o týždeň mesto odovzdá tretiu garsónku, a to tiež na sídlisku Terasa.

Rok presviedčal súd
S Natanaelovou mamou mal Mikuláš krátky vzťah, ktorý im nevyšiel. Keď mal ich syn rok a pol, bol umiestnený do Centra pre deti v Bidovciach.
„Vtedy som oňho začal bojovať a vzal som ho odtiaľ. Doteraz bol u mojej sestry, ale vďaka tomuto bytu, pomoci ľuďom z Úsmevu ako dar a môjmu zamestnaniu sa oňho už môžem postarať sám.“
Mikuláš rok pracoval na tom, aby presvedčil súd, že mu môže zveriť syna do starostlivosti.
Osamelý otec Mikuláš je vyučený automechanik, ktorý má nadstavbu strojný technik, ale pracuje ako čašník v známej košickej reštaurácii. „Mám super kolektív a výborného šéfa, za čo som tiež veľmi vďačný. Poznajú celý môj príbeh, a predsa ma vzali medzi seba.“
Na škôlkara Natanaela nebude sám, pomáhajú mu starí rodičia a sestra. „Moja mama už abstinuje, ale keď ju teraz stretnem v autobuse, ani sa mi nepozdraví. S ňou nemám vzťah.“
Manažér pobočky Úsmev ako dar pre východné Slovensko Radoslav Dráb hovorí, že Mikuláš je príkladom rodiča, ktorý síce má za sebou ťažkú minulosť, ale veľmi sa snaží situáciu si zlepšiť. „So synom má veľmi dobrý a úzky vzťah. A nebude na to celé sám, pretože ide o bývanie so sprevádzaním.“

Pomáhajú zdolať traumy aj dlhy
Podľa Drába je najväčším problémom rodín v sociálnej núdzi udržať si zamestnanie, prípadne si po jeho strate nájsť nové. Dôležité je aj spolupracovať s právnikmi napríklad z občianskeho združenia Úsmev ako dar, ktorí im radia, ako sa postupne dostať z dlhov a exekúcií.
„Tejto rodine ako aj ďalším sa venujú kolegovia sociálni pracovníci a psychológovia. Pretože ľudia, ktorí dlhodobo žili bez domova, majú veľa tráum. Za týmto účelom vznikla aj naša dcérska organizácia, ktorá sa volá Sociálne bývanie. Založil ju Úsmev ako dar a predsedom správnej rady je otec Peter Gombita z Oázy.“
Práve kňaz Peter Gombita posvätil pri odovzdávaní nový byt.

Nájom do 240 eur
Prípad Mikuláša je špecifický v tom, že ide o muža, ktorý so svojím synom ešte nežil. „Sme pripravení pomôcť mu aj v osvojení si rodičovských zručností, ktoré možno my muži nemáme. A on bude musieť zastúpiť oboch rodičov.“
Mesto Košice je vlastníkom 1 228 bytov, ktoré slúžia rôznym sociálnym skupinám. Ide o byty pre dôchodcov, kompenzačné, štartovacie, bezbariérové byty a byty na účely prestupného bývania, tzv. Housing first (najprv bývanie).
Aj tento byt na Severe bol pôvodne v dezolátnom stave. Vďaka darom rôznych sponzorov, firiem a jednotlivcov bol kompletne zrekonštruovaný.
Mikuláš s Natanaelom dostali dostupné sociálne nájomné bývanie, ktorého nájom vrátane energií by nemal presiahnuť 240 eur.

Pomohli už 120 rodinám
Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) pripomenul, že pred štyrmi rokmi sa všetky mestské byty nachádzali v dezolátnom stave.
„Vlastnými silami ich postupne opravujeme a ponúkame na dlhodobý prenájom občianskym združeniam ako Úsmev ako dar, ktoré byty samy opravia a nájdu vhodných podnájomníkov. Do užívania na sociálne účely sme dali už 120 bytov, za každým z nich sa skrýva originálny príbeh rodiny. Tento byt nie je posledný ani predposledný, ktorý odovzdávame,“ dodal primátor.
Za roky odovzdávania bytov sa mesto nestretlo s problémom, ktorý by sa im s pomocou sprevádzajúcich osôb nepodarilo vyriešiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári