Korzár logo Korzár Košice

Goodbye Lenin. Komunisti rýchlo prišli o veľkolepé sídlo v Košiciach. Ako stavali biely dom

Otvorili ho pred 40 rokmi.

Lenin sa na svojom mieste dlho neohrial. V roku 1990 ho spred magistrátu odstránili. Lenin sa na svojom mieste dlho neohrial. V roku 1990 ho spred magistrátu odstránili. (Zdroj: Archív mesta Košice)

KOŠICE. Keď stojíte na námestí pred rozľahlou budovu magistrátu v Košiciach, čnie sa pred vami dlhé schodisko. Nadobúdate pocit niečoho nedosiahnuteľného. Dnes ho zmierňuje fakt, že schody po nedávnej rekonštrukcii dotvára zeleň a menšie sedenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozľahlý komplex je sídlom mesta Košice. Predtým slúžil potrebám komunistov. Prevádzkovú budovu straníckych orgánov Komunistickej strany Slovenska na košickom sídlisku Terasa slávnostne otvorili pred 40 rokmi, 25. januára 1985.

Na dobových fotografiách, ktoré získal Korzár z Archívu mesta Košice, vidieť, že to bola veľká spoločenská udalosť. Hore na schodisku stál dav ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Pred vchodom boli nastúpené dievčatá v krojoch. Na jednom zo záberov zase vidieť, ako si muži odovzdávajú na červenom vankúši pomyselný kľúč od dverí.

Neskôr ľudí pousádzali do veľkej zasadačky, za predsednícky stôl si zase sadli najvyšší politickí predstavitelia. Nad nimi visel nápis „Plnením záverov XVI zjazdu KSČ pozdravujeme 40. výročie oslobodenia Československa sovietskou armádou."

V budove sídlili všetky mestské a regionálne úrovne Komunistickej strany, aj účelová stranícka inštitúcia s názvom Dom politickej výchovy, ktorá sa presťahovala z Jakabovho paláca.

Prišiel pád

Komunistická strana nové monumentálne priestory dlho nevyužívala. Presne štyri roky. Potom prišla Nežná revolúcia, prevrat a nastúpila demokracia.

„Budova sa stala symbolom záverečnej fázy socialistického režimu a končiacej sa vedúcej úlohy komunistickej strany v politickom a spoločenskom živote ČSSR,“ poznamenáva infotabuľa z výstavy na magistráte venovaná štyridsiatke „bieleho domu“.

SkryťVypnúť reklamu

„Majestátny objekt sa zároveň stal impozantnou ukážkou socialistickej architektúry a budovateľského úsilia československého reálneho socializmu na východe republiky.“

Rozpočet stúpal

Potreba postaviť pre stranu a mestské úrady a útvary jedno centrálne sídlo vyvstala najmä z toho, že boli roztrúsené po meste.

„Zadávateľ v požiadavke na novú budovu okrem ideologických reprezentačných účelov zdôrazňoval aj aktuállny stav nevyhovujúcich priestorov po stránke kapacitnej či ekonomický faktor. Jednotlivé autonómne pôsobiace orgány v samostatných objektoch tak mala nahradiť združená administratívna budova, ktorá by znamenala organizačné zjednodušenie práce i väčšiu centralizáciu," popisuje dokument Architektonicko-historické zhodnotenie objektu Magistrátu mesta Košice.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt umiestnili do priestoru sídliska Terasa, oficiálne známe aj ako Nové Mesto.

Výstavba magistrátu trvala od roku 1979 do 1984. Pôvodný plán pre stavebné práce znel 55 mesiacov, napokon sa natiahli o viac ako dva roky. Stavbu projektoval Stavoprojekt Košice. Vedúcim projektantom sa stal inžinier Milan Motýľ.

Výstavbu zabezpečovali Pozemné stavby Košice. Pôvodný rozpočet v sume vyše 142 miliónov československých korún prešvihli. Podľa niektorých zdrojov to napokon celé stálo 200 miliónov. Avšak konkrétne pramene potvrdzujúce toto číslo sa dohľadať nepodarilo.

230 miestností

Stavbu financovali viaceré úrovne komunistického aparátu od Prahy cez Bratislavu po východoslovenský výbor. Do nákladov boli zahrnuté aj práce na chodníkoch, spevnení a dláždení plôch, sadové úpravy a vonkajšie osvetlenie.

To, že išlo o majestátny projekt, dokladujú nasledujúce štatistiky. Korzáru ich sprostredkoval Bytový podnik mesta Košice, ktorý komplex spravuje.

Celková zastavaná plocha je 11 940 metrov štvorcových, celková podlahová plochá má 27 500 štvorákov, obvod zastavanej plochy je 607 metrov. Dokopy je tam 230 miestností. Pred budovou je námestie s kapacitou pre 2 000 ľudí.

Stavba sa skladá zo siedmich funkčných jednotiek. „Konštrukčné riešenie predstavoval v tej dobe typický železobetónový skelet s prefabrikovanými stropmi a výplňovým murivom. Stupňovité podlahy v zasadačkách sú riešené ako monolitické, stropy zasadačiek tvorí oceľová priestorová priehradová doska," píše sa v Architektonicko-historické zhodnotenie budovy magistrátu mesta Košice.

K budove prislúchali aj umelecké diela. Nachádza sa tam napríklad kovový reliéf s poľnohospodárskym motívom znázorňujúcim v štylizovanej skratke obilie a kosáky, predstavuje robustný drevený reliéf s robotníckym výjavom. Diela v exteriéri mali za úlohu demonštrovať skôr politické než umelecké idey.

Interiér magistrátu tvoria kancelárie. Dopĺňajú ich dve zasadacie sály s kapacitou 700 a 200 osôb. Vo veľkej zasadačke rokujú mestskí a taktiež krajskí poslanci. zdobia viaceré umelecké diela ako reliéfy, plastiky a busty.

Prečo je biely dom biely?

Netrvalo dlho a Košičania si názov Prevádzková budova straníckych orgánov Komunistickej strany Slovenska rýchlo skrátili. Nazvali ho jednoducho biely dom. Paradoxne, po sídle prezidenta v USA.

Táto prezývka však má svoje praktické odôvodnenie. Objekt je zvonku obložený z bielo glazovaného hliníkového plechu (obklad Hunter Douglas) a travertínu zo spišského Dreveníka. Na kamenné dlažby a schodištia bola zase v exteriéri použitá žula z Příbrami.

S Leninom na večné časy?

Azda najviditeľnejšou však bola bronzová podobizeň Vladimíra Iljiča Lenina v nadživotnej veľkosti. Päťmetrovú sochu Lenina osadili pred magistrátom v novembri 1987.

„Pôvodný návrh síce počítal s miestom pre Leninov pamätník, avšak formálne (aspoň podľa dochovaných plánov a modelov) malo ísť o veľkú abstraktnú plastiku pripomínajúcu hviezdicu s ostrými cípmi, otvárajúcimi sa do priestoru," popisuje Architektonicko-historické zhodnotenie budovy Magistrátu mesta Košice.

Z toho návrhu zišlo a vymenila ho socha od známeho košického sochára Arpáda Račka. Na jej podstavci bol podpis vodcu sovietskeho proletariátu. Hneď za ním sa na stene vynímal ďalší komunistický symbol, kosák s kladivom. Račko dostal o rok nato od prezidenta Gustáva Husáka titul národný umelec.

Súvisiaci článok Už búrajú 40-ročné schody košického magistrátu. Nové budú zelené z eurofondov Čítajte 

Realizáciu sochy financoval Mestský národný výbor Košice sumou jeden milión československých korún. Lenin sa na svojom mieste dlho neohrial. V roku 1990 ho spred majestátnej budovy odstránili. Z podstavca ho strhol žeriav.

V rovnakom roku opustila svoje miesto v parčíku na vtedajšej Leninovej ulici, dnes Hlavnej, bronzová socha prvého „robotníckeho“ prezidenta Klementa Gottwalda. Dnes je tam umiestnený erb mesta Košice.

Lenin spred bieleho domu nebol jediným Leninom, ktorý prišiel o svoje miesto, ďalšou bola i jeho busta, osadená v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva alebo jeho reliéf aj s komunistickými symbolmi na pútači pri Humenskej ulici.

Sochy Lenina a Gottwalda sú dodnes majetkom mesta. Uskladnili ich v depozitári Východoslovenského múzea v Šaci.

Takmer patril deťom

Po tom ako padol režim, uvažovalo sa, ako ďalej naložiť s majestátnou budovou. Rozbehli sa plány, že do nej presťahujú detskú nemocnicu, ktorá v tom čase sídlila v prenajatých priestoroch fakultnej nemocnice na Tr. SNP.

Vznikol dokonca aj pomerne podrobný projekt, ako budú rozložené jednotlivé oddelenia. Rátalo sa aj s ďalšími prístavbami. Detskí pacienti napokon ostali vo fakultnej nemocnici. Budovu o niečo neskôr prevzalo mesto.

V posledných rokoch podstúpila mamutia stavba výraznejšie zmeny. Jej betónový vzhľad doplnila zeleň. Upravili schody, doplnila ich oddychová časť vrátane záhradky a stromov. Viac zelene je aj v okolí magistrátu.

Súvisiaci článok Polaček chová na streche magistrátu štvrť milióna včiel. Nájom za úle platí medom Čítajte 

Strechy na niektorých častiach prešli kompletnou rekonštrukciou, vrátane ich zateplenia. Zároveň sa na nich vytvorili vegetačné zelené pásy s rozlohou 1 700 metrov štvorcových, ktoré zlepšia mikroklímu a zvýšia biodiverzitu prostredia, zachytia dažďovú vodu a znížia aj náklady na energie.

Od mája 2024 chová primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) na zelenej streche magistrátu včely. Ide o štyri včelstvá, ktoré počtom symbolicky reprezentujú približne 250 000 Košičanov.

Mestský med bude slúžiť aj na reprezentačné účely mesta ako dar pre hostí a oficiálne návštevy.

Pamätihodnosť mesta

V septembri 2023 sa budova magistrátu dostala na zoznam pamätihodností mesta Košice. Zapísali ju tam spolu s kinom Družba, renesančným stĺpom v Ťahanovciach, stredovekým zmierovacím krížom v Ťahanovciach a historickým evanjelickým cintorínom na Žriedlovej ulici.

Hovorca magistrátu Dušan Tokarčík pripomenul, že zaradenie návrhov do zoznamu pamätihodností mesta by malo zlepšiť možnosti čerpania finančných prostriedkov na ich revitalizáciu z grantových schém, dotačných programov a eurofondov.

Z toho vyplýva, že mesto by mohlo žiadať o ďalšie financie, aby vylepšilo vzhľad a funkčnosť bieleho domu.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 546
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 337
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 921
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 807
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 573
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 446
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 118
  1. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  2. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  3. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  4. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  5. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  6. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  7. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  8. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 287
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 548
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 325
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 251
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 041
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 446
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 475
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  2. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  3. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  4. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  5. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  6. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  7. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  8. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 287
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 548
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 325
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 251
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 041
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 446
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 475
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu