KOŠICE. Zlodeji v Košiciach čoraz častejšie vykrádajú byty, ktoré sú prostredníctvom internetu ponúkané na krátkodobé ubytovanie.
Prispôsobujú sa dobe, na vniknutie do nehnuteľnosti a jej vykradnutie nepotrebujú vypáčiť dvere či rozbiť okno. Stačí im získať kľúč.

Používajú falošné mená
Po týchto neželaných návštevách majú vlastníci a prenajímatelia bytov „hlavu v smútku", pretože ich nehnuteľnosť je neraz nielen vykradnutá, ale aj spustošená.
„Skutočne, polícia v Košiciach eviduje v poslednom období zvýšený počet vlámaní do tohto typu nehnuteľností,“ potvrdila pre Korzár košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.
Podľa dostupných informácií sa zlodeji špecializujú na byty prenajímané cez platformy Airbnb či Booking. Nehnuteľnosť si na niekoľko nocí zarezervujú pod falošným menom a potom ju vykradnú.
Sú však aj takí, ktorí v „prenajatých“ bytoch navyše praktizujú rôzne radovánky, dokonca sa v nich v minulosti našli aj injekčné striekačky.
Zlodeji si odnášajú všetko, čo sa dá predať, vrátane elektroniky.
„Od 1. januára 2025 doposiaľ evidujeme päť takýchto prípadov. Dlhoprstí sa najčastejšie ulakomia na elektroniku a z nej najčastejšie na televízory,“ vysvetľuje Ivanová a dodáva, že zo spomínaných tohtoročných prípadov spustošili zlodeji jeden byt: „Išlo o poškodenie interiéru a zariadenia pri krádeži.“

Byty si monitorujú
Zlodeji sú vynaliezaví, neuchyľujú sa vždy len k prenájmom. Monitorujú si ponuky nehnuteľností a keď zistia, že priestor je k dispozícii, dovnútra vojdú aj tak, že kľúče z lockboxu (box s kľúčmi pre hostí s kódom) ukradnú, prípadne ho odpília.
Pre políciu majú v prípade potreby vymyslenú výhovorku, že kľúč si kúpili na ulici.
„Polícia v priebehu vyšetrovania aj na základe zaistených stôp preveruje rôzne možnosti, akými sa páchatelia alebo páchateľ mohli dostať do interiéru bytu. V posledných prípadoch, ktoré evidujeme, výsledky doterajšieho vyšetrovania potvrdili, že podozrivé osoby sa do bytu dostali pomocou kľúčov, vytvorených na základe kódu.“
„Nie je možné vylúčiť, že osoby, ktoré sú rozhodnuté takéto protiprávne konanie spáchať, si rezervácie nehnuteľností, prípadne ich obsadenosť niekoľko dní vopred monitorujú,“ dodala policajná hovorkyňa.
Polícia podľa Ivanovej pracuje aj s verziou, že páchatelia si byty prenajímajú pod falošnými menami a potom ich vykrádajú.
Majiteľom bytov polícia odporúča po každej rezervácii zmeniť kód, aby bolo znemožnené zmocniť sa pravých kľúčov. Zároveň by si mali (pre vlastnú bezpečnosť) z času na čas zmonitorovať miesto, kde si osoba, ktorá si byt prenajala, príde vyzdvihnúť kľúč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári