PEZINOK, KOŠICE. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku a neskôr v Banskej Bystrici sa vyše štyri roky zaoberal kauzou, v ktorej 21 obžalovaných čelilo obvineniu z rozsiahlych daňových podvodov.
Okrem mužov a žien nielen z celého východného Slovenska, ale i z cudziny, sedel na lavici obžalovaných aj bývalý šéf košického daňového úradu Ivo Prokopič a známy košický podnikateľ Gabriel K.
Súd sa prípadom zaoberal na desiatkach pojednávaní, ktorých sa osobne zúčastňovala iba časť obžalovaných. Ostatní dali súhlas na konanie v neprítomnosti a zastupovali ich obhajcovia.
V rámci procesu sa menil nielen senát, keď jeho predsedu Ondřeja Kozlíka, ktorý odišiel do dôchodku, vymenil Peter Pulman. Zmena nastala aj na stoličke prokurátorky, keďže pôvodná dozorová odišla na Európsku prokuratúru.
V decembri 2024 a minulý mesiac zazneli záverečné reči procesných strán, 20. januára súd vyniesol dlho očakávaný rozsudok.
Znenie obžaloby
Prípadom sa polícia zaoberala od roku 2009. Postupne boli obvinené viac než dve desiatky osôb z celého východného Slovenska, no hlavne z Košíc a okolia. Dvaja žijú v Severnom Írsku.
Prokopič šéfoval dva roky
Iva Prokopiča, ktorý bol na košickej podnikovohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity spolužiakom napríklad Júliusa Rezeša či konškolákom Petra Žigu (Smer), vymenoval v roku 2007 za riaditeľa Daňového úradu Košice IV šéf Daňového riaditeľstva SR Igor Šulaj (Smer). Vo funkcii bol dva roky.
Polícia koncom roka 2017 prípad s návrhom na podanie obžaloby odstúpila špeciálnej prokuratúre. Tá o dva roky vyšetrovanie daňovej megakauzy ukončila.
„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal 20. decembra 2019 na ŠTS obžalobu spolu na 21 osôb obvinených zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z daňovej trestnej činnosti a iných trestných činov. V rámci trestnej činnosti páchanej v rokoch 2007 až 2009 si zločinecká skupina uplatnila nadmerné odpočty DPH za vyše 20 miliónov eur," informovala v roku 2020 hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.
Podľa znenia obžaloby podnikatelia zakladali fiktívne spoločnosti, ktoré medzi sebou obchodovali a vystavovali nepravdivé účtovné doklady. Z účtov vyberali peniaze z neoprávnene vyplatených DPH-čiek a rozdeľovali ich. Prokopič a Gabriel K. mali rozhodovať o činnosti skupiny, riadiť ju, vydávať pokyny, deliť financie a podobne.
Obžaloba má takmer 260 strán
Po skončení vyšetrovania a odstúpení prípadu na ŠTS mal spis 33-tisíc strán a 140 zväzkov, veľkú časť tvorili prílohy. Obžaloba má 259 strán. Z 21 mien v nej patrí 17 mužom a štyri ženám. Jednou z nich je Prokopičova manželka.
Žalované skutky sú v obžalobe rozčlenené na časti A až G. Časť B je rozčlenená na 220 skutkov a C na 13 skutkov.
V obžalobe časť paragrafov spadala ešte do Trestného zákona účinného do septembra 2012 a časť už do nového, platného do novely z roku 2024. Išlo napríklad o zneužívanie právomoci verejného činiteľa (so sadzbou 10 až 12 rokov), falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny (7 až 12 rokov) či legalizáciu príjmu z trestnej činnosti (12 až 20 rokov).
Aj rozsudok napokon ŠTS vyniesol po paragrafovej úprave časti skutkov podľa novely Trestného zákona, ktorá vstúpila do platnosti vlani v lete. Znamenala zmiernenie trestných sadzieb. U iných skutkov sa vina a tresty posudzovali podľa Trestného zákona platného do roku 2012, keďže sadzby v ňom boli pre obžalovaných výhodnejšie.

Vyjadrenia obhajcov
Senát sudcu Ondřeja Kozlíka v Pezinku naplánoval ešte v októbri 2020 v tejto veci viac termínov. V novembri, rovnako ako mesiac predtým, neprišlo viacero obžalovaných, medzi deviatkou „absentérov" boli aj Prokopič a Gabriel K. Ich obhajcovia súdu predložili súhlas klientov na konanie v neprítomnosti.
Prvý z dvoch novembrových dní vyplnila iba prezentácia obžalovaných a ich obhajcov, potom súd odročil pojednávanie na druhý deň. Po tom, ako prokurátorka prečítala obžalobu, sa k nej vyjadrovali jednotliví obhajcovia.
Za Gabriela K. vinu popreli s tým, že na pojednávaniach sa to budú snažiť dokázať.
Podobné vyjadrenia, popierajúce vinu ich klientov, prednieslo aj niekoľko ďalších advokátov. Obžalobu označili za nepodloženú, nedôvodnú a znenie toho-ktorého skutku, ktorý sa kladie za vinu, formulované neuveriteľne všeobecne.
Boli však aj takí obhajcovia, ktorí súdu tlmočili záujem klientov urobiť vyhlásenie o vine. Takým bol aj Prokopič, ktorý už v prípravnom konaní prejavil záujem uzavrieť dohodu o vine a treste. ÚŠP to vtedy odmietol.
V prípade Prokopičovej manželky obhajca avizoval popretie viny.

Z Pezinka do Banskej Bystrice
Napokon urobilo vyhlásenie o vine 10 obžalovaných, čiastočne priznal vinu aj Prokopič. Ostatní vinu popreli, prípadne neurobili žiadne vyhlásenie.
Ako sme už naznačili, v priebehu štyroch rokov sa na ŠTS uskutočnilo množstvo pojednávaní a ešte viac ich bolo naplánovaných, no z rôznych príčin sa neuskutočnili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári