KOŠICE. Na slovenských hasičských staniciach po novom slúži v noci len minimálny počet hasičov. Vedenie rezortu vnútra vydalo príkaz poslať každý deň o 22. hodine domov hasičov, zväčša presahujúcich minimálny stav na konkrétnej stanici.
Po novom tak ministerstvo vnútra škrtá počty hasičov v nočných službách, čo odôvodňuje vyrovnávaním fondu služobného času. Verejnosť má obavy, či v čase požiaru bude na zásahu dostatočný počet hasičov.

Farkaš: Ľudí vystavia vyššiemu riziku
Na problém upozornil aj bývalý hasič a expert pre záchranné zložky Ľuboslav Farkaš (SaS), ktorý tvrdí, že ide o kľúčový vplyv na bezpečnosť, keďže strážnych anjelov je v noci menej.
„Ministerstvo vnútra popri alarmujúco nízkom počte hasičov, ktorí v najťažších chvíľach zachraňujú ľudí pri nehodách alebo ich vynášajú z horiacich domov, vystaví ľudí ešte väčšiemu riziku, aby nemuselo hasičom vyplácať náhrady za nadčasy,“ uviedol Farkaš.
Dodal, že o náhrady sa hasiči úspešne súdia, preto ministerstvo vnútra vydalo spomínaný príkaz znížiť v noci počet slúžiacich hasičov, dokonca neraz pod minimálny stav slúžiacich na hasičskej stanici naprieč Slovenskom.
„Hasiči majú nárok na príplatok 15 eur za službu, no táto suma sa im upiera, zatiaľ čo vláda vynakladá desiatky miliónov eur na pochybne obstarané hasičské vozidlá. Preto vyzývame ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas), aby tento problém okamžite riešil,” dodal poslanec Národnej rady Juraj Krúpa (SaS).
Pracovná zmena hasičov pozostáva z dvoch častí. Prvá činí 16 hodín, trvá od 7. do 22. hodiny a pokračuje nasledujúci deň od 6. do 7. hodiny. Problémovou je však druhá časť služby, ktorá sa začína o 22. a končí sa o 6. hodine nasledujúceho dňa. Práve týchto osem hodín tvorí pohotovosť na pracovisku.
Súdia sa a vyhrávajú
Ako už Korzár informoval, aj hasiči v Košiciach podali žaloby na Slovenskú republiku, ktorá nedodržiava smernicu Európskej únie číslo 88 z roku 2003. Tá hovorí, že celkový čas na pracovisku sa má rátať do fondu pracovného času.
„U hasičov to však nie je pravidlom. Smernica sa porušuje, lebo ak je hasič v 24-hodinovej službe, tak sa mu do fondu pracovného času zaráta len 16 hodín,“ uviedol pred časom pre Korzár predseda Odborového zväzu zmenových hasičov Košice a veliteľ čaty Kamil Ferko.
Teda ak za mesiac odpracuje 240 hodín, do fondu pracovného času sa mu ráta len 160. Zvyšné hodiny, ktoré hasič v práci strávi v pracovnom čase, nakoniec nefigurujú.
Hasiči boli preto nútení podať žaloby na Slovenskú republiku. Súdy schválili hasičom, ktorí štát zažalovali, nemajetkovú ujmu s tým, že uznali, že boli porušené ich práva.
V priemere vysúdili 3-tisíc eur, sú však aj rozhodnutia súdov, keď hasičom priznali odškodné aj 10- či 20-tisíc eur. Momentálne je na Slovensku takmer tisíc takýchto súdnych sporov.

Hasiči: Nedáva to zmysel
Na problém sme sa pýtali Prezídia Hasičského a záchranného zboru, odpoveď sme dostali z Kancelárie ministra vnútra.
Zaujímalo nás aj to, koľko hasičov slúži v noci na hasičských staniciach v Košiciach, Trebišove, Michalovciach či v Prešove a aký je minimálny počet slúžiacich v noci. Odpoveď sme však nedostali.
Podľa našich informácií na hasičskej stanici v Košiciach na Požiarnickej ulici slúži počas noci minimálny počet osemnástich hasičov.
„Tí, čo sú v službe navyše, musia odísť domov. Na malých staniciach, ako napríklad Šaca či Tepláreň, ktoré sú taktiež v Košiciach, musia zostať v noci štyria hasiči,“ vravia chlapi v modrých uniformách.
Prekáža im, že v prípade vážnejšej udalosti, ku ktorej by sa „pričlenila“ napríklad nehoda, môže nastať problém.
Celé to podľa hasičov nedáva zmysel. Namiesto toho, aby štát hasičov zaplatil, posiela ich domov. „Ak by sa stretlo viacero výjazdov, môže sa stať, že počet hasičov na stanici nebude dostatočný,“ varujú hasiči.
V Košiciach je možné privolať posilové jednotky z menších staníc v rámci mesta, hoci Šaca je od centra mesta vzdialená takmer pätnásť kilometrov. Taktiež v prípade nevyhnutnej potreby môžu povolať hasičov z domu.
„Na druhej strane je, našťastie, aspoň v Košiciach pravdou, že sme dlhší čas nemuseli zasahovať pri takom type udalosti, kde by bolo potrebné povolanie viacerých staníc. Na toto sa však spoliehať nedá,“ dodali hasiči.

Ministerstvo tvrdí: Nejde o nadčasy
Hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann reaguje, že vedenie Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) k zmene pristúpilo na základe štatistiky výjazdov k jednotlivým udalostiam.
„Ale aj žiadostí krajských riaditeľstiev HaZZ a vyrovnávania fondu služobného času. Preto dočasne umožnilo zníženie minimálneho početného stavu po 22. hodine na hasičských staniciach typu III. (do 30 príslušníkov s nerovnomerne rozvrhnutým služobným časom), IV. (do 40 príslušníkov) a V. (nad 40 príslušníkov), ktoré sú spravidla umiestnené v sídlach okresného a krajského mesta. K zmene došlo od 1. januára 2025,“ uviedol Neumann.
Zároveň doplnil, že akcieschopnosť hasičov by mala byť zachovaná v plnom rozsahu. Tvrdí, že nasadzovanie síl a prostriedkov je v súlade s internými predpismi.
Ministerstvo však popiera, že by zmena súvisela s problémom vyplácania náhrad za nadčasy, o ktoré sa hasiči súdia.
„Dočasné zníženie minimálnych početných stavov nemá nič spoločné s vyplácaním náhrady za nadčas. Nie je znížená akcieschopnosť. Jedným z kritérií zníženia početných stavov bol aj počet výjazdov k jednotlivým nežiaducim udalostiam v závislosti na dennej hodine,“ vysvetľuje hovorca rezortu vnútra.
Ak si typ a rozsah nežiaducej udalosti bude vyžadovať nasadenie ďalších hasičov a techniky, hasiči podľa neho zareagujú. „V súlade s poplachovým plánom budú príslušníci zvolávaní do pohotovosti,“ vraví Neumann.

Zmenu prehodnotia
A v akom režime má fungovať hasič, ktorý odíde domov? Podľa ministerstva vnútra nočnú pohotovosť z miesta svojho bydliska nemá.
Hasiči v zmenovej službe majú nerovnomerne rozvrhnutý služobný čas v súlade so zákonom o Hasičskom a záchrannom zbore.
„Nadriadení plánujú služobný čas, s ktorým sú príslušníci oboznámení najmenej tri dni pred začiatkom kalendárneho mesiaca. Príslušník končí výkon štátnej služby o 22. hodine bez nadväzujúcej určenej služobnej pohotovosti.“
Dočasné zníženie početných stavov na hasičských staniciach má byť podľa rezortu vnútra prehodnotené k 30. júnu 2025.
Problémom je aj skutočnosť, že hasičské stanice sú početne poddimenzované. V rámci celého územia Slovenska ich obsadenosť predstavuje 94 percent, čo však nekopíruje európske normy.
V Košiciach pracuje momentálne okolo sto hasičov, no pri počte obyvateľov na úrovni 230-tisíc je to málo. Európske kritériá totiž stanovujú, že na tisíc obyvateľov by mal byť jeden zásahový hasič.
Farkaš tvrdí, že na Slovensku potrebujeme akútne 1 600 hasičov.
„Tých však treba vycvičiť a vystrojiť. A, samozrejme, následne aj zaplatiť. Ono to síce papierovo vyzerá tak, že hasičov veľa nechýba, ale realita je iná. Štát by mal presmerovať finančné zdroje aj k hasičom, kde to v podstate horí. Veď len investičný dlh na zastaranej technike, s ktorou hasiči zasahujú, dnes tvorí 200 miliónov eur,“ tvrdí bývalý hasič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári