NOVÁČANY. Ráno rodičia oblečú svoje deti do čistého, vypravia ich do školy a kým prídu na autobus, už sú celé zablatené, aj keď kráčajú pomaly a opatrne. Cestujú každé ráno z Nováčan do Malej Idy (okres Košice-okolie) na vyučovanie.
„Ľudia v autobuse nadávajú, že deťom smrdia čižmičky od fekálií. Spolužiaci aj učitelia na ne pozerajú, odkiaľ prišli, či z nejakého pralesa. Je veľmi žalostné takto bývať v 21. storočí. Aj keď ideme my dospelí do práce alebo do obchodu, oblečieme sa ako ľudia, ale len čo prejdeme cez osadu, sme zašpinení,“ hovorí obyvateľ Július Samko.
Podkopali aj cestu
Problémom je potok, ktorý sa v čase dažďov vylieva na svojpomocne postavené chatrče pod ním. Nestabilnou sa stala aj obecná cesta nad osadou.
„Je podkopaná, lebo už nebolo kde stavať domčeky. K ceste treba dať železobetón, lebo sa tam nákladné autá boja chodiť, aby nespadli dole na chatrče,“ opisuje Samko.
Od vedenia obce žiada makadam alebo iný posypový materiál na chodníky medzi príbytkami, aby sa obyvatelia nemuseli každý deň brodiť blatom.
Starosta: Desaťročia tam vozím štrk
Starosta Nováčan Ján Štrbík (Hlas) je vo funkcii už piate volebné obdobie. Tvrdí, že takmer každý rok za posledných 20 rokov obec zaplatila štrk pre ľudí z marginalizovanej rómskej komunity.
„Už som tam navozil asi 50 tatroviek štrku, jedna stojí asi 350 eur. Bolo ich treba tak tri za rok. Ale tento rok im už nepomôžeme, lebo nemáme ako. Nemám ani na výplaty zamestnancov, neviem, čo bude. Je veľmi zlá situácia,“ vraví starosta.

Potok mal podľa neho pôvodne šírku štyri metre, teraz má možno meter a pol.
„Aj keď im vravím, že si potok musia vyčistiť, aby sa im to nevylievalo popod nohy, nie sú schopní to urobiť. Vôbec nie sú ochotní zobrať lopatu do ruky a prečistiť si potok. Veď tam žije 200 ľudí, za tri hodiny by to mali hotové. Nie, oni len – starosta, staraj sa. Ale ja už odmietam, takto sa to nedá dookola. Mne už trpezlivosť pretiekla.“
Tento rok obec pripravuje projektovú dokumentáciu na opravu cesty nad osadou. „Musíme získať finančné prostriedky, až potom sa do toho pustíme. Plánujeme tam vybudovať kamenný oporný múr, do ktorého už nebudú môcť rýpať. Ešte osobné autá po tejto ceste opatrne prejdú, ale problém je s odhrňovačom v zime a s traktorom s radlicou," opisuje starosta.

Veľké upratovanie
Starosta dodáva, že z úradu vie miestnym poskytnúť lopaty, rýle aj krompáče. „Niekde ten potok úplne prekryli, zahádzali odpadom a potom jasné, že nemá kade tiecť. Vybreží sa a tečie pomedzi domy, niektorým to tečie aj dnu do domčekov.“
Nelegálnu skládku odpadu v tejto oblasti obec dala vyčistiť naposledy v roku 2016. „Z projektových peňazí to stálo okolo 76-tisíc eur, za čo sme vyviezli 905 ton odpadu. Pozrite sa, je to tam znovu a ešte v horšom stave, ako bolo. Pracujem znova na projekte vyčistenia, čakáme, kým vyjde výzva.“
Materiál je drahý
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári