KOŠICE, ZEMPLÍN. Niektoré mafiánske vraždy, ktoré sa v slovenskom podsvetí stali ešte v 90. rokoch minulého storočia, objasnila polícia a súdy relatívne rýchlo, iné na konečný verdikt stále čakajú.
Takou je aj násilná smrť majiteľa zemplínskej bezpečnostnej služby Panda Júliusa Tótha († 34) z Čiernej nad Tisou. Zomrel pri výbuchu nástražného systému, ktorý 20. mája 1997 explodoval na Hlavnej ulici v Čiernej nad Tisou.
Národná kriminálna agentúra (NAKA) z účasti na vražde, jej objednávky, prípravy a realizácie postupne obvinila také známe mená ako Mikuláš Černák, Karol Mello, Jozef Roháč, Zsolt Ballók a ďalších.
Hoci niektorí aktéri si už vypočuli právoplatné rozsudky, minimálne jeden ešte nie. Je ním Ján Š. (56) z okresu Prievidza, ktorý nálož vedľa Tóthovho auta odpálil. V stredu si na košickom mestskom súde vypočul rozsudok.
Konkurenčný boj
Podsvetiu dolného Zemplína v 90. rokoch kraľovali dve konkurenčné skupiny. Jednej šéfoval Tóth a druhej Peter Muszka. Náplňou ich „podnikania" bolo výpalníctvo, prevádzačstvo, bary, herne, obchodovanie s alkoholom a cigaretami.
Nemali presne vymedzené teritóriá, takže zákonite dochádzalo k väčším aj menším konfliktom. Tie sa končili bitkami, nezriedka s ťažkými zraneniami, tiež podpaľovaním konkurenčných prevádzok aj vozidiel.
Muszka sa ako prvý rozhodol konkurenta odstrániť. Do svojich plánov zaangažoval západoslovenskú vetvu podsvetia, ktorá ponuku na odstránenie Tótha prijala. A po pár týždňoch príprav aj zrealizovala. No keďže aj samotný Muszka sa necelé dva mesiace po šéfovi Pandy stal obeťou vraždy, zoznam obvinených jeho meno neobsahoval.

Lada s výbušninami
Podľa znenia obžaloby si Muszka niekedy v období od októbra 1996 do apríla 1997 objednal Tóthovu vraždu u Karola Szatmáryho. Odmena bola milión korún, čiže približne 33-tisíc eur. Černákovci potom vraždu naplánovali a rozdelili si úlohy.
Mello so Szatmárym inštruovali Jána Š., ktorý v autobazáre v obci Svinica v okrese Košice-okolie kúpil na falošné doklady Ladu 2103. Doviezol ju do Brezna, kde v garáži patriacej Černákovej posilňovni Shark namontovali do predných dverí spolujazdca nástražný výbušný systém.
Podľa znenia obžaloby išlo o 4 až 6 kilogramov dinitrodiglycolového prachu v kombinácii s beztritolovou priemyselnou trhavinou obsahujúcou nitroglycol a nitroglycerín. Nálož mala byť odpálená elektrickou rozbuškou na diaľkové ovládanie.
Potom sa Ballók so Szatmárym na jednom aute a Ján Š. na lade presunuli do Veľkých Kapušian. Ján P. poskytol byt Jánovi Š., ktorý v ňom býval asi 10 dní. Počas nich mu Szatmáry dal fotku Tótha, informácie o type vozidla, ktoré používa, a ukázal mu aj bar Panda, ktorý Tóthovi patril.
Jeden život a škoda za 611-tisíc korún
Monitorovanie pohybu Tótha trvalo do 20. mája, keď svoj Hyundai Coupé odstavil na parkovisku a odišiel do baru Panda. Ján Š. zaparkoval ladu vedľa a keď sa Tóth vrátil a chcel do auta nastúpiť, nálož na diaľku odpálil.
Keďže obsahovala aj klince a skrutky, zničila všetko v okruhu desiatich metrov. Tóth utrpel mnohopočetné devastačné poranenia hlavy aj celého tela, tiež popáleniny II. až IV. stupňa. Zomrel na mieste explózie.
Materiálne škody, ktoré vznikli na vozidlách a budovách v okolí, boli vyčíslené na vyše 611-tisíc korún (vyše 20-tisíc eur).
Ballók potom pri železničnej stanici vyzdvihol Jána Š. a odviezol ho do Kapušian. Cestou vyhodili do trávy diaľkový ovládač.
Obžaloba tvrdí, že po tomto skutku Muszka vyplatil Szatmárymu časť sľúbenej odmeny, ktorú rozdelil medzi ostatných na vražde zainteresovaných ľudí.
Čakanie na správny okamih
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári