KOŠICE. „Počas dvoch rokov pod našimi oknami prejde denne vyše päťdesiat mechanizmov. Hluk, prach, špina 16 hodín denne, pamätáme si ešte výstavbu Auparku.“ Emil Fraenkel býva na Palárikovej ulici v Košiciach a spomína, ako pri výstavbe základov nákupného centra vznikali na susedných panelákoch trhliny.
Obáva sa, že scenár sa zopakuje. Na Námestí osloboditeľov chce totiž investor postaviť tri polyfunkčné domy s takmer 300 apartmánmi.

Povolenie na hotel
Dnes je na nároží Južnej triedy a Hlavnej ulice voľná plocha, v minulosti tam stála nedokončená budova kongresového centra. Pozemok patrí spoločnosti Košice Project Development , ktorá má sídlo v Bratislave. Spoločníkmi sú cyperské firmy, konateľmi Ján Krnáč a Štefan Beleš.
Vzniknúť má 286 apartmánov, 345 parkovacích miest a priestory pre obchod a služby. Nepôjde o klasické byty. Developer sa rozhodol pre apartmánový projekt, aby sa prispôsobil pôvodne vydanému stavebnému povoleniu na hotel. Predchádzajúci vlastník ho získal pred 15 rokmi, niekoľkokrát sa predlžovalo.
„Koncept je založený na rešpektovaní urbanistických pravidiel regulačného plánu a primárnych objemových limitov zo stavebného povolenia pre City Hotel Košice z roku 2010,“ uvádzajú zverejnené materiály.
O rok sa má stavať
Nová stavba je na okraji historického centra mesta a približne 200 metrov od hranice pamiatkovej rezervácie. Začiatok jej výstavby je naplánovaný na rok 2026, ukončenie o dva roky neskôr.
Dopravne je nová výstavba napojená na existujúce cesty - Južnú triedu a Palárikovu ulicu. Práve obyvatelia Palárikovej a Ludmanskej sa na plánovanú výstavbu pozerajú s obavami. Ide o vyše 1 100 bytov.
„Rozbiehame petíciu, výstavba sa dotkne asi 2 000 ľudí,“ hovorí Emil Fraenkel. So susedmi má obavy, čo im stavba smerujúca cez jednosmernú ulicu prinesie.
Už dnes majú problém zaparkovať, parkovacie miesta totiž využívajú návštevníci Auparku. Za parkovanie tu zaplatia menej. „Denne krúžim poobede trikrát, stoja tu autá, ktorých vodiči chcú ušetriť, a tak nejdú do parkovacieho domu.“

Čakajú hluk a špinu
Pripomína, že Košičania mali na mieste súčasného obchodného domu krásne historické námestie.
„To nám zničili tým, že tam postavili Aupark. A posledné metre štvorcové, ktoré ostali pred hotelom Centrum, nám zničí developer. Ak sa to nezastaví, sú tam ďalšie pozemky a bývalé Alžbetino námestie zmizne úplne.“

Podporu mestskej časti Juh obyvateľ necíti. Hnevá sa aj na mestských politikov. „Najväčší problém pri výstavbe je, keď sa mestský politik spojí s developerom. Stavené povolenie je z roku 2010, odvtedy sa vystriedali traja primátori a tri zastupiteľstvá, ktoré mali možnosť to zablokovať.“
Fraenkel chce petíciu predstaviť poslancom aj na budúcotýždňovom rokovaní mestského parlamentu. V nej obyvatelia uvádzajú, že po dokončení stavieb tu bude o vyše 350 áut viac, ale časom sa to navýši o niekoľko sto áut, pričom už teraz sú parkoviská a cesty preplnené.
Výrazne sa podľa nich zhorší kvalita života a podmienky bývania v dôsledku nárastu hlučnosti. Očakávajú tiež zhoršenie ekologickej situácie, väčšiu prašnosť a znečistenie ovzdušia výfukovými plynmi.

Plány s mimoúrovňovou cestou
Petičiari tiež pripomínajú, že dôvodom, prečo plochu nezastavať, je skutočnosť, že už pred päťdesiatimi rokmi sa na Námestí osloboditeľov plánovalo, aby bola cestná doprava presunutá do úrovne pod povrchom námestia.
„Nestalo sa tak ani pri výstavbe Auparku. Povolenie k výstavbe apartmánových domov zrejme navždy zablokuje riešenie zapustenia cesty pod povrch Námestia osloboditeľov v Košiciach.“
Starostka Juhu Anna Súkeníková (nezávislá) sa o petícii dozvedela z našich otázok. Vraví, že aktívne sleduje vývoj tohto projektu.
O výstavbe sa na pôde miestneho zastupiteľstva hovorilo v závere minulého roka. Zastupiteľstvo súhlasilo so zámerom navrhovanej činnosti s podmienkou, aby v prípade rozporných stanovísk k projektovej dokumentácii boli zosúladené všetky stanoviská odborných útvarov dotknutých inštitúcií.
„Mestská časť sa predmetným zámerom bude zaoberať v územnom a stavebnom konaní,“ reaguje starostka. Plánovaná výstavba môže podľa nej priniesť rozvoj, nové služby a bývanie, čo môže byť pre lokalitu prínosom.
„Na druhej strane rozumieme obavám občanov a považujeme za dôležité, aby sa v celom procese výstavby rešpektovali ich potreby. Naším cieľom je nájsť riešenie, ktoré bude prijateľné pre všetky strany – teda zabezpečiť rozvoj územia, ale zároveň minimalizovať dopady na kvalitu života obyvateľov.“
Starostka: Obyvateľov chápeme
Južanská starostka vysvetľuje, že na úrade chápu obavy občanov, ktoré sa týkajú prašnosti, hlučnosti a zvýšeného dopravného zaťaženia počas výstavby. Avizuje, že bude hájiť záujmy obyvateľov. „Tieto aspekty sú pre nás kľúčové a vnímame ich ako legitímne výhrady, ktoré treba riešiť už v prípravnej fáze projektu. "

Budú žiadať, aby sa v prípade realizácie výstavby prijali opatrenia na minimalizáciu jej negatívnych dopadov – napríklad vhodná organizácia stavebných prác, kontrola dopravnej situácie či obmedzenie prašnosti.
Investície do rozvoja územia musia ísť podľa starostky ruka v ruke s rešpektovaním potrieb ľudí, ktorí v danej lokalite žijú. „Petíciu vnímame ako dôležitý podnet a budeme sa usilovať o riešenie, ktoré bude vyvážené a prinesie prospech nielen budúcim obyvateľom, ale aj tým súčasným.“
Preverujú povolenie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári