KOŠICE. Blízko hlavnej cesty, vedľa stojí bývalý stánok, ktorý je virtuálnym sídlom pre firmy. Pamätník zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici, archeologičke Martine Kušnírovej sa nachádza v parčíku na začiatku Južnej triedy neďaleko Námestia osloboditeľov v Košiciach. Osadili ho niekoľko mesiacov po vražde, ktorej objednávateľ nie je dodnes právoplatne odsúdený.
V predvečer jej siedmeho výročia na ňom horia dva kahance, je na ňom staršia kytica aj baterky z vybitej LED sviečky. Na pomníku sú mená, portréty Jána a Martiny a QR kód, na základe ktorého sa dostanete k životopisným údajom obidvoch brutálne zavraždených, ale aj k údajom, kto bol v čase popravy premiérom, ministrom vnútra či policajným prezidentom.

Časť verejnosti považuje jeho umiestnenie za nevhodné. Podľa Gelničana Matúša, ktorého sme tu stretli, ide o nedôstojné miesto pre pamätník. „Nie je tu priestor, vidím, že často sú okolo odpadky, keďže tadiaľ pravidelne chodím. Miesto sa nijako neviaže na akúkoľvek aktivitu, ktorá by súvisela s reakciou verejnosti na vraždu. Prevedenie pamätníka ako hrobu je podľa mňa tiež diskutabilné.“

Symbolický hrob
Autorom pamätníka je výtvarník Peter Kalmus. „Myslím, že je to prvý, ale verím, že nie posledný pomník na území Slovenska,“ povedal pri jeho odhalení. Vedľa symbolického hrobu vtedy vysadili strom.
Pietne miesto vzniklo povolením Útvaru hlavného architekta mesta Košice na úpravu existujúceho betónového prvku. Podľa mestských architektov však nejde o oficiálny pamätník.
„Zámerom uvedeným v žiadosti bolo vytvorenie spomienkového miesta na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a zároveň zrealizovanie kvalitatívne hodnotnejšieho miesta, určeného na oddych a premýšľanie."

Obišli pamiatkarov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári