KOŠICE. Optimalizácia sa dotkne aj 19 stredných škôl a troch školských zariadení, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj. V pondelok 24. februára bude zastupiteľstvo župy rozhodovať o ich zlúčení do desiatich nových subjektov.
Už pri prvých informáciách o tomto zámere sa zdvihla vlna protestov na viacerých školách, ktorých sa zmeny dotknú. V Košiciach sa búria napríklad študenti konzervatórií, nespokojnosť je aj na Spiši.
Trnka argumentuje reformou a úsporou
Župa tvrdí, že len reaguje na avizovanú reformu ministerstva školstva. Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku (nezávislý) sa spojenie týchto škôl a školských zariadení prejaví už v roku 2026 predpokladanou úsporou v celkovej výške 2,3 milióna eur.
Podľa kraja optimalizácia neznamená zánik škôl, ale je nástrojom na ich záchranu. Viacero najmä v menej rozvinutých regiónoch roky zápasí s nedostatkom žiakov, čo okrem iného znamená aj menej peňazí pridelených z ministerstva školstva. Pri nižších normatívoch rozpočty škôl nestačia na mzdy zamestnancov a prevádzkové náklady, župa ako zriaďovateľ preto musí takéto školy dofinancovať.
„Optimalizáciou vzniknú väčšie a stabilnejšie školy, ktoré môžu vzájomne rozšíriť krúžkovú činnosť, zdieľať odborné učebne či športoviská a hospodáriť s vyváženými rozpočtami, bez potreby dofinancovania zriaďovateľom. Takto dokážeme zachovať vzdelávanie aj v slabšie rozvinutých regiónoch, akými sú okresy Sobrance, Gelnica, Trebišov alebo Michalovce. Väčšia škola má viac možností, ako získať a motivovať kvalitných pedagógov. Župa ako zriaďovateľ dokáže investovať viac finančných prostriedkov do jednej infraštruktúry, než do rozdrobených malých škôl, “ tvrdí Trnka.
Na území Košického kraja pripadá na jednu strednú školu v priemere 240 žiakov, pričom napríklad v Dánsku navštevuje jednu strednú školu v priemere 1 300 žiakov, upozornil.

Ktoré školy chcú zlúčiť
Jeden z návrhov, ktorým sa bude zaoberať krajské zastupiteľstvo, počíta so zlúčením gymnázia a Obchodnej akadémie v Trebišove, ktoré sídlia v bezprostrednom susedstve na Komenského ulici. Školy už v súčasnosti zdieľajú telocvičňu aj jedáleň.
Zlučovanie čaká aj gymnázium v Gelnici a Strednú odbornú školu techniky a služieb v Prakovciach.
Spojením gymnázia v Krompachoch a Strednej odbornej školy techniky a služieb v Spišskej Novej Vsi vznikne najväčšia škola na Spiši.
S nedostatkom žiakov zápasí posledných 10 rokov aj okres Sobrance. Podľa údajov zo školského roka 2023/24 odišlo študovať na strednú školu do iného okresu až 41 % deviatakov. Optimalizácia sa preto dotkne aj gymnázia a Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Sobranciach.
Vo Veľkých Kapušanoch už v súčasnosti úzko spolupracujú a zdieľajú spoločnú telocvičňu aj jedáleň gymnázium a Stredná odborná škola techniky a služieb, ktoré sa spoja.
Jednou organizačnou zložkou sa tiež od septembra stanú Gymnázium Štefana Moysesa a Stredná odborná škola agrotechnická v Moldave nad Bodvou. Po novom už škola nebude mať internát, vyradia ho zo siete škôl pre dlhodobý nedostatočný záujem. Prípadní záujemcovia o ubytovanie však budú môcť využiť ubytovanie na školskom internáte v Košiciach-Šaci či iných župných školských internátoch v Košiciach.
V pláne je aj zlúčenie Strednej odbornej školy techniky a remesiel v Kráľovskom Chlmci a Strednej odbornej školy agrotechnických a gastronomických služieb v Pribeníku. V kontexte plánovaného vzniku Tokajského inštitútu budú postupne pretransformované na investície do vinárskej akadémie.
Tri stredné školy čaká spojenie na Gemeri – spoja sa Obchodná akadémia v Rožňave, Stredná odborná škola obchodu a služieb v Rožňave a Stredná odborná škola techniky a služieb v Dobšinej.

Zmeny v Košiciach
V krajskom meste Košice spoja dve umelecké stredné školy – Konzervatórium Jozefa Adamoviča a Kozervatórium Petra Dvorského, od čoho si župa sľubuje silnejšiu konkurencieschopnosť vo vzťahu k neštátnym konzervatóriám.
Študenti Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach sa však obávajú zlúčenia s Konzervatóriom Petra Dvorského. Tvrdia, že môže nastať chaos, ostane menej kvalitných a kvalifikovaných pedagógov či menej príležitostí presadiť sa na Slovensku už počas štúdia. Chystali preto petíciu, vraveli dokonca o možnom štrajku.
Novinky čakajú aj tri školské internáty – Školský internát Antona Garbana na Werferovej ulici, Školský internát na Považskej ulici a Školský internát na Medickej ulici. Ich spojením vznikne školský internát s počtom lôžok 1 351, študenti by mali pocítiť výhody napríklad aj pri jednoduchšom prijímaní do ubytovania.
Ak zmeny odsúhlasia župní poslanci, školy a školské zariadenia začnú fungovať v nových subjektoch od 1. septembra 2025.
Drucker: Rozumiem obavám, treba komunikovať
"V nasledujúcich týždňoch budú samosprávne kraje schvaľovať projekty optimalizácie stredných škôl. Tieto procesy plne podporujeme a sme pripravení poskytnúť ako metodickú pomoc, tak aj investície do modernizácie," uviedlo ministerstvo školstva. Stredné školstvo podľa neho potrebuje zásadnú modernizáciu, optimalizáciu siete škôl považuje za kľúčový krok, ktorý by mal zvýšiť kvalitu výučby, zlepšiť riadenie škôl, a tiež umožniť efektívnejšie využívať verejné financie.
„Dnes máme predimenzované kapacity, veľký počet neefektívne fungujúcich škôl a odbory, o ktoré nie je záujem. Vieme, že až 34 percent ponúkaných odborov je dlhodobo neobsadených, pričom mnohé školy sa snažia udržať svoje fungovanie na úkor kvality vzdelávania,“ vyjadril sa minister školstva Tomáš Drucker (Hlas).
„Rozumiem, že optimalizácia môže vyvolávať otázky a obavy, preto je kľúčové o nej otvorene komunikovať. Bohužiaľ, nie vo všetkých krajoch prebehla dostatočná diskusia medzi vedením župy, poslancami, zriaďovateľmi a verejnosťou. Takéto dôležité rozhodnutia musia byť jasne vysvetlené, pretože ovplyvňujú celé regióny a budúcnosť tisícov študentov,“ prízvukoval Drucker.
Rezort školstva akcentoval, že optimalizácia neznamená rušenie vzdelávania v regiónoch. Naopak, mala by priniesť zlepšenie kvality a efektivity a silnejšie školy s lepšími podmienkami.
„Navyše, pre špecifické prípady existuje možnosť udeliť výnimku, ak si to vyžaduje ponuka odborov alebo geografická dostupnosť," poznamenáva ministerstvo.
Vyvracia tiež, že by optimalizácia mala priniesť rušenie miest učiteľov. Poukázalo na nedostatok pedagógov a zdôraznilo, že optimalizácia by mala pomôcť vytvoriť pre pedagógov lepšie pracovné podmienky. Rovnako by podľa ministerstva nemala viesť ani k odlivu mozgov z regiónov, keďže jej cieľom je aj skvalitnenie škôl a zlepšenie podmienok na vzdelávanie.
„Ministerstvo určilo rámec optimalizácie, ale konkrétne plány vypracúvajú samotné samosprávne kraje, ktoré najlepšie poznajú regionálne špecifiká," akcentoval rezort školstva.
(sita)
Študentská rada: Nesmie to viesť k likvidácii kvalitných škôl
Študentská rada stredných škôl dlhodobo podporuje optimalizáciu siete stredných škôl. Zároveň však žiada, aby sa nelikvidovali kvalitné školy, ktoré dlhodobo dosahujú vynikajúce výsledky. Vyplýva to z jej vyhlásenia k piatkovej tlačovej konferencii ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas), ktorého žiada o stretnutie k tejto téme.
"Dôrazne žiadame, aby sa pri týchto krokoch predchádzalo situáciám, aká nastala napríklad v Lučenci, kde hrozí zánik jedného z najlepších gymnázií v regióne, ktoré nespĺňa ani jedno z kritérií na zlučovanie," uviedla rada. Dodala, že ich mrzí, že zástupcovia študentov neboli prizvaní na piatkovú tlačovú konferenciu ani na rokovania o tejto zásadnej téme.
Podľa nej je tiež nevyhnutné, aby sa žiaci z regiónov nemuseli presúvať za školou do vzdialených miest, čo by výrazne zhoršilo ich prístup k vzdelaniu.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári