KOŠICE. Vyše pätnásť rokov čakajú košickí hasiči, ale aj obyvatelia mesta a okolia, na novú hasičskú stanicu. Tá mala vyrásť na Wuppertálskej ulici na Sídlisku KVP, kde pozemky s výmerou 9 346 metrov štvorcových ešte v roku 2010 predalo mesto Košice štátu za jedno euro.
Otvorenie hasičskej stanice bolo plánované už na rok 2013, to sa však nestalo. Neskôr bol v pláne veľkolepejší projekt, ale ani z toho, zdá sa, nič nebude. Prednosť dostala Bratislava.
Oživený projekt padol
V októbri 2012 vtedajší a aj súčasný krajský šéf hasičov Jozef Fedorčák skutočnosť, že sa stavbu nepodarilo zrealizovať, okomentoval: „Kúpili sme pozemok a keby neboli presunuté finančné zdroje z nášho systému inde, na diaľnice, bola by už stála. Košice stanicu nevyhnutne potrebujú.“
Jedným z hlavných argumentov pre vznik novej stanice bolo skrátenie priemerného dojazdového času pod desať minút, keďže hasiči zo skúseností vedia, že ak začnú požiar likvidovať do spomínaného času, škody nie sú až také veľké.
Nádeje hasičov na novú zbrojnicu opätovne vzrástli v roku 2022, keď sa projekt oživil. Nie však ako samostatná hasičská stanica, ale dostal veľkolepejšiu nálepku. Ministerstvo vnútra vtedy ohlásilo stavbu projektu Integrovaného bezpečnostného centra (IBC) na tej istej adrese Sídliska KVP.
Finančné prostriedky na výstavbu IBC a novej hasičskej stanice plánovalo ministerstvo vnútra získať z plánu obnovy. Centrum malo byť v Košiciach v prevádzke v roku 2026.

Stavebný úrad podanie neeviduje
Na očakávanú zbrojnicu sme sa pýtali najskôr Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach. Zaujímalo nás, aké sú odhadované náklady jej výstavby, koľko hasičov tam má slúžiť, aké územie má obsluhovať a či sa zníži počet hasičov na aktuálnych dvoch hasičských staniciach (Požiarnická a Teplárenská ulica) v Košiciach.
Hovorca košických hasičov Jozef Bálint uviedol, že odpovede na tieto otázky nie sú v kompetencii krajského riaditeľstva.
Na naše otázky priamo neodpovedalo ani Prezídium Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky. Prezidiálna hovorkyňa Zuzana Geguššová odvetila, že odpovede zasiela tlačový odbor rezortu vnútra.
K projektu, ktorý má podľa našich informácií na stole Okresný úrad Košice, sa podrobnejšie nevyjadril ani tento miestny orgán štátnej správy. „Pre bližšie informácie k projektu stavby novej hasičskej stanice odporúčame obrátiť sa na príslušný povoľovací orgán stavby, a to stavebný úrad mesta Košice. Investorom, resp. stavebníkom daného projektu je Ministerstvo vnútra SR,“ uviedla vedúca odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Košice Henrieta Halászová.
„Stavebný úrad neeviduje žiadne podanie v predmetnej veci,“ zareagovalo mesto.

Vybrali náhradné riešenie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári