KOŠICE. Košice sú iné ako pred tromi rokmi, ukrajinčinu počuť v uliciach, obchodoch i službách. Dnes tu žije takmer 13 800 Ukrajincov. So zastúpením 63 percent sa stali najpočetnejšou menšinou v meste. Ich počet začal skokovo rásť od roku 2022, teda odvtedy, čo na Ukrajinu zaútočili ruské vojská.
Tretie výročie od ruskej invázie na Ukrajinu si v pondelok večer pripomenulo približne 120 ľudí. Počas podujatia zasiahla aj polícia, aby zmarila jeden zo zámerov organizátorov.

Proruské nádeje
Občianske združenie Spletinia zorganizovalo pochod od radnice Starého Mesta na Námestie osloboditeľov. Pri kontroverznom pamätníku sovietskych vojakov sa stretli s aktivistami, ktorí tichým zhromaždením vyjadrili podporu ukrajinskému ľudu.
„Je to tretie smutné výročie napadnutia Ukrajiny ruským agresorom a kto to spochybňuje, je úplne vedľa. A keďže v Košiciach máme dosť utečencov, ktorí tu od prvého dňa invázie našli druhý domov, tak im vyjadrujeme podporu a naši priatelia z Ukrajiny zas vďačnosť za našu podporu,“ hovorí za organizátorov Štefan Šefčík.
Výroky politikov, ktorí hovoria o vyprovokovanom útoku a zmäkčujú podiel ruskej agresie, ho nenechávajú chladným.
„Slovo znepokojenie by bol čistý eufemizmus. Keby som mal popísať svoje pocity, bol by som neslušný. Diplomaticky povedané, je to obyčajný oportunizmus, pretože naši predstavitelia si robia nádeje, že Rusko vyhrá a očakávajú z toho nejaké výhody. Každý rozumný človek však chápe, že sa pletú. Mne to, žiaľ, pripomína situáciu po roku 1938, keď sme slúžili Adolfovi Hitlerovi, odsúvali našich spoluobčanov do koncentračných táborov a arizovali sme.“

Na pamätník sa nesiaha?
Organizátori chceli pred spomienkou prikryť kosáky a kladivá na pamätníku ukrajinskými farbami. Vyrobili si aj nadrozmerné leporelá, aby do pamätníka nemuseli zasiahnuť.
„Prvý plán bol taký, že to všetko malo byť oblepené ukrajinskými farbami, každý jeden podstavec. Tak sme si to aj vymerali. Ale po intervencii polície sme museli dospieť k určitému kompromisu, takže sme to museli dať naspodok. Chceli sme ho obaliť bez akéhokoľvek zásahu, aj tak to neprešlo. Asi aby bolo vidno kosáky a kladivá,“ kritizuje Šefčík.

Policajti im povedali, že ľudia telefonovali na políciu a upozorňovali, že na pamätníku sú ukrajinské symboly.
„Ja tvrdím, že ukrajinské farby a symboly a heslo Sláva Ukrajine nemôžu nijakým spôsobom urážať padlých vojakov sovietskej armády, pretože v druhom ukrajinskom fronte, ktorý oslobodzoval aj Košice, bola možno polovica Ukrajincov. Nevidím v tom nič, čo by mohlo uraziť pamiatku vojakov,“ hovorí Šefčík.
O reakciu sme požiadali aj políciu. „Počas verejného zhromaždenia pri príležitosti tretieho výročia napadnutia Ukrajiny mali organizátori podujatia tendenciu prekrývať stĺpy s kosákmi a kladivami na pamätníku. Po upozornení, aby nijakým spôsobom nezasahovali do pamätníka, od tohto konania upustili a kartóny s vyobrazením ukrajinských symbolov mali po celý čas položené na zemi," potvrdila košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.
Prečo polícia zakročila, keďže nešlo o zásah, ktorý by mohol pamätník poškodiť? „Organizátorom verejného zhromaždenia bolo znemožnené lepenie štátnych symbolov Ukrajiny na pamätník z dôvodu, že tento je kultúrnou pamiatkou, ktorej ochrana podlieha osobitnému predpisu, a teda aby sa predišlo prípadnému poškodeniu pamätníka alebo jeho súčastí," dodala.
Blednúca solidarita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári