(Autor: M.M.)
KOŠICE. V Košiciach v pondelok ráno snežilo. Ani sneh však neprekryl porozbíjané sklo v okolí Kuciakovho pamätníka umiestneného na budove Štátnej vedeckej knižnice.
Pri príležitosti siedmeho výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej tam v piatok ľudia zapaľovali sviečky. Na pokojné zhromaždenie prišlo približne šesťtisíc obyvateľov.
Niektorí si doniesli vlastné sviečky, množstvo však zabezpečili aj organizátori podujatia. Črepy a odpad z kahancov tam ostali až do pondelkového poludnia.
Pietne miesto pri knižnici vzniklo spontánne po vražde novinára a jeho snúbenice. Tvorila ho fotka snúbencov a provizórny pamätník vo forme tabule s dvoma strelami. Dnes však už pred knižnicou nie je. Upozornil na to aktivista Ľuboš Lorenz, ktorý je autorom pamätníka.
Spontánne pietne miesto zmizlo
„Spred knižnice po siedmich rokoch definitívne zmizlo pietne miesto Martine a Jánovi. Odstránila ho knižnica samotná. Ani nepochybujem, že nápad prišiel z vyšších miest... Zrejme piatkový protest a fotky z neho boli pre niekoho spúšťačom,“ uviedol Lorenz.
Podotkol, že ak boli problémom sviečky, tie tam môžu byť aj kvôli susednej pamätnej tabuli k Nežnej revolúcii. „Osobne som si všimol, že dobrovoľníci v piatok odsúvali sviečky od steny, aby knižnicu v žiadnom prípade nepoškodzovali. Je to škandál mazať z pamäti vraždu.“

Putinov kritik aj popstar
Riaditeľka Štátnej vedeckej knižnice Darina Kožuchová pripomína, že budova je už dlhodobo miestom, kde vznikajú spontánne „pomníčky“, ktoré korešpondujú s podujatiami odohrávajúcimi sa pri Dolnej bráne, alebo ide o spontánne reakcie občanov aj na iné udalosti.
„Okrem betónovej platne s fotografiou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorú sem umiestnili košickí aktivisti, sa na rovnakom mieste minulý rok objavila aj fotografia a predmety súvisiace so smrťou ruského politika Navaľného. Najviac predmetov sa však objavilo po smrti frontmana skupiny One Direction Liam Payna - jeho fotografie, listy, odkazy a sviečky zabrali takmer celú polovicu plochy chodníka pred budovou knižnice.“

Knižnica nemá neustálu strážnu službu, takže nemá vždy prehľad o neporiadku bezprostredne po ukončení podujatí pri Dolnej bráne, najmä ak sa končia vo večerných hodinách.
Za čistotu pred budovou zodpovedá mesto, ktorému pozemok patrí. Ak nie je priestor vyčistený nasledujúci pracovný deň, knižnica adresuje radnici písomnú žiadosť o zabezpečenie poriadku verejného priestoru.
„To, v akom stave je priestor pred knižnicou po piatkovom zhromaždení, sme sa dozvedeli až v pondelok ráno. Ihneď sme poslali na magistrát žiadosť o odstránenie sviečok a vyliateho vosku pod pamätnou tabuľou,“ vraví Kožuchová. Spoločnosť Kosit začala priestor čistiť okolo obeda.
Obávajú sa požiaru
Riaditeľka vníma ako veľký problém aj pálenie kahancov pri fasáde. „Horiace sviečky bezprostredne v blízkosti fasády ju nielen poškodzujú, ale súčasne predstavujú obrovské riziko vzniku možného požiaru. V suterénnych priestoroch knižnice sa nachádza takmer stotisíc zväzkov dokumentov.“
Kožuchová pripomína, že knižnica je zodpovedná za správu, údržbu a ochranu len samotnej budovy, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Často sa stáva, že ľudia nalepia fotografie priamo na fasádu budovy a ich odlepením schádza dole aj omietka.

Aj preto sa pred niekoľkými rokmi začali v knižnici zaujímať o tých, ktorí na fasádu umiestnili fotografiu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a navrhli im hľadať riešenie.
Už v roku 2022 Kožuchová uviedla, že na budove knižnice sú umiestnené dve pamätné tabule a umiestnenie ďalšieho pomníka alebo pamätného miesta a jeho grafické stvárnenie by mali zvážiť odborníci. Vtedy tam nový pamätník plánovala umiestniť mestská časť Staré Mesto.
Riaditeľka: Volali mi, nech to nechám na pokoji
Kožuchová predpokladá, že mesto aj jeho odborná komisia o spontánnom vytvorení pamätného miesta pred knižnicou vedia.
„Skôr si myslím, že sa nikomu do riešenia v danej veci nechce. Už v roku 2022 som mala niekoľko telefonických rozhovorov, v ktorých ma dotyční slušne upozorňovali, aby som túto vec nechala na pokoji, aby som zbytočne nepútala pozornosť médií a verejnosti.“
Približuje, že jej zdôrazňovali najmä fakt, že pomník Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej vznikol spontánne a že si to želá verejnosť.
„Ale je to len pchanie hlavy do piesku, pretože oceľovú platňu a fotografiu pred našu budovu prinášajú vždy tí istí konkrétni ľudia a vždy v čase, keď je knižnica zatvorená. Je potrebné o tom diskutovať a nájsť také riešenie, ktoré – v prípade, ak komisia rozhodne, že tam ten pamätníček má zostať, alebo ak si to želá verejnosť - nepoškodil fasádu národnej kultúrnej pamiatky a neohrozil náš majetok.“

Pamätník dali dovnútra
Riaditeľka priznáva, že knižnica už odstránila pietne miesto, nebolo tam ani počas štvrtkového predpoludnia.
„Až do utorka sa doteraz nikdy nestalo, že by niekto zo zamestnancov knižnice časť tohto pietneho miesta odstránil. Včera popoludní (utorok, pozn. red.) sme sa však rozhodli oceľovú platňu a fotografiu premiestniť dočasne, nie definitívne, dovnútra knižnice. Zároveň sme kontaktovali aktivistov, že im to, samozrejme, vrátime, ale musia sa postaviť čelom k tomu, k čomu došlo tento týždeň.“

Útoky národniarov
Na knižnicu pre piatkové zhromaždenie zaútočila Rebeka Riabová z Košíc, ktorá neúspešne kandidovala v parlamentných voľbách roku 2023 za SNS.
„Rebeka Riabová je riaditeľka šachovej školy v Košiciach. V Slovenskej národnej strane reprezentuje generáciu mladých nadšených národovcov,“ opísal vtedy študentku práva konšpiračný Hlavný denník.
Riabová zverejnila video, v ktorom tvrdí, že Štátna knižnica v Košiciach podporuje „protivládny majdan“. Jej video má 38-tisíc pozretí. Obviňuje v ňom knižnicu, že zriadila pamätník a podporuje protištátne protesty.

„Na štátnej inštitúcii na miestach, kde sa pred ňou pravidelne organizujú protivládne majdany, umiestnila knižnica takýto pamätník Kuciakovi, taký apolitický, ako apolitická je aj táto knižnica.“
Pozastavila sa nad tým, že tam nevidela pamätník generálovi Lučanskému a svojmu publiku to vysvetlila tým, že „asi urobil omnoho menej ako tento mladý ((novinár“.
V tisíckach ľudí vidia komparz
Kritizuje tiež, že knižnica pustila na balkón novinárov. Ide o dlhoročnú prax, odtiaľ sa robia zábery na dav ľudí. Keďže statika balkóna je narušená, môže naň zakaždým len obmedzený počet redaktorov.
Riabová kritizuje vedenie inštitúcie. „Bolo až také ústretové, že naň pustilo všetky protištátne médiá, aby si z neho mohli natočiť dobré zábery z protivládneho protestu, teda aj proti svojmu zriaďovateľovi.“
Knižnica spadá pod ministerstvo kultúry na čele s Martinou Šimkovičovou, ktorá je nominantkou SNS. Podľa Riabovej ide o dôkaz, že v kultúre je nanajvýš nutné robiť poriadky, „a to bez ohľadu na odpor aktivistov platených celý život zo zahraničných akože grantov“. Šimkovičovej rezort podľa nej vykročil správnym krokom.
Kroky ministerstva pritom pravidelne a ostro kritizuje kultúrna obec. „Nie je predsa mysliteľné, aby štátne inštitúcie takto otvorene podporovali protivládne protesty a ich symboly,“ doplnila Riabová.
Jej video má množstvo komentárov, vrátane výziev na odvolanie vedenia knižnice. Video s podobným obsahom zverejnil aj jej manžel Alexander Riabov, účastníkov zhromaždenia označil ako komparz.

Nenávistné komentáre zamestnancom
Riaditeľka Kožuchová hovorí, že súčasné mediálne a informačné prostredie veľmi uľahčuje nekontrolované šírenie takýchto klamlivých informácií. „Diskutujúci na sociálnych sieťach chcú s nami urobiť poriadok a vyhodiť najlepšie všetkých zamestnancov knižnice až po upratovačku.“
Na video reagovala knižnica statusom, v ktorom sa ohradzuje proti tvrdeniam Riabovej, označila ich za nepodložené domnienky a konšpirácie.
„Vedenie knižnice poskytuje balkón na vymedzený čas všetkým médiám, ktoré o to požiadajú, aby mohli zachytiť udalosti konajúce sa pri Dolnej bráne. Rovnako tento priestor poskytuje aj príslušníkom polície, ktorí sledujú priebeh každej akcie, aby zabránili prípadným incidentom.“
Priestor na balkóne knižnica neposkytuje žiadnym politickým stranám.
Autorku statusu žiadajú, aby sa za zavádzajúce informácie ospravedlnila nielen vedeniu Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, ale aj všetkým, ktorých svojím statusom uviedla do omylu a spustila nenávistné komentáre na adresu vedenia knižnice a jej riaditeľky.
Balkón ako miesto dejinných udalostí
Balkón knižnice je miestom, kde v minulosti prebiehali mnohé významné udalosti, napríklad pri okupácii Československa v roku 1968 alebo počas novembrových udalostí v roku 1989.
„Neviem, či niekde na Slovensku existuje budova, ktorá by bola pre mesto takým symbolom, ako budova našej knižnice na Hlavnej pre Košice. Nie sme preto prekvapení, že tu vznikajú spontánne pomníčky. My máme výhrady najmä k neporiadku pred budovou, k lepeniu fotografií na fasádu a zapaľovaniu sviečok v jej blízkosti. A toto sa dá riešiť, ak sa kompetentní nebudú tejto veci vyhýbať s obavou pred rôznymi skupinami ľudí alebo médiami, lebo aj tak budeme všetci označení za niečích priateľov alebo nepriateľov,“ myslí si Kožuchová.
Ešte pred troma rokmi na počesť 17. novembra 1989 umiestnila knižnica na svojom balkóne veľkoplošný plagát, ktorý zachytáva na balkóne prvú návštevu Václava Havla v Košiciach a všetkých košických predstaviteľov VPN.
„Dnes by som sa tento plagát obávala vyvesiť z dôvodu jeho poškodenia alebo likvidácie. Naša spoločnosť sa veľmi zmenila a zradikalizovala. A je to vlastne paradox, že do hľadáčika konšpirátorov sa dostala aj naša inštitúcia, pre ktorú je vzdelávanie a kritické myslenie prioritou a ktorá mnohé svoje aktivity cielila práve na tieto oblasti,“ dodala riaditeľka knižnice.
Organizátori: Klamstvá konšpirátorov
Viceprimátorka Lucia Gurbáľová (KDH) reagovala, že o problémoch knižnice s pamätníkmi mesto nevie: „Vedenie sa na nás s touto témou neobrátilo.“
Organizátori piatkového zhromaždenia do našich otázok nevedeli o neporiadku pred knižnicou. Hovoria, že sviečky kupovali zo zbierky, ktorú robili aj na predchádzajúcich protestoch. S knižnicou mali dohodu len o tom, že budú sviečky udržiavať v dostatočnej vzdialenosti, asi 20 - 30 centimetrov od budovy.
Organizátori protivládnych protestov i nedávneho zhromaždenia odmietajú tvrdenia Riabovej, hovoria o úmyselných lžiach košických konšpirátorov.
„Jeden z dezinformátorov tvrdí, že všetky protesty sú zinscenované a ľudia na nich sú komparzom. Odkazuje na vyrobené transparenty a kúpené kahance. Transparenty sme vyrábali na workshope, ktorý bol otvorený pre verejnosť. Financovali sme ho, rovnako ako aj kahance, z prostriedkov na našom zverejnenom transparentom účte, kam nám sympatizanti prispievajú. Celé sa to volá dobre zorganizovaný protest, nie zinscenovaný majdan.“
V čom podľa organizátorov Riabovci zavádzajú:
- Tvrdia, že ide o protivládne majdany. Slovom majdan naznačujú, že ide o násilný protest. Pravda je však taká, že stovky protestov na celom Slovensku prebehli v pokoji, čo potvrdila aj polícia.
- Tvrdia, že pamätník Kuciakovi vytvorila Štátna vedecká knižnica. Je to ďalšia lož. Toto neoficiálne pietne miesto vzniklo spontánne pred knižnicou ešte v roku 2018 a účastníci pietnych zhromaždení ho využívajú na výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Oficiálny pamätník je pred Domom pokojnej staroby na Južnej triede.
- Tvrdia, že protesty organizujú „progresívci". Nie je to pravda. Medzi organizátormi, rečníkmi aj protestujúcimi nájdete kresťanov, konzervatívcov, centristov aj liberálov. Je to pestrá zmes ľudí, ktorým prekáža to, kam sa uberá Slovensko. Navyše - nikto z organizátorov nie je členom žiadnej politickej strany.
- Jeden z dezinformátorov tvrdí, že všetky protesty sú zinscenované a ľudia na nich sú komparzom. Odkazuje na vyrobené transparenty a kúpené kahance. Transparenty sme vyrábali 22. januára na workshope, ktorý bol otvorený pre verejnosť. Fotky z neho sme zverejnili na sociálnych sieťach. Financovali sme ho, rovnako ako aj kahance, z prostriedkov na našom zverejnenom transparentom účte, kam nám sympatizanti prispievajú. Celé sa to volá dobre zorganizovaný protest, nie zinscenovaný majdan.
- Organizátorov nazývajú „aktivistami" platenými zo zahraničných grantov. Ďalšia lož. Všetci organizátori organizujeme protesty zdarma a vo svojom voľnom čase.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári