KOŠICE. Tabuľa s dvomi strelami a fotografia zavraždených snúbencov Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka je späť na fasáde Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach. Stalo sa tak týždeň po tom, ako jej zamestnanci provizórny pamätník odtiaľ odinštalovali a premiestnili do svojho interiéru.
Riaditeľka knižnice Darina Kožuchová potvrdila, že ich na miesto vrátili v pondelok. „Museli sme v ten deň ráno ešte vyčistiť priestor a fasádu za oceľovou doskou od zaschnutého vosku zo sviečok.“
Pietne dielo je späť po komunikácii riaditeľky s jeho autorom a aktivistom Ľubošom Lorenzom. Ten vraví, že fotka aj betónová platňa boli o sokel budovy knižnice opreté a ak ju týmto ohrozovali, stačilo by podľa neho, a „bolo by to fyzicky aj ľahšie, ich položiť, teda posunúť o pár desiatok centimetrov ďalej“.

Myslí si, že presunutie pietneho miesta do kompetencie knižnice nepatrilo a urobila tým nadprácu. Uznáva, že pálenie sviečok môže „za istých okolností budovu ohrozovať“. Zároveň pripomína, že sviečky tam takto pália už roky. „Oveľa dlhšie, než od roku 2018, kedy došlo k vražde Martiny a Jána.“
Za príklad dáva pamätnú tabuľu k Nežnej revolúcii. „Osobne som tam videl zapaľovať sviečky oveľa skôr.“ Pýta sa preto, či knižnica riešila takéto ohrozenie už aj vtedy.

Kahance ako problém
Práve spontánne pálenie kahancov pri stene knižnice vníma jej riaditeľka ako veľký problém. Aj to bol argument, prečo provizórne pietne miesto dočasne odstránili.
„Horiace sviečky bezprostredne v blízkosti fasády ju nielen poškodzujú, ale súčasne predstavujú obrovské riziko vzniku možného požiaru. V suterénnych priestoroch knižnice sa nachádza takmer stotisíc zväzkov dokumentov,“ dôvodila Kožuchová krátko po odstránení fotografie a tabule.
Ľudia počas piatkovej spomienky na Jána a Martinu ukladali pod ich fotografiu sviečky. Vytvorili z nich nápis „nezabudneme".

Upratuje mesto
Knižnica nemá neustálu strážnu službu, takže nemá vždy prehľad o neporiadku bezprostredne po ukončení podujatí pri Dolnej bráne, najmä ak sa končia vo večerných hodinách. Na tomto mieste sa pravidelne organizujú protesty i ďalšie rôzne typy zhromaždení.
Riaditeľka Kožuchová pokračuje, že o poriadku a čistení chodníka pred knižničnou budovou po dňoch, kedy si verejnosť viac ako obvykle pripomína vraždu novinárov, alebo aj pri iných príležitostiach, bude na budúci týždeň jednať s kompetentnými zamestnancami magistrátu.
Za čistotu pred budovou knižnice totiž zodpovedá mesto, jemu pozemok patrí. Ak nie je priestor vyčistený nasledujúci pracovný deň, knižnica posiela radnici žiadosť o zabezpečenie poriadku verejného priestoru.
Kožuchová tiež pripomína fakt, že nejde o skutočný pamätník. Ten musí schváliť krajský pamiatkový úrad a Útvar hlavného architekta mesta Košice. Dopĺňa, že takto je to „spontánne vytvorené nelegalizované pietne miesto".
Lorenz inštaloval provizórny pamätník v čase, keď ešte v Košiciach pre Jána a Martinu žiaden iný nebol. Prvú betónovú dosku položil v júli 2018, vydržala pár týždňov. O mesiac nato tam dal ďalšiu, ktorá je tam doposiaľ.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári