KOŠICE. Primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) oznámil vo štvrtok podvečer posun v dlhoročnom spore o vlastníctvo Jakabovho paláca. Proti sebe v ňom stoja košický magistrát a údajní dediči.
Národná kultúrna pamiatka postavená v neogotickom a secesnom štýle stojí na Mlynskej ulici, ktorá ústi do Hlavnej ulice na jednej strane a do Mestského parku na druhej strane. V meštianskej vile so záhradou sa nachádzajú dva veľké byty.

Polaček: Palác vrátime do rúk Košičanov
Podľa Polačeka rozhodol nedávno Najvyšší súd Slovenskej republiky v prospech Košíc.
„Neustúpili sme právnym tlakom údajných dedičov a som rád, že nám koncom februára dal za pravdu svojím rozhodnutím aj Najvyšší súd. Dovolím si povedať, že v tejto veľkej kauze mesto Košice konečne neťahá za kratší koniec. Naše námietky posúdil súd ako prípustné a dôvodné, to znamená, že sa kauza vráti na prejednanie krajskému súdu,“ uviedol primátor na sociálnej sieti.
Je presvedčený, že nehnuteľnosť sa vráti po tomto rozhodnutí do vlastníctva mesta.
„Krajský súd sa má teraz pridržiavať právneho názoru Najvyššieho súdu, čo nám mimoriadne zvyšuje šancu na úspech. Boli sme trpezliví a nebáli sme sa. Veľká vďaka patrí právnemu oddeleniu košického magistrátu. Ja som presvedčený, že po 25 rokoch naťahovačiek konečne vrátime Jakabov palác do rúk všetkých Košičanov,“ uzavrel Polaček.
Zamestnankyňa právneho oddelenia mesta Vladimíra Janigová v piatok doplnila, že v súčasnosti má Krajský súd v Košiciach v zásade tri možnosti. Môže zrušiť rozhodnutie mestského súdu v danej veci a vrátiť vec na opätovné konanie a rozhodnutie.
„Druhá možnosť je, že Krajský súd v Košiciach môže zmeniť rozhodnutie Mestského súdu v Košiciach tak, že žalobu voči mestu Košice zamietne. Nemožno teoreticky opomenúť ani tretiu možnosť, že Krajský súd v Košiciach opätovne potvrdí rozhodnutie súdu prvej inštancie a opätovne rozhodne proti mestu Košice,“ vysvetlila.
Zdôraznila však, že v poslednom spomenutom prípade by súd musel veľmi dôsledne zdôvodniť toto rozhodnutie. Mesto by podľa jej slov v takom prípade bojovalo ďalej.

O čo ide v spore
Aktuálne je na výpise z listu vlastníctva označené ako majiteľ nehnuteľnosti mesto. Pred rokmi bolo jeho zámerom zriadiť v budove Sieň slávnych Košičanov. Do toho však vstúpila táto žaloba, ktorou sa domnelí vlastníci domáhali Jakabovho paláca.
To, že stavba nie je dlhodobo využívaná, sa postupne odzrkadľuje aj na jej zhoršujúcom sa technickom stave. Základnú údržbu zabezpečovalo mesto.
V reštitučných konaniach sa o budovu uchádzala Katarína Póšová, dcéra posledného majiteľa Huga Barkánya. Podľa slov Janigovej však Póšová, ktorá zomrela v roku 2008, v konaniach neuspela.
„Podľa dobových dôkazov boli jej rodičia vyplatení,“ uviedla.
Počas vojny mala byť medzi Barkányiovcami a rodinou Karola Szakmáryho uzatvorená zámenná zmluva. Išlo o zámennú zmluvu na inú nehnuteľnosť v Košiciach.
„Po druhej svetovej vojne sa pani Póšová ako dedička bývalých židovských vlastníkov domáhala svojich práv práve cez povojnové reštitučné zákony, ale neuspala,“ dodala Janigová.
Póšovej argumentácia hovorila o tom, že išlo o nevýhodnú zámenu, a že jej rodičia židovského pôvodu boli perzekvovaní. Výmena podľa nej nebola dobrovoľná.

História Jakabovho paláca
„História Jakabovho paláca sa začína v roku 1899, keď bol postavený pre doktora Senku,“ vysvetlil v minulosti turistický sprievodca a potulkár Milan Kolcun.
Za stavbou stála rodina Jakabovcov, ktorá v Košiciach vlastnila stavebnú firmu i tehelňu. Napokon však v paláci bývali samotní Jakabovci, a to do roku 1908. „Potom neskôr Hugo Barkányi, židovského pôvodu, človek, ktorý mal stavebnú firmu,“ dodal Kolcun a poznamenal, že neskôr sa vlastnícke vzťahy skomplikovali.
Počas druhej svetovej vojny v Jakabovom paláci sídlilo Talianske kultúrne centrum, neskôr študovňa marxizmu-leninizmu aj Dom socialistických obradov.
„Prijímali tu aj vzácne návštevy a od 90. rokov už budova nie je využívaná,“ priblížil Kolcun históriu budovy.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári