Dobové články sme ponechali s pôvodným pravopisom.
Aziatské pomery
Z radov našich čitateľov sa nám píše. Krásnej budovy československej štátnej nemocnice sa už dosť dlho používa, ale človek, ktorý tam zablúdi, akonáhle sa len trochu zmrkne, nadobudne iste presvedčenia, že sa ocitol dakde na ďalekom východe.
Len nech sa pokúsi voľakto isť od hlavného vchodu nemocnice najkratšou cestou do mesta smerom hasičským kasárňam, keď nie je tu denným a už skúseným chodcom, skoro zbadá svoj trpký omyl, že si chcel tade cestu skrátiť.
Bez ohľadu na hojné používanie tejto cesty, nie je tam vôbec postarané o svetlo, nehovoriac ani o úprave cesty, takže chudák chodec musí v úplnej tme hľadať cestu v bláte a nakonec môže byť rád, že sa odtiaľ dostal so zdravými údmi.
Z denníka Slovenský východ, 26. február 1925
Divá honička četníctva za zlodejskými cigánmi
Úspech četníckeho stopovania. Zlodeji koní v Maďarsku dolapení.
Včera sme priniesli správu o krádeži koní v Garadne v Maďarsku. Neznámi páchatelia, patrne cigáni, odviedli notárovi Szűcsovi a roľníkovi Michalovi Ucseskému niekoľko drahých koní. Naše četníctvo bolo upovedomené o tejto odvážnej krádeží a vzápätí hneď počalo prenasledovať páchateľov, ktorým bolo stále v stopách.
Stopovanie bolo prevedené s takou dôslednosťou a úspechom, že behom 12 hodín boli už traja páchatelia za mrežami a časť koní bola vrátená majiteľovi. Svedčí to o význame nášho četníctva pre bezpečnosť vidieku a o usilovnosti s akou početne sa vyskytujúce zločiny proti majetku občianstva sledujú.
V tomto páde bolo to tiež vidiecke roľníctvo, ktoré veľmi napomáhalo tomu, aby podnik četníctva sa vydaril. Četníctvo prenasledovalo cigánov, ktorí uháňali na koňoch od Veľkej Idy až konečne objavili, že kone boli zavedené k roľníkovi Sedlákovi v Barci.
To sa im podarilo zistiť ovšem po usilovnom pátraní, lebo rýchle uháňajúci cigáni im zmizli z postrehu.
U roľníka Sedláka objavili v stajni 4 kone, ale páchatelia boli preč. Preto Sedláka hneď zatknuli a okrem stajní prehliadli i stodolu a tu sa objavilo, že tam niet ďalších koní, ale zato dvaja z cigánov, Norman Horváth z Košíc a Andrej Horváth z Košíc, boli zatknutí. Medzitým boli prenasledovaní ďalší páchatelia. Cigán Jozef Balogh zo Svätej Márie pri Prešove uháňal na koni ďalej z Barce ku Košiciam, ku Košickej Novej Vsi.
Nastala za ním divá honička. Cez Hernád a trať uháňal odvážny cigán, domnievajúc sa, že unikne. Na trati blíže výtopne bol zadržaný službu konajúci železničiarom, ktorý mrštil po cigánovi ťažkým uťahovadlom šrúbov, ale cigán ušiel. Jeho polapenie je však otázkou času.
Dopadením cigánov u roľníka Sedláka bola objavená tlupa, ktorá patrne sústavne pracovala na tento spôsob, lebo rýchlosť jako roľník Sedlák z Barci hneď zrátal speňaženie ukradených koní je obdivuhodná. Ešte v noci išiel jeho kočiš do Popradu, aby tam istému sedlákovi predal kone za lacný peniaz a len na papieri, bez toho, že by ich dotyčný bol videl. Tento kočiš bol ešte včera zatknutý i s dotyčným kupcom. Stopovania sa zúčastnil vrchný četnícky strážmajster Černický z Barce a strážmajstri Svoboda a Tesár z Veľkej Idy. Okresný veliteľ kapitán Parth odobral sa hneď osobne do Barce za účelom ďalšieho vyšetrovania. Dopadenie koňských zlodejov priviedlo četníctvo na stopu ďalších zločinných podnikov tejto bandy.
Z denníka Slovenský východ, 26. február 1925
Jasovské jaskyne
S veľkým zdarom sa pokračuje v ďalších výskumných prácach v jasovských jaskyniach. V zime boli objavené tri nové veľké partie a bol prevedený celý rad meraní.
V úpravách chodieb vidno veľký pokrok, takže návštevníci môžu venovať plnú pozornosť krápnikovej výzdobe jaskýň.
V úprave sa pokračuje. Mnohí z návštevníkov, ktorí tam lanského roku boli, jaskyne tohto roku ani nepoznajú. Pre tento rok je pre návštevníkov upravená opäť jedna veľmi príjemná partia, ktorá vlani ešte nebola prístupná. To bolo umožnené tým, že sekcii pre výskum jasovských jaskýň sa dostalo zásluhou p. župana Dr. Jána Rumana župnej subvencie 10.000 Kčs a že ministerstvo školstva a národnej osvety prispelo tiež sumou 10.000 Kčs.
Tým bola veľmi uľahčená práca členov výskumného výboru, ktorí zbavení takto starosti o finančnú stránku, prikročia k riešeniu problému, ktorý bude iste prekvapením i pre odborníkov. Ide o otvorenie vyvieračky v údolí Tepličky, 2 km vzdialenej od terajšej jaskyne, v údolí za kláštorom, kde sa podľa výpočtov dá očakávať veľké podzemné jazero o priestore asi 2000.000 m3.
Uskutočnenie tejto práce a vyriešenie tohto problému umožnila košická odbočka Spolku inžinierov a architektov, ktorá špeciálne na túto prácu venovala zo svojich skromných prostriedkov 1000 Kčs. Vyslovujeme preto tomuto spolku, ako aj ostatným darcom našu srdečnú vďaku.
Z denníka Slovenský východ, 27. február 1925

„Požiar” na Šrobárovej ulici
Uberal som sa práve na večeru, keď som idúc pomimo Národného divadla počul poplašné signály hasičov. Tieto signály ma učinili pozorným aj na tlupu chvatne bežiacu kamsi na Šrobárovu ulicu (dnes Alžbetina ul.).
Zastal som si na stred cesty a množstvo zvedavcov ma takrečeno vlieklo až pred dom č. 27, kde stál celý hasičský zbor so striekačkami, sekierkami, rebríkmi atď. Hasičstvo bolo tu a aj zvedavá ulica hladná po nejakých tých „circenses”, museli prísť aj policajti, aby rozháňali tlupu, ktorá by mohla svojou zvedavosťou hasičom prekážať v ich práci, — len požiaru nikde nebolo vidno. Dopytujem sa, čo horí, kde horí, ale nikto mi nevie dať odpoveď. Nuž, ale bolo večer, sedem hodín, aj na osvetlených uliciach tma, a preto ten požiar nebolo vidno. Ktorýsi vtipný hasič si nakoniec zapálil acetylénovú lampu, a ponáhľajúc sa na pôjd „horiaceho” domu, vravel: „Počkajte, ja pôjdem ten požiar pohľadať!” Nuž po dlhom hľadaní, ale iba za pomoci svojej hasičskej lampy, našiel požiar v nie príliš dobre vymetenom komíne. Nuž, chvála Bohu, že ten požiar bol tak malý, lebo inak by bola mohla celá Šrobárova ulica zostať bez prístrešia.
Z denníka Slovenský východ, 27. február 1925
Články pochádzajú z knižničného fondu regionálneho oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári