KOŠICE. Obhorené káble, pneumatiky, stoličky, lepenkový nábytok, ale aj oblečenie a staré plastové hračky. Obyvateľom košického Juhu dochádza trpezlivosť. Trápi ich dym z ohnísk, ktoré zakladajú ľudia žijúci pri malej stanici.
„Prípravu večere cítiť až na Mudroňovu. Neskutočný smrad, nedá sa vyvetrať. Akoby sme boli v skládke alebo udiarni. Polícia tam bola, ale nevyriešila nič,“ sťažovala sa Južanka Dana na sociálnych sieťach.
Suseda Iveta jej dala za pravdu. „Či je zima, či leto, napáchnem z toho tak, akoby som tam medzi nimi bývala. Manžel volal kvôli tomu na políciu toľkokrát, že mu už prestali dvíhať. Je to frustrujúce. Ľudia tam žijú nezákonne, neplatia dane, odpad, nič, a ešte robia bordel.“
Aj Peter napísal svoju skúsenosť. Na políciu poslal fotografiu obhoreného stavebného odpadu a pneumatík. „Bolo tam všetko, čo kontajner ponúkne. A čo sa stalo? Vôbec nič. Pália veselo ďalej. Juh je najšpinavší za posledné štyri roky.“
Laco dodal, že žije na Juhu od svojho narodenia, ale to, čo sa deje posledné roky, nemá obdobu.

Ohne si zakladajú bežne
Diskutujúci to dávajú za vinu starostke Anne Súkeníkovej, ktorá po 32 rokoch v roku 2022 vymenila na poste starostu Jaroslava Hlinku (obaja nezávislí).
Vo svojom volebnom programe mala aj riešenie nelegálnych osád na Juhu. Dokopy 370 ľudí tam žije v štyroch lokalitách – Pri bitúnku, na Jarmočnej, za malou stanicou a na Červenom raku pri Optime. Bez vody, kanalizácie a elektriny. Na to sa nabaľujú problémy ako zvýšená kriminalita, znečistenie verejných priestranstiev, ovzdušia, hygienické riziká, záškoláctvo detí a problém kontajnerovej turistiky.

„V spolupráci so starostom Luníka IX, s Košickým samosprávnym krajom a so splnomocnencom vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity budeme hľadať projekty, do ktorých sa vieme zapojiť, čo sa týka terénnych sociálnych pracovníkov alebo mobilnej operačnej služby. V prvom rade chceme pracovať s týmito ľuďmi, naučiť ich základné hygienické návyky, kam s odpadom, edukovať ich, aby sa aspoň ako-tak začlenili do spoločnosti,“ vyjadrila sa po svojom nástupe do funkcie starostky.
Keďže v provizórnych domácnostiach nie je elektrina, obyvatelia si často zapaľujú oheň, aby si navarili, zohriali sa, či kvôli svetlu, ktoré vyžaruje. Zapaľovač nosia pri sebe už od detstva a deti zakladanie ohňa na rozdiel od majority neberú ako rizikovú činnosť, ale ako bežnú súčasť života. Zatiaľ čo pre nich je dym z ohniska prirodzený, obyvateľom v panelákoch prekáža.

Priestupok alebo trestný čin
Mestská polícia Košice–Juh v období január 2024 – marec 2025 zaznamenala päť prípadov nelegálneho pálenia odpadu v lokalitách Jarmočná a Pri bitúnku. Iba v jednom prípade išlo o podnet od občana, ostatné prípady boli odhalené kamerovým systémom alebo pri hliadkovej činnosti. Tieto incidenty sa týkali pálenia káblov či odpadu a boli riešené blokovou pokutou alebo napomenutím.
Košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová potvrdila, že danej lokalite venujú zvýšenú pozornosť hliadky poriadkovej aj železničnej polície. „Pretože v blízkosti sa nachádza železničná trať, kde polícia preventívne pôsobí so zameraním na zamedzenie prechodu cez koľaje na miestach, kde je to zakázané. Evidujeme však prípady, keď bola do spomínanej lokality privolaná policajná hliadka, pričom väčšinou išlo o prípady občianskeho spolunažívania.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári