KOŠICE. Americko-britského influencera Andrewa Tatea, ktorý je známy nenávistnými výrokmi voči ženám, spolu s bratom Tristanom spájajú aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Podporovali ho v predvolebnej kampani.
Dvojica bývalých kickboxerov a zároveň kontroverzných influencerov s miliónmi sledovateľov na sociálnych sieťach čelí vážnym obvineniam z obchodovania s ľuďmi a z členstva v organizovanej skupine na sexuálne vykorisťovanie žien.
Tie mala dvojica občanov USA a Veľkej Británie lákať do Rumunska a nútiť k výrobe pornografie. Obvinenia zo sexuálneho a fyzického násilia riešia úrady v súvislosti s Tateovcami aj vo Veľkej Británii a USA.
Navyše britská polícia vinila bratov aj z daňových únikov. V rokoch 2014 až 2022 mali dosahovať ich príjmy z internetového podnikania 25 miliónov eur. Koncom minulého roka rozhodol britský súd o zabavení časti finančných prostriedkov Tateovcov vo výške 3,16 milióna eur.
Podnikateľské aktivity jedného z nich siahajú aj na Slovensko. Mladší brat Tristan je totiž vlastníkom firmy v Košiciach.

„Menej spoľahlivá“ firma
Spoločnosť Talisman SK bola založená v roku 2021. Podľa obchodného registra sa venuje kúpe a predaju tovarov, sprostredkovateľskej činnosti v oblasti obchodu, služieb a výroby, ale aj prenájmu nehnuteľností.
Čo firma reálne robí, aké má príjmy alebo majetok, však nie je jasné. Spoločnosť totiž nezverejnila svoje účtovné uzávierky.
Firma má index daňovej spoľahlivosti na úrovni „menej spoľahlivý“. To znamená, že daňový úrad ju vyhodnocuje ako rizikový subjekt. Aktuálne eviduje štát pri tejto spoločnosti daňový nedoplatok 330 eur. Z akého titulu vznikla podlžnosť, to odmietla finančná správa vysvetliť s odôvodnením, že informácie sú predmetom daňového tajomstva.
Okrem mena Tristana Tatea ako spoločníka uvádza obchodný register pri tejto spoločnosti aj meno Petra Bodnára. Ide o konateľa. Adresa trvalého bydliska je pri ňom uvádzaná rovnako ako sídlo firmy v Košiciach na Zvončekovej ulici číslo 6. Ide o lokalitu asanačného pásma medzi obchodným centrom Galéria a Steel Arénou.

Sused: Na adrese firmy bývajú nájomníci
Na mieste sme našli zatvorenú plechovú bránu, spoza ktorej trčala zhrdzavená garáž alebo možno menší sklad. V zadnej časti pozemku sa nachádzala stará prízemná budova.
Zvonček ani žiadnu tabuľu s informáciami o sídle spoločnosti sme na bráne ani v okolí nenašli. Na pozemku sa nikto nenachádzal. Nezostávalo nám teda nič iné, ako párkrát zakričať spoza zatvorenej brány do dvora. Z budov nikto nevyšiel.
Prilákali sme však jedného zo susedov, ktorý pristúpil k bráne rodinného domu oproti. Vysvetlili sme, že hľadáme zástupcu spoločnosti Talisman SK.
„Neviem o tom, že by tam sídlila nejaká firma. Bývajú tam nájomníci. Som tu iba na návšteve u svojich rodičov, takže nemám úplný prehľad o situácii. Sem-tam na ulici stretnem pána, ktorý tam býva, ako venčí psa. Ale nič o ňom neviem,“ reagoval sused.
Na otázku, či ide o Petra Bodnára, odpovedal hneď. „Určite to nie je Peter. Ten býva v dome na začiatku ulice. Od neho si títo ľudia prenajímajú priestory. On býva v rodičovskom dome,“ doplnil.

Mama konateľa: Tristan je náš kamarát
Na začiatku ulice, kam nás poslal, sme našli starší, no udržiavaný rodinný dom. Po zazvonení sa otvorilo jedno z okien, v ktorom sa objavila staršia žena. Vysvetlili sme, že sme z redakcie Korzára a hľadáme Petra Bodnára.
„Nie je tu. A prečo ho hľadáte?“ opýtala sa domáca pani. Odpovedali sme jej, že sa zaujímame o podnikanie Tristana Tatea, ktorý mu zveril vedenie svojej košickej firmy. „No takto, že...“ začala, no takmer hneď jej došli slová.
Nastalo asi polminútové ticho, ktoré sme prerušili ubezpečením, že nikto netvrdí, že firma robí niečo protizákonné. „Chceme len preveriť, či firma funguje a zistiť, čomu sa venuje. Prípadne sa opýtať na vzťah medzi Petrom Bodnárom a Tristanom Tateom,“ povedali sme jej.
„Tá firma nerobí tak celkom zle. Takto vám poviem, my poznáme Tristana od jeho osemnástich rokov. On je vlastne náš kamarát. No vlastne nechajme to tak, neriešte to. Poviem synovi, že ste tu boli,“ povedala a začala zatvárať okno.
Stihli sme ju požiadať, aby dala synovi naše telefónne číslo, aby nás kontaktoval. Súhlasila a zapísala si ho. Konateľ sa nám však telefonicky neozval.
Sused: Keď vám na niečo prídu, treba niesť následky
Po tomto rozhovore sme sa ešte vrátili za susedom, ktorý mám poradil, kde máme konateľa hľadať.
„Petra poznám, sme kamaráti z detstva. Je to veľmi slušný človek. Robí si svoje. Má kamarátov po svete a čo oni robia, to nie je jeho starosť. Keď niekomu možno pomohol so sídlom firmy, tak sa nič strašné asi neudialo,“ povedal muž v stredných rokoch.
Prezradil, že bratia Tateovci sú aj pre neho „známou firmou“. „Samozrejme som o Tristanovi a Andrewovi počul veľa, no ja som sa s nimi priamo nikdy nestretol. Každý robí biznis, ako vie, ale keď vám na niečo prídu, tak treba niesť aj následky,“ naznačil Košičan.
S konateľom spoločnosti Talisman SK sme sa skontaktovali nakoniec prostredníctvom sociálnej siete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári