KOŠICE. Schválenie rozpočtu košickej mestskej časti Staré Mesto s viacerými kontroverznými položkami na januárovom miestnom zastupiteľstve sa vrátilo poslancom ako bumerang.
Výkon uznesenia o rozpočte pozastavil jeho nepodpísaním starosta Igor Petrovčik (nezávislý) z viacerých dôvodov.
Na mimoriadnom zastupiteľstve 26. februára jeho veto poslanci prekvapujúco neprelamovali, ale po mesiaci od schválenia kľúčového dokumentu ho sami rovno aj zrušili.
Ako sa totiž ukázalo, odložením riešenia očakávanej finančnej sekery na prevádzku staromestských materských škôl na niekedy inokedy a neschválením zvýšenia poplatkov pre rodičov škôlkarov už v januári, aj tak neušli pred neodvratnosťou prijať nepopulárne opatrenia.
Petrovčik ich vyzýval, aby rozpočet ihneď schválili aj s prípadnými vlastnými úpravami nanovo.
Poslanci to odmietli. Odhlasovali prerušenie rokovania o tomto bode do apríla s odôvodnením, že potrebujú od vedenia mestskej časti ďalších trinásť podkladov a navyše ešte kvôli škôlkam zriadili aj pracovnú komisiu.
Mesiac predtým pritom nič z toho nepotrebovali a schválili si rozpočet podľa vlastných predstáv, lebo ako tvrdili, je to v kompetencii zastupiteľstva.

Pri rozpočte sú témou i poslanecké odmeny
Starosta a veľká väčšina členov zastupiteľstva sa rozchádzajú v tom, ako by sa dal zostaviť zákonom vyžadovaný minimálne vyrovnaný rozpočet mestskej časti v aktuálnej finančnej mizérii.
Petrovčik počítal vo svojom návrhu okrem iného s tým, že sa znížia poslancom rekordné odmeny zo 680 na asi 500 eur mesačne v hrubom.
Tí v januári úplne vypustili tento bod z programu rokovania, lebo chceli dopracovať zásady odmeňovania. Zmenou starostovho návrhu si preto vrátili odmeny na pôvodnú výšku a s tým vtedy aj rozpočet ako celok schválili.
Keďže ho vo februári sami zrušili, musí sa všetko riešiť nanovo.
„Návrh zohľadňuje výšku odmien poslancov v porovnaní s veľkostne obdobnými mestskými časťami, v ktorých sa pohybuje zväčša na úrovni 300 až 400 eur,” argumentoval teraz opäť starosta.
Jeho zástupca Vladimír Eperješi (nezávislý) znova ako na predchádzajúcom zastupiteľstve vyzval kolegov, aby sa aspoň tento rok vzdali poslaneckých odmien, nech sa pomôže škôlkam. Sľúbil, že potom sa aj on vzdá všetkých svojich príjmov od mestskej časti (vicestarostovského platu a poslaneckej odmeny).
„Som zvedavý, čo urobíte teraz. Zas len prerušenie bodu,” narážal na návrh poslankyne Evy Hulmečíkovej (nezávislá), aby sa prerušilo rokovanie o tomto bode.
Poslanec Michal Djordjevič (nezávislý) reagoval, že v minulosti mala mestská časť až 32 poslancov, neskôr z dôvodov šetrenia 23, takže pri terajších trinástich a výške ich odmien ide o sumu, ktorá je nižšia ako kedysi.
Každý poslanec sa tiež môže podľa neho dobrovoľne vzdať už teraz v zmysle legislatívy svojich odmien, takže ktokoľvek to môže kedykoľvek urobiť a podporiť tým mestskú časť.
Exstarosta a poslanec Ľubomír Grega (nezávislý) poznamenal, že téma odmien je večná a vždy je vďačná pre médiá i verejnosť.
„Je populistické stále o tom hovoriť. V minulosti sa odmeny aj zmrazovali, keď to bolo potrebné. Viem si predstaviť, že by sa teraz znížili napríklad o 10 percent.”

Grega: Keď ich sami brali, tak to nevadilo
Ako exstarosta pripomenul, že pred voľbami v roku 2018 mali podaktorí poslanci vo volebných programoch, aby boli odmeny 280 eur, čím by sa vtedy získala úspora do 20-tisíc eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári