Korzár logo Korzár Košice

Komunisti dali do Dómu odkaz v časovej schránke. Totálny paradox, hovorí pamiatkar

V starých sú listiny, v nových USB kľúč.

Pamiatkar Juraj Gembický.Pamiatkar Juraj Gembický. (Zdroj: Archív J.G.)

Objavenie zapečatenej schránky, tuby alebo truhlice na ukrytom mieste historickej pamiatky je pre každého bádateľa či reštaurátora magickým okamihom, ktorým priamo komunikuje so svojimi predkami z minulých storočí. Okrem historickej hodnoty je v nich aj niečo osobné a ľudské, čo nám chceli o sebe a svojej dobe povedať tí, čo ich ukryli.

Kde všade na východnom Slovensku sa našli časové schránky, aký bol ich odkaz, čo okrem listín v sebe ukrývali a prečo ľudia aj dnes ukladajú nové časové schránky? Pre Korzár o tom porozprával pamiatkar z Krajského pamiatkového úradu v Košiciach JURAJ GEMBICKÝ.

SkryťVypnúť reklamu

„Väčšinou sú to skôr náhodné nálezy, ktoré sa však pri rekonštrukciách kultúrnych pamiatok dajú predpokladať. Cielene odkrývať staré steny, dlažby a trámy len preto, že tam možno nájdeme časovú kapsulu... Bolo by to dosť finančne aj časovo náročné, navyše s neistým výsledkom,“ hovorí Gembický o vzrušujúcich objavoch z dôb dávno minulých.

V jednom odkaze v časovej schránke z Dómu sv. Alžbety na prelome 70. a 80. rokov 20. storočia je napísané: „Prejavom starostlivosti rozvinutej socialistickej spoločnosti je zachovanie kultúrneho bohatstva národa a zachovanie najvýznamnejších historicko-architektonických stavieb pre budúce generácie. Najvyššie stranícke a štátne orgány Slovenskej socialistickej republiky vytvorili podmienky pre zachovanie národnej kultúrnej pamiatky Dómu sv. Alžbety ako najvýznamnejšej stavby vrcholnej gotiky na Slovensku.“ Ďalej spomínajú, že na obnove na podieľal aj krajský výbor komunistickej strany. Nezabolelo vás, že v murive Dómu je stále aj tento odkaz?

SkryťVypnúť reklamu

Zabolelo, samozrejme – je to však súčasť histórie a odraz danej doby. To je asi jediný prípad, keď sa komunistickí papaláši dostali doslova priamo do kostola ako jeho súčasť. Je to totálny paradox.

Taká bola doba, že štát osobitne podporoval prestížne národné kultúrne pamiatky, ktorých bolo vyhlásených na Slovensku iba niekoľko. Dóm sv. Alžbety s Kaplnkou sv. Michala a Urbanovou vežou ako areál medzi ne patril.

Od roku 2002 sú podľa pamiatkového zákona všetky kultúrne pamiatky na Slovensku aj národné kultúrne pamiatky. Samozrejme, komunistom bolo v princípe proti srsti financovať sakrálne stavby a ich podporu a obnovu.

No aj oni mali svoje limity, pretože z tejto novodobej histórie vieme, že aj vláda z čias socializmu investovala do opráv košického Dómu. Aj pre nich to bol dnešnými slovami povedané dobrý marketing a záväzok.

SkryťVypnúť reklamu

To však nebola jediná časová kapsula v Dóme sv. Alžbety. Odkiaľ pochádza tá najstaršia?

Pri výskumoch sa našla časová schránka aj v základoch najstaršieho kamenného stola oltára zo stredoveku – tzv. menzy. Dobový článok zo záveru 19. storočia z čias obnovy chrámu uvádza: „Na severnej strane oltárneho stola je otvor, cez ktorý sme sa so svetlom sviečky mohli presvedčiť o tom, že tam bolo veľmi zle zapustené olovené puzdro s relikviou zapečatenou biskupským erbom. Z koruny erbu sa po kolená vynára bojovník v brnení držiaci v pravici buzogáň. Puzdro so zachovanou nedotknutou pečaťou sa odovzdalo mestskému farárovi za účelom odovzdania biskupovi... Okrem tohto boli v oltári aj ďalšie predmety, ktoré ľudia cez ten otvor cielene vkladali, napríklad tri ozdobené nádoby z benátskeho skla, pochádzajúce zo 16. a 17. storočia. Lampa, džbánik a pohár. Ich zachovalosť dokazuje, že sem neboli vhodené, ale opatrne uložené. “ To bolo v 80. rokoch 19. storočia.

Súvisiaci článok Za každou tabuľkou je príbeh so šťastným koncom. Pomohla prosba k slziacej Madone Čítajte 

V Dóme sa v minulosti údajne našla schránka aj z roku 1775 – jej obsah bol odovzdaný do archívu arcibiskupského úradu. V týchto listinách boli zhrnuté v skratke dejiny Košíc a Dómu.

Pri časových schránkach sa často vedenie mesta v každom historickom období snažilo hutne popísať dejiny toho objektu a lokality. Zanechávajú aj odkaz pre budúcnosť, čo by si želali, aby sa dialo. Sú tam aj menovaní tí, ktorí sa zaslúžili o výstavbu, obnovu a reštaurovanie. Často sú to zoznamy mestskej rady alebo farárov či reštaurátorov.

Do Dómu zamurovali listinu v poľštine v roku 1987 aj poľskí reštaurátori, ktorí na Dóme pracovali. V listine je menovaný aj primátor Rudolf Schuster, ktorý viedol mesto v čase prác na Dóme, a tiež všetci hlavní reštaurátori.

Odkazy sa obvykle dávali do mosadzných či iných kovových túb, valcov. Zapečatili to voskom, dali do pripraveného otvoru do kameňa a zamurovali.

V júni 1989 sa pri demontáži piliera "K" svätyne našla lekárenská fľaštička, uložená v škáre medzi kamennými blokmi. Písomnosti z nej svedčia o snahe stavbárov z apríla 1880 zanechať po sebe osobnú pamiatku. Najdlhší text v nemčine napísal sám majster Johann Waschitschek.

Čo nám odkázali?

Najprv opísal seba a svojich spolupracovníkov - koľko majú rokov, či sú ženatí a či majú deti. Kedy sa začali ich práce a ako postupujú. Na konci napísal: Pozdravujeme všetkých našich nasledovníkov a prajeme vám lepší život, než sme mali my. Snažili sme sa dosiahnuť rovnaké práva pre všetkých, čo sa nám doteraz nepodarilo, ale naším cieľom je: sloboda, rovnosť a bratstvo.

Kde sa v Košiciach okrem Dómu ešte našla časová schránka?

Zaujímavá schránka, ktorá nakoniec nebola ani vložená, sa našla po päťdesiatich rokoch aj u nás v depozitári na krajskom pamiatkovom úrade.

Mala byť vložená pod plánovaným „pamätníkom februárového víťazstva 1948“ pred dnešným Jumbo centrom. Ten pamätník nakoniec nikdy nevznikol, iba podstavec naň tam stál niekoľko dlhých rokov, preto tam táto schránka ani nebola vložená. Bola to uzatvorená bronzová tuba, na ktorej bol iba dátum. Až po otvorení sme prišli na to, o čo ide.

Súvisiaci článok Dokumenty ukryté v zelenej amfore zreštaurovali. Našli ich vo veži Reduty Čítajte 

Kde na východe boli v poslednom období nájdené časové schránky, napríklad pri rekonštrukcii pamiatok?

V roku 2021 bola pri obnove fasád a zastrešenia Reduty v Kežmarku nájdená v plechovej guli drevená schránka so sklenenou fľašou s dvomi zvitkami pergamenových papierov. Na jednej z nich bola zobrazená dobová veduta mesta Kežmarok, čo je vzácny obrazový dokument. Schránka pochádza zrejme z roku 1818.

Koncom roka 2022 bola vo veži rímskokatolíckeho kostola sv. Júdu Tadeáša v Štítniku v okrese Rožňava objavená časová schránka, ktorá obsahovala listiny z rokov 1834 a 1865.

Objaviť sa ju podarilo počas rekonštrukcie strechy kostolnej veže. Časová schránka sa nachádzala v makovici pod kovovým krížom na vrchole kostolnej veže. Tam je aj najmenšia pravdepodobnosť, že to niekto ukradne, lebo je dosť ťažké dostať sa na také vysoké miesto.

Súvisiaci článok Pri oprave strechy kostola v Štítniku objavili škatuľu s historickými listinami Čítajte 

Odkazy pre budúcnosť boli vkladané do olovenej tuby, mosadzných nádob alebo sklenených fliaš. Ktorý materiál je na to najvhodnejší?

Správa v sklenej fľaši je klasika, ktorú poznáme ešte z rozprávok a z príbehov o stroskotancoch, ktorí hádzali fľaše s odkazom do mora, aby ich niekto našiel. Kovová schránka by zas mala byť odolnejšia ako sklo v prípade požiaru. Formu na časové schránky vyrábali často kováči, meditepci alebo klampiari. Vo vojne mohli slúžiť aj na skladovanie potravín.

Je možné, že je v Košiciach ešte veľa časových schránok, ktoré zatiaľ nikto neobjavil, a preto ani nevieme o ich existencii?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným Korzar.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB9JG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

História

Historičky Hana Kubátová a Agáta Šústová Drelová v podcaste Dejiny.

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1
Amfiteáter, osemdesiate roky minulého storočia.

Na Filmový festival pracujúcich chodili tisíce ľudí, premiéru tam mal aj Pacho.


Súvisiace témy: história, Rozhovory Korzára

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 9 689
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 417
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 896
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 373
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 2 974
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 530
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 500
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 262
  1. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  4. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  5. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  6. Martin Pollák: Hra o záchranu
  7. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  8. Tomas Hlavaty: Aj ty Brutus?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 32 305
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 832
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 562
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 207
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 922
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 301
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 772
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 635
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  2. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  3. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  4. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  5. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  6. Martin Pollák: Hra o záchranu
  7. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  8. Tomas Hlavaty: Aj ty Brutus?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 32 305
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 832
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 562
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 207
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 922
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 301
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 772
  8. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 5 635
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu