Keď mali v pondelok minister Richard Raši a jeho štátny tajomník Michal Kaliňák (obaja Hlas) v Prešove tlačovku , v ktorej kritizovali prešovského župana a predsedu KDH Milana Majerského, už tušili, že ide o ich labutiu pieseň. Prešli dva dni a oboch východniarov nahradili ich bývalí stranícki kolegovia.
Na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR došlo k veľkej rošáde v záujme potvrdenia parlamentnej väčšine štvrtej vlády Roberta Fica. Hlas vedený Matúšom Šutajom Eštokom najprv vylúčil zo svojich radov SAMUELA MIGAĽA a RADOMÍRA ŠALITROŠA , potom sa vzdal svojho ministerstva v prospech Ficovho Smeru a ten ho následne zveril do rúk Migaľa so Šalitrošom.
Do parlamentu sa tak môžu vrátiť Raši a Kaliňák, Fico si takto zabezpečil väčšinu, rebelujúci poslanci Migaľ so Šalitrošom získali posty v exekutíve a Raši by sa možno mohol stať predsedom parlamentu, ktorým mal byť od zvolenia Petra Pellegriniho za prezidenta, ale doteraz sa ho vládnej väčšine v parlamente zvoliť nepodarilo.
Výroky Migaľa a Šalitroša pred veľkou „východniarskou“ rošádou na MIRRI boli pomerne ostré a kritické voči vládnej koalícii, aktuálne sa stali jej pevnou súčasťou. Aj o tom sme hovorili krátko po Migaľovom menovaní za ministra prezidentom Petrom Pellegrinim v rozhovore pre Korzár.
V rozhovoroch sa tiež dočítate:
- Prečo prijali posty v exekutíve,
- čo bolo súčasťou dohôd,
- či bol Raši zlý minister,
- ako vidia svoju stranícku budúcnosť,
- či sú ich kroky v rozpore s predošlými vyhláseniami,
- ako sa im bude sedieť vo vláde so Šutaj Eštokom a ďalšími.
Samuel Migaľ: Výzvu sme prijali
Po dohodách s premiérom Robertom Ficom vám uvoľnila strana Smer ministerstvo, ktoré pôvodne mal Hlas. Ste s tým spokojný?
MIRRI nám ponúkali, už keď sme požadovali iba reformu strany Hlas a návrat ku svojmu pôvodnému programu. Tento rezort bol ich odpoveďou na akékoľvek hodnotové požiadavky, ktoré sme predložili. Potom, ako ho strana Hlas odovzdala Smeru, tak sa rétorika nezmenila a opäť bol ponúkaný výmenou za podporu koalície. Naše rokovania trvali dlho preto, že pre nás nebolo ambíciou mať MIRRI, ale ponúknuť ľuďom politiku, za ktorú sa nemusia hanbiť a chodiť do ulíc.
Čo bolo súčasťou dohôd?
Vo finále sme sa dohodli na kompromise. Pri pohľade na volebné preferencie vidíme návrat Matoviča do vlády, alebo príchod extrémistov do exekutívy. Preto sme chceli ďalej podporovať túto vládu, ale len v medziach programového vyhlásenia, za ktoré sme nemali problém zahlasovať. Súčasťou dohody, aby to bola koalícia ochotná rešpektovať, však bol náš odchod z parlamentu a prevzatie časti zodpovednosti. Sme pripravení výzvu prijať a chceme ukázať, že služba občanom sa dá vykonávať aj inak.
Kritizovali ste situáciu na MIRRI, exministerka Veronika Remišová (Za ľudí) tiež tvrdila, že nikto nemôže byť horší minister ako Raši. Aká je teda situácia a aké máte ciele, čo chcete na ministerstve urobiť?
Odo mňa ako od ministra nikdy nebudete počuť, že za všetko môže niekto iný. Načo sa vŕtať v minulosti? Stav MIRRI nie je tajomstvom a štatistika čerpania eurofondov je verejná. Nemá zmysel pozerať sa stále dozadu a hľadať chybu v predchádzajúcom ministrovi, ministerke či cudzích silách. Som fanúšikom toho, pozerať sa do budúcnosti a ukázať, ako sa to dá robiť lepšie. Povedať, že je niečo zlé, je ťažké, popísať riešenie je ťažšie a zrealizovať ho ešte viac.
Naše priority sú na dlhšie vysvetľovanie, ale v skratke: rýchlejšie a efektívnejšie čerpanie eurofondov, lepšia informatizácia a využitie AI, podpora regiónov a odstraňovanie rozdielov, inovácie a nové technológie, transparentnosť a zodpovedné investície a spolupráca s odborníkmi.
Vyhlasovali ste, že chcete ostať poslancami parlamentu a zachovať si vplyv na schvaľovanie koaličných návrhov zákonov. Napokon ste skončili v exekutíve. Prečo ste sa rozhodli pre tento obrat?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári