KOŠICE, BRATISLAVA. Čerstvý prvý tajomník ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Radomír Šalitroš (exHlas) ohlásil minulý týždeň, že medzi prioritami nového vedenia rezortu bude aj vyššia podpora pre domáci súkromný sektor.
„Budeme chcieť reálne pomáhať podnikateľom, ktorí tu dávajú prácu. Keď je Slovenská republika schopná podporiť zahraničných investorov a dávať im obrovské daňové a rôzne iné benefity, prečo by sme nemohli pomáhať slovenským podnikateľom a živnostníkom?“ vravel Šalitroš počas úvodnej tlačovky nového vedenia ministerstva.
Rezortu, ktorý rozhoduje o veľkej časti eurofondov, sa ujali migaľovci minulý týždeň. Funkciu ministra dostal po dohode s premiérom Robertom Ficom (Smer) Samuel Migaľ (exHlas), jeho pravou rukou je niekdajší finančník a podnikateľ s luxusnými posteľami Radomír Šalitroš.
Výroba nábytku a eurofondy sa spájajú s nedávnou kauzou jeho brata a bývalého spolupracovníka Vladimíra Šalitroša. Kontrola preukázala viaceré porušenia podmienok poskytnutia príspevku z verejných peňazí.
Vlani na problém upozornil Korzár. Firma brata Radomíra Šalitroša teraz musí vracať peniaze. Stroje, ktoré nakúpila z eurofondov, uskladnila v komplexe, ktorý získal Radomír Šalitroš ako fyzická osoba v roku 2022.
Eurofondy pre firmu právoplatne odsúdeného
Nat design Vladimíra Šalitroša uspela za úradníckej vlády Ľudovíta Ódora v eurofondovej výzve ministerstva hospodárstva, získala 890-tisíc. Verejné peniaze použil súkromník na nákup strojov na výrobu nábytku. Celkové náklady na projekt mali predstavovať 1,27 milióna.
Predtým sa výrobe luxusných postelí venovali bratia Šalitrošovci spoločne vo firme Saffron Beds. Tá zanikla v roku 2017 po zlúčení. Výroba a predaj postelí sa však pod touto značkou nezastavili. Firma Nat design je na jej webe uvádzaná ako prevádzkovateľ internetového obchodu.
Výzva, v ktorej eseročka Vladimíra Šalitroša uspela, mala podporiť rast výskumno-vývojových a inovačných kapacít v priemysle a v službách.
O europeniaze sa mohla firma uchádzať aj napriek tomu, že jej vlastníka, Vladimíra Šalitroša, v roku 2017 právoplatne odsúdili za trestný čin porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Protiprávneho konania sa Vladimír Šalitroš dopustil v roku 2009 ako vedúci zamestnanec magistrátu pri verejnom obstarávaní súvisiaceho s modernizáciou košickej MHD. V prípade skončil s dvojročnou podmienkou spolu s primátorom Košíc Františkom Knapíkom (KDH). Mestu spôsobili škodu 433-tisíc eur.
Ministerstvo hospodárstva pod vedením Denisy Sakovej (Hlas) nás vlani na jeseň informovalo, že odsúdenie Vladimíra Šalitroša nebolo porušením podmienok výzvy.
Rezort nepovažoval za problém ani podlžnosti firmy voči sociálnej a zdravotnej poisťovni, hoci to zmluva o nenávratnom finančnom príspevku uvádzala ako prekážku čerpania verejných peňazí.

Firma musí peniaze vrátiť
Sakovej ministerstvo nám na veľkú časť otázok k projektu a jeho realizácii v októbri neodpovedalo. Ani na to, či súkromník deklaroval riadne ukončenie zámeru alebo či požiadal o predĺženie lehoty na jeho kompletizáciu.
Dôvodom mlčania mala byť finančná kontrola, ktorá podľa rezortu už vtedy prebiehala na mieste. Teraz potvrdil, že audit odhalil viaceré porušenia podmienok poskytnutia nenávratného finančného príspevku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári