Odborníčka na očkovanie v špeciálnych situáciách Ingrid Urbančíková z Detskej fakultnej nemocnice a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach sa stretáva s odporom k očkovaniu aj u svojich kolegov. Nie je však podľa nej možné v medicíne v súčasnej dobe hovoriť o dojmoch, skúsenostiach či názoroch. „Do medicíny to nepatrí. Je to veda založená na dôkazoch. Očkovanie je najčastejší preventívny výkon na celom svete,“ hovorí.
Aj pre neochotu rodičov očkovať svoje deti vakcínami proti čiernemu kašľu či odsúvaniu očkovania na neskôr stúpajú prípady tohto ochorenia, ktoré sa podarilo v minulosti vďaka povinnému očkovaniu takmer eliminovať.
K posunu očkovania podľa nej môže dôjsť, ale nie z dôvodu, že rodičia chcú počkať, kým bude mať dieťa jeden alebo dva roky. Odporúča to len v prípade, keď má dieťa dočasné zdravotné kontraindikácie a očkovanie sa môže zrealizovať neskôr.
V rozhovore si prečítate:
- Čo spôsobuje nárast čierneho kašľa,
- prečo rodičia odkladajú očkovanie na neskôr,
- ako na ochorenie reagujú malé deti,
- prečo by sa mali preočkovať aj dospelí ľudia.
Keď som tento rok počula v okolí, že ľudia majú čierny kašeľ, prekvapilo ma to. Považovala som to za ochorenie, s ktorým sa aj vďaka povinnému očkovaniu nestretávame. Každý rok sa však hovorí o náraste prípadov. Nemalo by to byť ochorenie, ktoré by už nemalo byť v našej spoločnosti prítomné?
Čierny kašeľ sa vyskytuje odjakživa, bol tu najmä pred začiatkom zavedenia povinného očkovania v 50. rokoch minulého storočia. Povinné očkovanie významne znížilo výskyt čierneho kašľa, najmä u detí do šiestich mesiacov veku, ktoré majú najzávažnejší priebeh ochorenia.
Nie je to však tak, že čierny kašeľ by tu už nemal byť, pretože nie všetky infekčné ochorenia zanechávajú aj po prekonaní alebo očkovaní doživotnú imunitu. Platí to aj pre čierny kašeľ. Ide o baktériové ochorenie, ktoré sa prenáša vzduchom.
Človek sa môže nakaziť opakovane, aj keď v minulosti prekonal ochorenie alebo bol očkovaný. Bude mať spravidla miernejší priebeh, ale bude prameňom nákazy pre vysoko vnímavé osoby, ktoré nemajú protilátky, neprekonali ochorenie alebo neboli očkované. Preto sa tu čierny kašeľ stále vyskytuje a je to hlavne vtedy, keď je populácia viac vnímavá, teda ak patogén cirkuluje medzi ľuďmi a pribúda vnímavých osôb.
Môže to byť spôsobené aj obdobím po pandémii covidu-19, keď boli viaceré protiepidemické opatrenia, ľudia sa viac izolovali. Nárast ochorenia sa pozoruje zväčša v 5-ročných cykloch. Spôsobuje to aj to, že sa ľudia menej očkujú alebo je viac vnímavej populácie, keďže ľudia neprekonali toto ochorenie.
Stúpa výskyt čierneho kašľa v populácii?
Európske centrum pre kontrolu chorôb hlásilo minulý rok zvýšený výskyt ochorenia vo všetkých krajinách, aj susedných, napríklad v Česku. Už od polovice minulého roka, hlavne od jesene 2024, sa aj na Slovensku v podstate každý týždeň vyskytovalo od 100 do 300 prípadov týždenne. Sú to prípady, ktoré boli diagnostikované, teda predpokladám, že výskyt bol ešte vyšší. Zároveň bolo aj viac iných respiračných nákaz.
Je to spôsobené aj tým, že je u ľudí menšia ochota očkovať sa?
Áno. Vždy sa v populácii nájdu osoby, ktoré nie sú očkované. Posledné povinné preočkovanie proti čiernemu kašľu je v 13. roku života. Potom je už u dospelých očkovanie proti čiernemu kašľu dobrovoľné. Rodičia malých detí veľakrát odkladajú povinné očkovanie na neskôr, pribúda tak vnímavá populácia. V roku 2024 a za prvé mesiace roku 2025 máme na Slovensku najvyššiu chorobnosť na čierny kašeľ vo vekovej skupine dojčiat, čiže detí mladších ako jeden rok. Väčšina z týchto detí nemá kompletné očkovanie, teda má len jednu alebo dve dávky, alebo nie sú očkované vôbec.
Prečo rodičia odkladajú očkovanie na neskôr?
Dôvody sú rôzne. Stačí, že sa objaví nevhodná mediálna informácia ohľadom nežiaducich účinkov očkovania, ktorá veľakrát ani vôbec s konkrétnym očkovaním nesúvisí. Určité percento ľudí však stále pochybuje o význame nielen očkovania, ale aj preventívnych opatrení.

Keď rodičia povedia, že dieťa nechcú dať očkovať, ako na to reagujete? Vysvetľujete im to, alebo sa ich snažíte presvedčiť, aby dieťa zaočkovali?
Vysvetľujem im, že v 50. rokoch minulého storočia bolo 85 percent úmrtí na čierny kašeľ u detí do troch mesiacov života. Ide o najmenšie deti, ktoré sú k nákaze najviac vnímavé. Liečba sa začne pomerne neskoro a je to najmä symptomatická liečba. Klinický obraz tohto ochorenia je tak závažný, že dieťa už nemá šancu zvládnuť ochorenie samostatne bez intenzívnej zdravotnej starostlivosti. Záchvaty kašľa sprevádzané vracaním sú prítomné v priebehu celého dňa a trvajú aj viac ako osem či desať týždňov. Zároveň sa pridružujú ďalšie komplikácie ako poškodenie pľúc, nedostatok kyslíka, krvácanie do spojoviek, krvácanie do mozgu.
Jednomesačné či trojmesačné dieťa sa nedokáže pri záchvatoch kašľa napiť, najesť, energeticky sa vyčerpá za jeden deň. Nielen baktéria samotná je problém, ale aj to, že produkuje viacero toxínov, ktoré poškodia sliznice dýchacích ciest. Kým sa to dá do poriadku, trvá to aj niekoľko týždňov.
Aký priebeh ochorenia majú staršie deti?
Čierny kašeľ u adolescentov neprebieha spravidla tak závažne ako u dojčiat. Väčšie deti budú niekoľko týždňov kašľať, budú navštevovať opakovane lekára, iných špecialistov, ale priebeh ochorenia to nezmierni, pretože dlhé trvanie kašľa je pre toto ochorenie typické.
Čo je však nebezpečné z pohľadu šírenia nákazy, ak neužívajú správne antibiotiká je, že budú pomerne dlhú dobu prameňom nákazy, čo je veľkým rizikom najmä pre novorodencov a dojčatá.
Nechajú sa potom rodičia presvedčiť, keď im to takto vysvetľujete?
Spravidla áno. Lekár je stále autorita. Medzi pediatrom a rodičom však musí byť dôvera. Ak rodičia dôverujú lekárovi pri liečbe ochorení alebo iných zdravotných problémov, tak nie je dôvod, aby mu nedôverovali v prípade odporúčania prevencie. Je preto veľmi dôležité, akým spôsobom lekár alebo zdravotná sestra vysvetlia dôležitosť očkovania pre zdravie a život dieťaťa.
Spomínate prístup lekárov. No aj počas covidu sme videli, že medzi lekármi sú odporcovia očkovania. Tí potom pravdepodobne neodporučia svojim pacientom očkovať sa. Stretávate sa s tým?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári