KOŠICE. Košický stavebný úrad povolil prestavbu a dostavbu rodinného domu, ktorý však jeho majiteľ zbúral a na mieste stavia aktuálne novostavbu. Schválený zámer na Lichardovej ulici 18 v Košiciach počítal s tým, že stavebník zachová západnú stenu pôvodného objektu, ktorá stála na hranici pozemkov. Počas búracích prác bol však múr odstránený spolu so zvyškom starej stavby.
Jeden z majiteľov bytu v susednom bytovom dome Ondrej Sabol od začiatku upozorňoval úrad, že ide o účelovú žiadosť, ktorou si chcel podľa neho stavebník uľahčiť cestu k získaniu povolenia na výstavbu úplne novej stavby.
Sabol informoval o likvidácii tejto časti pôvodného domu stavebný úrad. Ten reagoval, že situáciu bude riešiť v rámci kolaudačného konania, teda po dostavbe domu.
Stavebníkom je v tomto prípade známy košický advokát vyučujúci na právnickej fakulte Vladimír Filičko. Ten účelovosť žiadosti o stavebné povolenie na prestavbu a dostavbu rodinného domu odmieta. Naopak tvrdí, že likvidácia múru je dôsledkom konania nespokojného suseda.

Sťažovateľ: Zámer odhalila dokumentácia
Stavebné povolenie, ktoré vydal Stavebný úrad Košice vlani v auguste, umožňuje investorovi prestavať a pristavať pôvodný jednopodlažný, čiastočne podpivničený rodinný dom s jednou izbou a sedlovou strechou na dom s dvoma nadzemnými podlažiami, pivnicou a plochou strechou.
V interiéri sa má nachádzať päť obytných miestností. Projekt počíta so zastavanou plochou s výmerou niečo vyše 152 metrov štvorcových.
Vlastník bytu hneď vedľa staveniska Ondrej Sabol je presvedčený, že zámerom suseda bolo hneď od začiatku stavať novostavbu.
„Hoci pán Filičko deklaroval, že na západnej strane ponechá obvodovú stenu starého domu, v predloženej projektovej dokumentácii však nebola táto časť pôvodného objektu vôbec uvedená. Jednoducho predložil plány na realizáciu novostavby. To prezradilo skutočné zámery stavebníka. K zmene dokumentácie došlo až po mojej námietke,“ povedal pre Korzár Sabol.

Nezrovnalosť našiel náhodou
K odhaleniu došlo podľa jeho slov celkom náhodne. „Piateho júna som navštívil stavebný úrad a žiadal som informácie o spise. Bolo mi povedané, že mi ho nikto neukáže, pretože na úrade vraj v tom čase nebol nikto kompetentný. Udialo sa to pritom počas stránkového dňa,“ uviedol Košičan.
O päť dní sa na úrad vrátil. „Pracovníčka, ktorá mala spis na starosti, mi vtedy oznámila, že miestne zisťovanie už bolo vykonané vedúcim stavebného úradu a v ten istý deň má vydať stavebné povolenie pre stavbu rodinného domu. Požiadal som ešte o nahliadnutie do spisu, po ktorom som zistil, že ide o projekt novostavby, pretože všetky múry boli v projekte zakreslené ako nové.“
Podľa jeho opisu si do kancelárie zavolal vedúceho stavebného úradu pracoviska v mestskej časti Košice–Juh Martina Tomka.
„Žiadal som ho, aby mi povedal, čo sa dialo počas miestneho zisťovania. Odpovedal, že sa nezistilo nič zásadné a nikto nemal žiadne pripomienky. Následne som ho konfrontoval s faktom, že v projektovej dokumentácii sú všetky obvodové múry nové, čiže nejde o prestavbu a prístavbu, ale o novostavbu. Pripomenul som mu, že jeho povinnosťou je chrániť záujmy oboch strán konania, nie iba stavebníka. Povedal, že asi došlo k chybe,“ opísal situáciu na úrade Košičan.
Doplnil, že obyvatelia bytovky predtým žiadali, aby im zasielal stavebný úrad informácie o konaní ako priamym účastníkom doporučenou poštou.
„Úrad nám nevyhovel. Jeho pracovníčka mi tvrdila, že účastníkov je príliš veľa, pritom bytov je v našom dome 14. Naopak, susedom v rodinnom dome na opačnej strane pozemku zasielal úrad informácie doporučene,“ doplnil Sabol.

Rozporom v posudkoch sa nezaoberali
Podľa jeho slov ho po spísaní námietky na stavebnom úrade kontaktoval osobne majiteľ susedného pozemku Filičko.
„Opýtal sa ma, ako ma reálne ovplyvní, ak bude namiesto starého múru nová stena. Povedal som mu, že v tom prípade má požiadať stavebný úrad, aby stavba bola posudzovaná ako novostavba a podliehala by inému stavebnému konaniu, a že toto by mal ako právnik vedieť. Spýtal som sa ho aj to, či takýmto postupom učí študentov na vysokej škole,“ povedal sťažovateľ.
O niekoľko týždňov doplnil stavebník úradu opravenú dokumentáciu. „V nej bola dokreslená časť starej steny zo západnej strany, ktorá mala mať výšku 1,8 metra a dĺžku 5,29 metra. Zvyšok múru mal byť nový. Keď som si robil prepočet, tak z celkovej stavby to malo tvoriť maximálne len tri percentá,“ doplnil Sabol.
Upozornil aj na to, že k projektu si nechal vypracovať svetlotechnický posudok, ktorý mal preukázať, že vplyvom výstavby dôjde k zhoršeniu svetelných pomerov v jeho nehnuteľnosti na druhom podlaží.
„Posudok sa týka konkrétne nášho bytu, ktorý má všetky okná orientované na východ. To znamená smerom k novej výstavbe. Posudok preukazuje, že preslnenie bytu nebude spĺňať po dostavbe normy. Vlastný posudok má aj stavebník, ktorý sa dopracoval k inému záveru. S týmto rozporom sa úrad nijako nevysporiadal. Odkázal nám, že vec už bola riešená v územnom konaní, takže v stavebnom konaní vraj už na to nie je priestor,“ povedal majiteľ bytu.

Dianie na stavenisku
Voči rozhodnutiu stavebného úradu, ktorý umožnil realizáciu projektu, sa Sabol odvolal. Prípadom sa preto zaoberala košická pobočka Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR, ktorej šéfuje bývalý námestník exprimátora Košíc Richarda Rašiho Martin Petruško (obaja Hlas).
Druhostupňový orgán však odmietol výhrady sťažovateľa a rozhodnutie stavebného úradu potvrdil deň pred Vianocami.
S prvými prácami začal stavebník podľa obyvateľov bytovky koncom decembra, keď odstránil krov a strešnú krytinu. Koncom januára 2025 začal s búracími prácami.
„Stavbári likvidovali postupne starý dom, až sa dostali k múru, ktorý mal zostať. Nakoniec však zbúrali aj túto časť. Po múre zostal v zemi iba tehlový základ. Počas toho, ako likvidoval bager svojím rýpadlom prednú stenu, nezabezpečili robotníci ani uličný chodník, takže múr sa mohol kedykoľvek zrútiť na okoloidúceho chodca, ak by sa tam vyskytol v zlom momente. Navyše, v tesnej blízkosti sa nachádzala plynová prípojka pre našu bytovku,“ opísal Sabol situáciu počas búrania.
Na stavenisko preto privolal políciu. „Keď prišla hliadka, majiteľ pozemku tvrdil, že tam celý deň bol a dával pozor. Na mieste bol však vtedy iba bagrista. Po poučení od polície opáskovali chodník, aby chodci prešli na opačnú stranu ulice,“ povedal sused a neskôr doplnil, že porušení bolo podľa neho na stavenisku viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári