Korzár logo Korzár Košice

Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom robotických operácií na Slovensku

Prekážkou ich rozšírenia je úhradový mechanizmus.

Profesor František Sabol prezentuje výsledky robotickej chirurgie v Šaci na ITAPA 2025.Profesor František Sabol prezentuje výsledky robotickej chirurgie v Šaci na ITAPA 2025. (Zdroj: Archív)

Na prestížnej konferencii o inováciách v zdravotníctve ITAPA 2025, ktorá sa uskutočnila 26. – 27. 3. 2025 v Starom Smokovci, predstavil výsledky programu robotickej chirurgie v Kardiocentre AGEL Košice-Šaca a Nemocnici AGEL Košice-Šaca prof. MUDr. František Sabol, PhD., MPH, MBA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasťou prednášky bol aj priamy komentovaný video prenos z roboticky asistovanej operácie srdca, ktorú realizoval tím z Kardiocentra AGEL Košice-Šaca. Prezentácia a video prenos z operácie srdca vyvolali medzi účastníkmi pozitívny ohlas a záujem.

SkryťVypnúť reklamu

Pán profesor, na konferencii ste vystúpili s prezentáciou spojenou s video prenosom z robotickej operácie srdca. Aký ste mali na pódiu pocit?

F. S.: Viete, keď som stál na pódiu najprestížnejšej inovatívnej konferencie na Slovensku a komentoval prenos z operačnej sály, na ktorej skoro denne operujem, uvedomil som si, že náš sen, ktorý sme pred necelými troma rokmi začali spolu s väčšinovým akcionárom spoločnosti AGEL a mojím tímom snívať, sen o špecializovanej nemocnici, v ktorej sa v príjemnom prostredí a v rodinnej atmosfére bude na špičkovej technike robiť moderná inovatívna medicína, sa stal skutočnosťou.

Dnes, keď vediem dve nemocnice, je mojím cieľom v tejto misii pokračovať a synergický efekt oboch nemocníc naplno využiť pre dobro pacientov a aj zamestnancov a v zavádzaní inovácií a v rozvoji modernej medicíny v Šaci naďalej vytrvalo pracovať

SkryťVypnúť reklamu

Aké je postavenie robotickej chirurgie na Slovensku?

F. S.: Aktuálne je na Slovensku sedem nemocníc s robotickými programami, a to vrátane Kardiocentra AGEL Košice-Šaca a jeho sesterskej Nemocnice AGEL Košice-Šaca. S výnimkou Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku používajú všetky centrá operačného robota da Vinci. S počtom inštalovaných robotov a realizovaných robotických operácií na Slovensku určite nemôžeme byť spokojní.

Čo bráni širšiemu rozvoju robotickej chirurgie na Slovensku?

F. S.: Určitou limitáciou je, nepochybne, ešte stále vysoká obstarávacia cena operačného robota. Som ale presvedčený, že rozhodujúcou prekážkou výraznejšieho rozšírenia robotickej chirurgie je skutočnosť, že úhradový mechanizmus DRG nezohľadňuje v hodnote náročnosti výkonu, tzv. relatívnej váhe, náklady na robotický výkon a tieto tak idú na úkor poskytovateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Aké je postavenie Nemocnice AGEL Košice-Šaca a Kardiocentra AGEL Košice-Šaca v robotike na Slovensku?

F. S.: V Šaci sme jediní, ktorí popri štandardných gynekologických, chirurgických a urologických operáciách vykonávame aj roboticky asistované operácie srdca. Aktuálne realizujeme bajpasové operácie a rôzne kombinované výkony pri poruchách rytmu. Pripravujeme sa na spustenie programu roboticky asistovaných operácií chlopní.

Vykonávajú sa robotické operácie aj v inej nemocnici na východe Slovenska?

F. S.: Nie, najbližšie komplexné multiodborové robotické centrum je vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Aké typy robotických výkonov sa okrem operácií srdca u vás v Šaci realizujú?

F. S.: O tom vám viac a erudovane povedia moji kolegovia, ktorí tieto výkony v Šaci vykonávajú.

Kedy ste začali s robotickými operáciami na vašej klinike?

E. D.: Roboticky asistované operácie sme na Gynekologicko-pôrodníckej klinike v Nemocnici AGEL Košice-Šaca začali vykonávať v septembri 2024. Ich spustenie bolo výsledkom dlhodobého odborného úsilia a investícií do inovatívnych technológií s cieľom poskytnúť pacientkam špičkovú úroveň miniinvazívnej operačnej starostlivosti.

Aké benefity prinášajú robotické operácie vašim pacientkam?

E. D.: Robotická chirurgia umožňuje mimoriadnu presnosť a šetrnosť zákrokov. Pre pacientky to znamená menšiu stratu krvi, nižšie riziko komplikácií, kratší čas hospitalizácie a rýchlejší návrat do bežného života. V gynekológii je významný benefit aj v zachovaní reprodukčného zdravia a minimalizovaní operačných jaziev.

Má použitie robotiky nejaké limitácie?

E. D.: Áno, robotická chirurgia má svoje špecifiká. Vyžaduje si dôkladne vyškolený tím a je technicky náročná na prípravu aj logistiku. Limitujúcim faktorom môžu byť aj náklady a dostupnosť systému, a preto je v súčasnosti robotická chirurgia na Slovensku dostupná len v niektorých špičkových zdravotníckych zariadeniach.

Koľko výkonov ročne plánujete vykonať?

E. D.: V rámci gynekológie plánujeme ročne zrealizovať približne 100 až 150 robotických operácií, pričom spektrum výkonov sa bude rozširovať najmä v oblasti urogynekológie a liečby endometriózy.

Aké spektrum robotických operácií vykonávate na vašej klinike?

V. P.: V súčasnosti najčastejšie vykonávame robotické operácie hrubého čreva a konečníka, ale realizovali sme aj operácie slabinových prietrží a operácie žlčníka. Dôraz kladieme na využitie robotickej chirurgie u onkologických pacientov s nádormi čreva a konečníka.

Aké sú vaše doterajšie skúsenosti s robotickými operáciami?

V. P.: Robotická chirurgia odstraňuje limitácie laparoskopickej chirurgie. Realizovaný výkon je pri robotickej chirurgii omnoho precíznejší, šetrnejší a tiež vďaka výbornému prehľadu operatéra v operačnom poli aj veľmi bezpečný. Výhody robotického systému sú obzvlášť zjavné pri operáciách v úzkom a hlbokom priestore, ako sú napríklad operácie v oblasti malej panvy.

Aká je odozva na robotický program medzi vašimi pacientmi? Nemajú niektorí obavy, že by ich mal „operovať stroj“?

V. P.: Možnosť operácie robotom je laickou verejnosťou vnímaná veľmi pozitívne. Myslím si, že digitalizácia zasiahla v bežnom živote už všetky generácie a pacienti chápu, že moderná medicína sa bez „technických zázrakov“ súčasného sveta už nezaobíde. Z celého súboru našich pacientov len jeden vyjadril obavy a vyslovil prianie, aby som ho operoval ja a nie robot. Avšak po náležitom vysvetlení operačného postupu, pacient s robotickou operáciou bez váhania súhlasil. Komunikácia je vo vzťahu medzi lekárom a pacientom základom dôvery, na našej klinike na ňu kladieme veľký dôraz.

Ostane robotika doplnkovou k laparoskopii alebo sa postupne stane dominantnou operačnou metódou?

V. P.: Ak sa obhliadneme dozadu do nedávnej minulosti a spomenieme si na začiatky laparoskopickej chirurgie, tak môžeme vidieť určitú paralelu so súčasným pohľadom na robotickú chirurgiu. Aj vtedy boli názory niektorých chirurgov na budúcnosť laparoskopie mimoriadne skeptické. Výhodám robotickej chirurgie je venovaných množstvo odborných článkov a publikácií, myslím, že cesty späť už niet. Robotická chirurgia je na celosvetovom vzostupe, zatiaľ je limitujúcim faktorom širokého uplatnenia vysoká finančná náročnosť.

Operácia prostaty patrí medzi najčastejšie robotické výkony. V čom je jej výhoda v porovnaní s klasickou operáciou?

M. K.: Pacienti, v porovnaní s klasickou operáciou, pociťujú výrazne menšiu bolesť. Po robotickej operácii prostaty už na druhý deň normálne chodia bez pomoci a ak nie sú prítomné žiadne komplikácie, na tretí pooperačný deň môžu byť prepustení do ambulantnej starostlivosti. Azda najväčšou výhodou je, že robotický výkon je, v porovnaní s klasickým, výrazne šetrnejší k okolitým orgánom, u pacientov sa spravidla rýchlo obnoví plná kontinencia.

Koľko trvá rekonvalescencia po robotickej prostatektómii?

M. K.: Rekonvalescencia je spravidla rýchla. Hojenie rán je u každého pacienta individuálne, ale väčšinou sa po týždni postupne vracajú k normálnej životnej aktivite.

Pri akých výkonoch v urológii je ešte využitie operačného robota pre pacienta prínosné?

M. K.: Roboticky je možné vykonať aj operácie na obličke a močovom mechúre pri rôznych onkologických ochoreniach. Z benígnych ochorení sa môže vykonávať operácia obličkovej panvičky a močovodu pre ich zúženie alebo opätovné našitie močovodu na močový mechúr pri rôznych ochoreniach alebo poraneniach.

Koľko sa na robotický výkon u vás čaká?

M. K.: Najčastejší výkon u nás je robotická prostatektómia. Štandardná čakacia doba je v súčasnosti 2 – 3 mesiace. Nakoľko sú pacienti spravidla po biopsii, z hľadiska bezpečnosti operačného výkonu je potrebný odklad na zhojenie rany po biopsii.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 465
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 665
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 450
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 496
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 081
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 694
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 558
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 232
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu