KOŠICE. V utorok zasadala mestská rada – poradný orgán mestského zastupiteľstva, ktorá sa okrem iného zaoberala aj viacerými návrhmi na zmenu územného členenia košickej samosprávy, o ktorých majú hlasovať mestskí poslanci.
Ako informoval košický magistrát, niektoré z návrhov však nesplnili legislatívne požiadavky, aby mohli byť predložené na najbližšie, aprílové rokovania mestského zastupiteľstva a zároveň im chýbala hlbšia analýza ekonomických dopadov na mesto.
Tri návrhy
Predkladatelia členom mestskej rady odprezentovali tri návrhy na transformáciu samosprávy v Košiciach.
Na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva (MZ) 24. apríla ich chceli predložiť starosta MČ Dargovských hrdinov Dominik Babušík a starosta MČ Košice-Sever František Ténai.
V parlamente chce zmenu zákona o meste Košice presadiť poslanec NR SR Igor Šimko.
„Viac ako 8 miliónov eur ročne sú náklady na platy v mestských častiach. Náš návrh racionalizácie počtu mestských častí z 22 na 6 je odpoveďou na to, že Košičania chcú šetriť na úradníkoch a radšej investovať do rozvoja Košíc a služieb v meste,“ uviedol Igor Šimko, ktorého návrh podporujú aj poslanci MZ Andrej Sitkár a Patrik Géci.

Ideálne číslo hľadajú v rozmedzí 0 až 22
Každý z predložených návrhov počíta s iným územným usporiadaním samosprávy v Košiciach – od 12 mestských častí navrhovateľa Babušíka, cez 6 mestských častí poslanca NR SR Šimka až po žiadnu mestskú časť od starostu Ténaia.
„Košice potrebujú šokovú a skokovú terapiu v oblasti transformácie samosprávy a prerozdelenia výkonu moci a jednotlivých kompetencií. Silné centrálne riadené mesto bez mestských častí predstavuje podľa môjho názoru ten najjednoduchší a zároveň najhospodárnejší model jeho fungovania v budúcnosti,“ uviedol Ténai, ktorý ako jediný z navrhovateľov predložil mestskej rade a mestu Košice komplexnú analýzu ekonomického dopadu navrhovanej zmeny.

V nej okrem iného poukázal na demografický vývoj a starnutie obyvateľstva pričom zdôraznil, že tzv. „nulový variant“ by pre mesto znamenal úsporu na úrovni 17,2 milióna eur ročne.
Financie má mesto podľa jeho analýzy vygenerovať odstránením duplicitných výkonov, zrušením duplicít v personálnych kapacitách medzi jednotlivými mestskými časťami, znížením nákladov na energie či nájmy, alebo znížením nákladov na IT systémy a zároveň efektívnejším plánovaním centrálneho riadenia mesta.
Navrhovaný model tiež počíta so zachovaním miestnych úradovní v jednotlivých mestských častiach.

Uznesenie už schválili mestskí poslanci
Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý) pripomenul, že trojpätinová väčšina poslancov MZ súhlasila s objednaním si objektívnej, nezávislej a odbornej analýzy, na ktorej vyhotovenie získalo mesto externé zdroje financovania z eurofondov.
„Očakávam, že výsledkom odbornej štúdie bude odporúčanie, aké riadenie je pre naše mesto najefektívnejšie a najhospodárnejšie. Rovnako dôležitá je odpoveď na otázku, ako si majú rozdeliť jednotlivé kompetencie a služby pre občana mesto a mestské časti,“ upozornil primátor.

Návrhy nespĺňajú legislatívne požiadavky
Ako ďalej informuje magistrát, predstavitelia Košického klubu boli zo strany mesta Košice upozornení, že ich návrh nespĺňa legislatívno-právne náležitosti, pretože v zmysle rokovacieho poriadku, musí byť tak zásadný dokument, ktorý by zmenil Štatút mesta Košice, predložený 10 týždňov pred plánovaným rokovaním MZ.

Odborné útvary mesta zároveň skonštatovali, že s výnimkou návrhu starostu Ténaia chýbajú v dôvodovej správe predkladaných materiálov akékoľvek relevantné posúdenia finančných a kompetenčných aspektov navrhovaných zmien.
„Bez hlbšej analýzy tak zásadných zmien, ktoré navrhuje Košický klub, sa my poslanci nemôžeme adekvátne rozhodnúť. Materiál preto považujem za neúplný a spracovaný v rozpore so základnou požiadavkou na spracovanie materiálov, ktorá je súčasťou rokovacieho poriadku,“ uviedla po rokovaní rady starostka mestskej časti Sídlisko nad Jazerom Lenka Kovačevičová (Starostovia a nezávislí).

Otvoria diskusiu
Viacerí členovia rady tiež trvali na tom, aby sa na najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva otvorila o jednotlivých návrhoch riadna diskusia.
Hlasovanie o tomto návrhu však na mestskej rade neprešlo o jeden hlas a to práve zo strany zástupcu Košického klubu.
„Základným princípom každej demokratickej spoločnosti je otvorený dialóg. Preto nerozumiem postoju predstaviteľov Košického klubu, ktorí verejne vyzývajú na diskusiu, no v skutočnosti ju odmietajú. Uprednostňujú tak verejnú sebaprezentáciu pred odbornou diskusiou v rade starostov a po dnešku aj v mestskej rade diskusiu nielen so starostami, ale aj poslancami MZ,“ dodáva Kovačevičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári