KOŠICE. Mesto Košice predstavilo štyri lokality, kde by malo vyrásť prvých 720 štátom podporovaných nájomných bytov.
Ide o ulice Jesenského, Thurzova, Clementisova a Popradská.
Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) v súvislosti s tým zopakoval, že samospráva je na projekt veľmi dobre pripravená.
Po pondelkovom pracovnom stretnutí zároveň vyzdvihol spoluprácu Úradu vlády SR a mesta.
Spolu za 122 miliónov eur
Na Jesenského má vzniknúť 133 bytov, na Popradskej 353, na Thurzovej 38 a na Clementisovej 197.
Hodnota investícií má byť dokopy okolo 122,5 milióna eur.
„Nie sú to holobyty, ale byty, ktoré budú zariadené, s parkovaním a so všetkým, čo k tomu patrí,“ priblížil primátor Jaroslav Polaček.

Ich výstavba je plánovaná od tohto roka do roku 2027.
Dodal, že ešte tento mesiac by sa malo na mestskom zastupiteľstve rokovať o vytvorení spoločného podniku s rakúskym investorom, ktorý má byty stavať.
Ďalším míľnikom je podľa neho územný plán. Verí, že sa ho podarí schváliť v závere júna.
Pripomenul, že vytypovaných je viac ako desať lokalít, kde by mohli vyrásť nájomné byty podporované štátom.

Premiér: Maximálne efektívna spolupráca
Podľa premiéra sa spolupráca medzi mestom a Úradom vlády ukazuje ako maximálne efektívna.
„Nech je vzorovým príkladom toho, ako sa dá spolupracovať a čo sa dá dosiahnuť. To, čo som tu videl, ma veľmi uspokojuje,“ povedal Fico.
Pripomenul, že každý si splnil úlohy, ktoré si stanovili na januárovom spoločnom stretnutí. Zo strany vlády spomenul napríklad novelu zákona o nájomnom bývaní či možnosť dôchodcovských správcovských spoločností investovať do projektov tohto typu.
Mesto vyzdvihlo aj nový stavebný zákon.

Prvá fáza: 1 700 bytov
Premiér doplnil, že v pondelok identifikovali aj ďalšie veci, ktoré budú formou uznesenia vlády riešiť v najbližších dňoch.
„Ministrom dám konkrétne úlohy, aby sa to dotiahlo do konca. Už nie sme v teoretickej polohe, ale v polohe prijímania konkrétnych rozhodnutí,“ uviedol.
V partnerstve s mestom Košice a rakúskym investorom by malo počas desiatich rokov pribudnúť v Košiciach zhruba 5 400 bytov v rámci štátom podporovaného nájomného bývania.
Prvá etapa projektu v Košiciach hovorí o 1 700 bytoch, pričom v rámci jej prvej fázy sa počíta s uvedenými 720 bytmi.
Ďalšie by mali vyrásť na cirkevných pozemkoch v oblasti Valalík pri novej automobilke Volvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári