KOŠICE. Stavebné práce rekonštrukcie mestskej krytej plavárne na Národné olympijské centrum plaveckých športov sa skončili.
Investorom a objednávateľom prestavby, ktorá začala v auguste 2023, je mestský podnik Tepelné hospodárstvo (TEHO) , zhotoviteľom vranovská spoločnosť Betpres.

Príprava na kolaudáciu
Skutočnosť, že stavebné práce ukončili, nám potvrdil námestník riaditeľa pre ekonomiku TEHO Štefan Ferencz. Začali sa v auguste 2023 a skončili v marci 2025.
„Minulý týždeň sa začalo s preberaním stavby od zhotoviteľa. Tento proces bude trvať asi mesiac. Medzitým sa pripravujeme na kolaudáciu, ktorú by sme chceli zvládnuť do júna,“ uviedol Ferencz s tým, že momentálne zabezpečujú dodávku mobiliáru.
Ide o nábytok a iné zariadenia nevyhnutné na prevádzku plaveckého centra.
V zmysle zmluvy mala byť výstavba ukončená do konca januára 2025. Po dodatku bol termín predĺžený o 60 dní z dôvodu neuspokojivého technického stavu na oceľových konštrukciách strechy.
„Išlo o práce navyše, s ktorými pôvodný projekt nepočítal.“
Najväčším problémom bola oceľová konštrukcia. V spolupráci s Technickou univerzitou odhalili jej skutočný stav a bolo nevyhnutné vymeniť až 30 z 32 polí, ktoré sa po odkrytí konštrukcie ukázali nepoužiteľné.

Dotáciu vyčerpali
Na stavbe sa v priebehu realizácie diela realizovalo 100 zmenových konaní. Tie vyplynuli z okolností, ktoré nebolo možné pred začatím výstavby predvídať a objektívne predpokladať, zistili ich až po začiatku prác.
„V priebehu vykonávania diela vyplynula potreba doplňujúcich prác pôvodne nezahrnutých do Zmluvy o dielo. Každé jedno zmenové konanie muselo byť patrične zdôvodnené zo strany zhotoviteľa a v detailoch skontrolované a odsúhlasené projektantom, stavebným dozorom a našim projektovým manažérom. Zmenové konania sú sumarizované v šiestich dodatkoch k Zmluve o dielo,“ vraví Ferencz.
Ide o rozsiahlu prestavbu, keďže celková plocha bývalej Mestskej krytej plavárne predstavovala 12-tisíc metrov štvorcových.
Podľa Ferencza sa každá, hoci aj malá zmena v projekte, mohla prejaviť v celkových nákladoch. Pôvodná cena 16 680 296 eur sa nakoniec navýšila na celkových 19 913 550 eur (bez DPH).
Financovanie projektu zabezpečili z úveru v celkovej výške 18 miliónov eur, ktorý mestské zastupiteľstvo schválilo pre TEHO a z dotácie Fondu na podporu športu vo výške 8 340 148 eur.
Dotáciu z fondu v plnej miere vyčerpali, z úveru financuje TEHO okrem nákladov na výstavbu, aj projektovú dokumentáciu, či mobiliár.
„To zahŕňa aj plánovanú prestavbu reštaurácie na priestor s ubytovacou časťou s 28 lôžkami. Tie by sme využili napríklad aj pri organizovaní domácich alebo medzinárodných podujatí v plaveckých a vodnopólových športoch, ktoré plánujeme uskutočniť,“ vraví Ferencz.

Prepoja ho s letným kúpaliskom
Len prednedávnom bola vypracovaná projektová dokumentácia pre prepojovací trakt, ktorý by mal zabezpečiť prepojenie nového centra s vodnopólovým bazénom na „čéhačku“.
Príprava na toto prepojenie sa podľa Ferencza uskutočnila v uplynulých mesiacoch počas výstavby olympijského centra.
„Ide o samostatný stavebný objekt. Jeho realizáciu by sme chceli stihnúť ešte tento rok, nakoľko bez neho je samostatná prevádzka bazénov menej efektívna. V súčasnosti čakáme na stavebné povolenie a finalizujeme prípravu verejného obstarávania," vysvetľuje zástupca investora.
Sprevádzkovanie centra pre verejnosť je naplánované na september, po ukončení letnej sezóny na kúpaliskách.
Zaujímalo nás, aké vstupné na verejnosť v priestoroch novej plavárne čaká. „Ceny zatiaľ nie sú známe,“ reagoval Ferencz.

Plánujú tobogán
Prestavbou bývalej plavárne podľa neho športovci získajú moderný športový stánok vhodný na organizovanie medzinárodných športových podujatí.
Košičania, ale aj návštevníci z okolia nájdu v interiéri úplne vynovené priestory s vyššou kapacitou. Nové sú bazény, ale aj šatne, sprchy, či nová tribúna. Novinkou bude aj wellness s fitness na celkovej ploche vyše 1100 metrov štvorcových.
Túto relaxačno oddychovú zónu, spolu s priestormi na masáže či fyzioterapiu, premiestnili do suterénu s vlastným zázemím a najmä s priamym prístupom z bazénovej haly.
Jej súčasťou je vlastná recepcia s posedením.
„Vo wellness sa nachádzajú tri sauny, fínska, parná a infra sauna. Okrem toho ochladzovací bazén, dve vírivky, tepidárium, oddychová miestnosť s biokrbom, Kneippov kúpeľ a ľadopád. Aktuálne boli vyhlásene súťaže na prevádzkovanie týchto priestorov,“ vraví Ferencz.
Tepelné hospodárstvo je momentálne v procese spracovania projektovej dokumentácie pre úpravy vonkajšej časti olympijského centra. Jej súčasťou má byť aj výstavba parkoviska aj toboganu. Projekt by mal byť hotový do niekoľkých týždňov.
„Potom by sme chceli začať s procesmi pre získanie stavebného povolenia,“ uzavrel Ferencz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári