KOŠICE. „Ak by sme ho chceli rozobrať a presúvať, pravdepodobne hovoríme o sume v miliónoch eur,“ uviedol primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) o sovietskom pamätníku na Námestí osloboditeľov.
Mestskí poslanci v závere roka zaviazali vedenie mesta preskúmať možnosti premiestniť alebo odstrániť ho s tým, že dovtedy je prioritou trvale z pomníka odstrániť komunistické symboly. Práve kosáky a kladivá pravidelne čelia zásahu aktivistov, nevôľa voči nim zosilnela po ruskom vpáde na Ukrajinu.
Naposledy sa pamätník opravoval pred pol rokom. V predvečer osláv Novembra '89 dostal nové kosáky a kladivá. Opravu vo výške 14-tisíc eur zaplatili ministerstvo vnútra a mesto Košice.
Napriek tomu, že poslanci uznesením požiadali vedenie mesta, aby na najbližšie mestské zastupiteľstvo predložilo správu o možnostiach presťahovania pamätníka, radní to neurobili. Z februárovej schôdze návrh stiahli a nie je ani v programe aprílového rokovania.

Ticho do ďalšieho Novembra?
„Som z toho veľmi sklamaná, pretože som čakala, že sa naozaj v tejto veci niečo udeje po tom, čo sa tvárili, že si to berú za svoje,“ hovorí mestská poslankyňa Ľuba Blaškovičová (nezávislá), ktorá bola predkladateľkou návrhu.
Nerozumie, prečo radnica o postupe k odstráneniu pamätníka poslancov neinformuje.
„Už na poslednom riadnom zastupiteľstve to malo byť predložené, povedali mi, že nestihli mať odborné stanoviská. Podľa mňa tento materiál nenápadne odložili, klasika. Po Novembri to bolo také, že poďme sa ukázať v dobrom svetle, budeme sa tváriť, že nás to všetkých zaujíma a znepokojuje, a na druhej strane je ticho.“

Novembrovú opravu kosákov a kladív kritizovala časť spoločnosti, primátor sa neskôr poslancom ospravedlňoval za nevhodné načasovanie.
„Ospravedlňujem sa, že v čase, keď sa poukazuje na odkaz Novembra, sa pristúpilo k niečomu, čo nie je v poriadku ani v mojom svedomí.“
Vysvetľoval, že veľvyslanectvo Ruskej federácie poslalo Košiciam verbálnu nótu týkajúcu sa úmyselného poškodenia a vyzvalo na opravu.
Čakala viac iniciatívy
Poslankyňa by čakala od vedenia mesta väčšiu aktivitu. „Jednoznačne. Zdôvodňujú to tým, že treba kopec stanovísk, stretnutí, odborníkov, ale v uznesení bolo jednoznačne povedané, že sa tým budú zaoberať a my do dnešného dňa nevieme, či sú tam reálne pochovaní ľudia, alebo nie. Myslím, že do ďalšieho výročia Novembra bude ticho.“
Ak by presťahovanie bolo možné, no boli by naň potrebné financie napríklad vo výške milión eur, Blaškovičová si myslí, že financie by sa našli.
„Chápem, že peniaze sú potrebné na veci, ktorými mesto aktívne žije. Ale na druhej strane sú alternatívy, o ktorých sme sa už rozprávali, napríklad urobiť tam všeobecný pamätník obetí totalitných režimov. Taký by sme vedeli prijať, bez kosákov a kladív. Tá stavba je monumentálna a jej premiestnenie je drahé, ale naozaj sa to dá predsa poňať inak a lacnejšie.“

Dvadsaťdva poslancov
Podľa uznesenia, ktoré poslanci prijali, je do času jeho presťahovania prioritná možnosť trvalého odstránenia komunistických symbolov z pamätníka. Ani v tejto veci sa nič nedeje.
„Kým sa opäť nenájde nejaký nočný aktivista, ktorý to pôjde odstrániť a potom bude perzekvovaný, tak evidentne nič. Je mi ľúto, že sú to vždy len deklarácie, ktoré sa neuskutočnia pre osobný nezáujem alebo príliš malú osobnú angažovanosť. Je nás pod tým podpísaných 22 poslancov, to nás všetkých odignorujú a budeme ticho?“
Radných sa chce poslankyňa na tohtotýždňovej schôdzi pýtať na ďalší posun. „Oni to teraz odložia medzi uznesenia, ktoré sa plnia priebežne, ale tam bol termín február a máme aprílové zastupiteľstvo.“
Viceprimátor Marcel Gibóda (SaS) sa obrátil vo veci premiestnenia pamätníka na ministerstvá, vrátane rezortu zahraničia. Poslancov sa pýtal, či budú ochotní dať za premiestnenie pamiatky možno 700-tisíc eur. „Ja áno,“ dodal.
Blaškovičová nepredpokladá, že by sa našla všeobecná vôľa Košičanov na to, aby to mesto uhradilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári