KOŠICE. „Tlieskam ministerkiným nominantom. Prideliť dotáciu na umenie a kultúru niekomu, kto môže prevádzkovať erotický salón, to sme tu ozaj ešte nemali,“ zverejnila bývalá ministerka kultúry vo vláde OĽaNO Natália Milanová.
Reagovala na to, že Rada Fondu na podporu umenia (FPU) schválila dotáciu 20-tisíc eur košickej firme Pyrotechnics activities.
Jej projekt s názvom Prezentácia Slovenska s vizuálnym umením na Malte odborná komisia odporúčala nepodporiť, keďže vyhodnotila, že nespadá do podpornej činnosti fondu. Napriek tomu však rada hlasovaním zmenila návrh odbornej komisie a žiadosť podporila.
Exministerka vidí nonsens
Pyrotechnics activities má sídlo na košickej Hlinkovej ulici. V predmete podnikania má ničenie a zneškodňovanie výbušnín, vykonávanie ohňostrojových prác, nákup a predaj pyrotechnických výrobkov, prenájom jácht a motorových člnov, prepravu zbraní a streliva, ale aj prevádzkovanie erotického salónu.
„Po 18 000-eurovej dotácii pre tajomnú agentúru Alex sídliacu v neomietnutom dome je to len ďalší nonsens v podaní ministerkiných čističov kultúry,“ dodala Milanová.

Pred veľkonočnými sviatkami rozhodol FPU o podpore či nepodpore množstva kultúrnych podujatí.
Viaceré etablované podujatia ako Fest Anča v Žiline, Atmosféra v Hontianskych Nemciach, Fraj v Rimavskej Sobote, Biela noc v Košiciach, no aj celoslovenské podujatia dostali od Rady FPU napriek odporúčaniu odbornej komisie 0 eur.
Výhrady komisie
Ako to vyzeralo v medziodborovej komisii, priblížila Michaela Kučová. „Rada pri týchto podujatiach ignorovala celkovo 37 percent odporúčaní našej expertnej komisie.“
Kritizovala práve príspevok na „slovenské ohňostroje na Malte“. Kučová uviedla, že pri zasadnutí komisie sa upozorňovalo, že ohňostroje nespadajú do podpornej činnosti FPU.
Pokračovala, že podľa člena rady Petra Grutku „účasť predstavuje príležitosť predstaviť slovenskú kreativitu a kultúrnu hrdosť na medzinárodnej scéne".
Grutka navrhol projekt podporiť, keďže podľa neho „festival ohňostrojov je jedinečným príkladom spojenia umenia a techniky, ktorý svojou koncepciou pripomína tvorbu a prezentáciu umeleckého diela“.
„Ak by sme aj chceli byť voči žánru megalomanských prskaviek veľkorysí, radu sme informovali o závažných vecných výhradách: maltský organizátor na svojej webstránke uvádza, že realizátorom ohňostroja zaplatí 25 000 eur a v súťaži môžu účastníci vyhrať ešte ďalších 5 000. Žiadateľ Pyrotechnics activities, spol. s r. o., pritom tieto skutočnosti ani iný typ spolufinancovania neuvádza, čo je v priamom rozpore s čestným vyhlásením, že žiadne výnosy mu realizáciou projektu nevzniknú,“ argumentuje Kučová.

Prekáža jej, že v žiadosti nie je ani vysvetlené, v čom spočíva umelecký prínos projektu, nie je špecifikovaná koncepcia ohňostroja a prípadných vstupov hudobného či literárneho umenia.
„V dramaturgii sú uvedení len jednotliví realizátori ohňostrojov a nie je bližšie vysvetlené, ako chápu svoju rolu dramaturga. Uvedení realizátori sú pritom všetko zahraničné firmy, preto nie je jasný ani vzťah k spomínanej slovenskej kreativite a kultúrnej hrdosti.“
Podporu pre košickú firmu kritizovali viacerí kultúrnici, medzi nimi aj Dorota Nvotová z Demokratov.
„Budeme sa aj pýtať, prečo dostala peniaze agentúra, ktorá nemá s umením dokopy nič spoločné a doslova ich vyhodí do vzduchu na pyrotechnickej šou na Malte," zdôraznila Nvotová.
Pyrotechnika, ohňostroje
Košická spoločnosť pôsobí na trhu od roku 2001. Na svojej stránke uvádza, že sa vypracovala na jednu z popredných pyrotechnických spoločností s najširším rozsahom predmetov podnikania v oblasti pyrotechniky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári