KOŠICE. Po troch týždňoch sa stretli protestujúci v metropole východu pri Dolnej bráne, aby prejavili nespokojnosť s krokmi štvrtej vlády premiéra Roberta Fica (Smer).
Pochod a protest Košice sú Európa pripravilo združenie Košice Spoločne. Organizátori odhadujú účasť na dvetisíc ľudí. Po speve Európskej hymny v podaní Protest Choir sa na pódiu postupne striedali viacerí rečníci.
Nebezpečné prispôsobovanie sa
Ako prvá vystúpila Eva Kulová, dlhoročná občianska aktivistka, spoluzakladateľka Verejnosti proti násiliu v okrese Poprad a členka tímu Poprad za demokraciu.
Začala tým, že všetci na Slovensku sme stále pod väčším tlakom nehorázností, ktoré nám každodenne bolestne pripomína únos práva, spravodlivosti a mnohé znaky pandémie tuposti.
Zlo podľa Kulovej číha za akoukoľvek ľúbivou fasádou. I z tých najtemnejších zážitkov si dokážeme odniesť neuveriteľnú odolnosť a silu. Naše aktivity na ochranu občianskej slobody sú viac ako potrebné.

„Nedovoľme neistote a strachu ovládnuť nás, nevpusťme do našich životov zlo, prispôsobenie sa vulgárnej moci len preto, že dostali mandát slúžiť občianskej spoločnosti. Ich mandát ich zaväzuje slúžiť všetkým na Slovensku a náš kredit v zahraničí majú povinnosť posilňovať, nie oslabovať každým dňom i klaňaním sa vojnovému zločincovi v Moskve.
Schopnosť prijímať neistotu a vyrovnávať sa s ňou je znakom psychickej vyspelosti, ktorá nie vždy je daná pribúdajúcim vekom, ani vzdelaním. Najviac nebezpečným je prispôsobenie sa a popieranie vplyvu jednotlivca,“ predniesla Eva Kulová, za čo si vyslúžila veľký potlesk.
Sloboda nie je len cestovanie
Pripomenula, že pamätníci tvrdej cenzúry pomaly odchádzajú, a preto treba odovzdať skúsenosť z boľševickej totality.
„Vysvetľujme neustále, že sloboda nie je iba možnosť cestovať, študovať a nakupovať. Tí, ktorí sme zažili vojnu, úteky pred bombami do krytov, ktorým sa nevrátili otcovia z gulagov, tí, ktorí vieme čo znamenalo sledovanie eštébákmi, rozprávajme. I tí, ktorých rodiny prišli o celý svoj majetok v rokoch arizácií, znárodnenia, úspory pri výmene peňazí v roku 1953, ale i v rokoch divokej privatizácie v 90. rokoch.“
Eva Kulová vyzvala ľudí, aby neboli unavení pomocou susedom na Ukrajine, ktorá je vďačná za každý druh pomoci nielen peniazmi, ale i láskavým slovom.
„Nedovoľme narušiť vzájomnú solidaritu štátov EÚ, ktorú budeme vždy potrebovať. Nebuďme ticho. Vo svojich domovoch a komunitách rozprávajme, kým žijeme. Občiansky vzdor v súlade s ústavou a právnym poriadkom je našou zbraňou, slušne, dôrazne a neprestajne,“ dodala Kulová.

Zažila vyhrážanie aj trestné oznámenia
Na pódium vystúpila aj Zuzana Hozlárová, bývalá predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl, delegátka za Slovenskú republiku na konferencii o budúcnosti Európy, delegátka pre Európsky dialóg mládeže 2020/2021.
Donedávna bola poradkyňou pre politiku talentov na Výskumnej a inovačnej autorite, ktorá patrí pod Úrad podpredsedu vlády. Vyslovila nádej, že jediná vec, ktorú táto vláda nedokáže zničiť, je ľudská dôstojnosť a viera v spravodlivosť. Zuzana organizuje protesty od roky 2018.
„Stála som na námestí v Nových Zámkoch ako 19-ročná, keď sme volali po spravodlivosti pre Jána a Martinu. Stála som tam, keď sme sa postavili proti korupcii a fašizmu. Môže sa zdať, že je to veľmi dlhá doba, kedy bojujeme s rovnakými ľuďmi, ale toto je naša úloha v spoločnosti. Viem, aké je to, keď sa vás snažia zastrašiť. Keď vás vláda označí za nepriateľa, keď vám posielajú výhražné správy, keď na vás podávajú absurdné trestné oznámenia len preto, že sa odvážite zvolať ľudí na námestie. "
Povedala, že vie aj to, že strach je ich jediná zbraň. "Ak sa ho zbavíme, nezostane im nič. Nebojme sa ich,“ dodala.
Okrem negatív ocenila na súčasnej vláde aj jednu pozitívnu vec. „Táto vláda má jedinečnú schopnosť spojiť veľkú časť krajiny, aby sa stretávala každý alebo každý druhý týždeň. To je náročná práca, ja im to uznávam a gratulujem.“
S davom sa podelila aj so svojimi skúsenosťami, keď pracovala na úrade vlády a zažívala zastrašovanie či požiadavky, aby ju už odpratali.
„Potrebovala som si vytvoriť mechanizmus prežitia, aby som každý deň vstala a šla do práce. Tak som nad tým premýšľala a hovorila som si: to už musíte byť ako veľmi slabá vláda, keď vám vadí štátna radkyňa, ktorá radí vám? Vtedy som si uvedomila, že to nie ja sa ich bojím. To oni sa boja mňa. Teraz je na nás, aby sme si vytvorili takéto mechanizmy prežitia, ktoré nás budú hnať dopredu.“
Pešo od Dukly po Devín
Ján Gálik, spoluzakladateľ iniciatívy Za slušné Slovensko a Košice spoločne, na záver prítomným predostrel najbližšie plány. Zhromaždenia nateraz pri Dolnej bráne končia.
„To ale neznamená, že nie sme pripravení vyjsť kedykoľvek opäť do ulíc. Teraz chceme skúsiť niečo nové, budovať nové spolupráce a vykročiť z bublín.“
Preto sa organizátori a rôzne organizácie z celého Slovenska vydajú počas leta na cestu SNP.
„Pôjdeme pešo od Dukly až po hrad Devín a po ceste budeme organizovať množstvo diskusií, koncertov a komunitných podujatí. Hlavne na miestach, kde to nie je vôbec bežné. Túto cestu sme nazvali Spoločné národné povstanie. Budeme putovať viac ako dva mesiace a ste srdečne pozvaní pridať sa k nám na ktoromkoľvek úseku cesty.“
Protest ukončil po bezmála trištvrte hodine Protest Choir a slovenská hymna v ich podaní. Moderátor tomu dal symbolicky koncovku na fujare.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári