KOŠICE. Veľkokapacitné kontajnery zo záhradkárskych lokalít v Košiciach zmizli. Hoci boli Košičania dlhé roky zvyknutí, že sa odpadu zo záhrad vedia zbaviť pohodlne vo svojej lokalite, situácia sa zmenila.
Na mnohých miestach hľadajú kontajnery márne, mesto ich už od Kositu neobjednáva.

Záhradkári: Za čo platíme?
Záhradkári sa ponosujú, že im rozhodnutie mesta o zrušení veľkokapacitných kontajnerov v záhradkárskych osadách narobilo starosti.
„Je to hrôza. Kontajner sme mali roky a vlani zrazu mesto rozhodlo, že ho nepotrebujeme, hoci za odpad platíme. Jedinou možnosťou teda je, že si ho musíme zaplatiť sami tak, že si ako skupina záhradkárov objednáme pristavenie kontajnera a aj ho, samozrejme, zaplatíme. Tak sme to tento rok urobili, no nie všade sa však nájdu ochotní, ktorí to takto riešia,“ vraví záhradkár Ján. Zrušenie sezónnych zberných kontajnerov podľa neho nie je dobrý nápad.
Poplatok za odpad je pritom oproti vlaňajšku vyšší, z doterajších 57 eur zdražel pre rok 2025 na 65 eur.
„A čo za to? V podstate nič, zvýšila sa len suma,“ doplnil nespokojný záhradkár s tým, že v minulosti boli kontajnery v záhradkárskych lokalitách pristavené od apríla do októbra a neplatili sa za ne žiadne poplatky navyše.
Problémom je aj to, že sa tieto kontajnery rýchlo napĺňali, keďže si do nich chodili vykladať rôzny materiál aj niektoré firmy po rekonštrukcii bytov.

Mesto vravelo o chýbajúcich financiách
Magistrát pred časom Korzár informoval, že vzhľadom na chýbajúce finančné prostriedky v rozpočte pristúpil k optimalizácii nákladov v oblasti odpadového hospodárstva.
Záhradkárom odporučil, aby svoj komunálny odpad v čo najväčšej možnej miere minimalizovali a triedili. A potom ho odovzdali do zberných nádob v mieste trvalého pobytu, respektíve bezplatne na zberný dvor.
Hovorkyňa Kositu Slavomíra Brzová uviedla, že obmedzenie týkajúce sa pristavovania veľkokapacitných kontajnerov do záhradkárskych a chatových oblastí bolo zavedené ešte v predchádzajúcom roku.
„Kontajnery sa v záhradkárskych oblastiach bežne neumiestňujú. Výnimkou sú miesta, kde prevažujú rodinné domy s trvalým pobytom a zároveň nie je možné zabezpečiť individuálny zber odpadu,“ vysvetľuje Brzová.
V záhradkárskych lokalitách je celoročne pristavených 11 veľkoobjemových kontajnerov. Tie si však komunity objednávajú na vlastné náklady. Združenia záhradkárov totiž majú možnosť objednať si cez mesto vlastnú 1100-litrovú nádobu za poplatok.
Záhradkári si do lokalít takto objednávajú aj veľkoobjemové kontajnery na zelený odpad zo záhrad. Kontajnery nie sú určené na odpad od podnikateľských subjektov ani na odpad dovezený do Košíc z okolitých obcí.
Magistrát: Bezplatne, ale len zelený odpad
Vedenia mesta sme sa na problém opýtali. Po niekoľkých dňoch zaslalo médiám tlačovú správu, v ktorej avizuje zmenu a už o poplatku nehovorí. Musia byť však splnené určité podmienky.
"Záhradkárske organizácie si môžu cez príslušnú mestskú časť bezplatne objednať veľkokapacitný kontajner v prípade, ak v ňom bude výlučne zelený odpad. Takýto odpad im bude bezplatne odvezený v prípade, ak ten kontajner bude pod ich dohľadom a na ich zodpovednosť, napríklad pod dozorom povereného zamestnanca mestskej časti," uviedol magistrát.
Takisto môžu odviezť odpad do niektorého zberných dvorov. Odovzdanie odpadu v zberných dvoroch je pre obyvateľov mesta zadarmo. Ich prevádzkovanie je totiž zohľadnené v poplatku za komunálny odpad.

Odporúčajú zberné dvory
Košice patria medzi slovenské samosprávy s najväčším počtom zberných dvorov. V súčasnosti ich je v meste šesť, a to v mestských častiach Nad jazerom, Juh (tam sú dva), Ťahanovce, Západ a Šaca.
V letnom režime sú zberné dvory otvorené denne okrem nedele od 7. do 18. hodiny. Teraz v máji však mesto robí výnimku a vzhľadom na jarné upratovanie budú otvorené aj v nedeľu, a to v čase od 8.00 do 16.00. hod.
„Sem patria všetky druhy odpadov, ktoré nie je dovolené ukladať do klasických zberných nádob, ktoré sú napríklad na sídliskách. Typickým príkladom je zelený odpad zo záhrad, ale aj elektroodpad či nebezpečný odpad,“ povedala Brzová.
Monitoring vytvárania čiernych skládok v okolí záhradkárskych lokalít však nepatrí do kompetencie Kositu. Spoločnosť je zodpovedná len za upratanie kontajnerového stanovišťa a jeho bezprostredného okolia.
„Takéto zásahy realizujeme výlučne na základe samostatnej objednávky mesta Košice,“ uzavrela Brzová.
Čo potrebujete v zbernom dvore
Pre vstup do zberného dvora je potrebné preukázať sa občianskym preukazom s trvalým pobytom v meste Košice. V prípade, že poplatník nemá v meste trvalý pobyt, postačí predložiť potvrdenie o úhrade poplatku za komunálny odpad.
V uplynulom roku priniesli Košičania do zberných dvorov v meste 12 000 ton odpadu, čo predstavuje takmer 32-percentné medziročné navýšenie.
Mesto v spolupráci s Kositom a mestskými časťami pokračuje aj v budovaní polopodzemných kontajnerov. V súčasnosti je ich spustených 30 v najväčších košických mestských častiach: Dargovských hrdinov, Západ, Juh, Sever, Nad jazerom, Sídlisko Ťahanovce, Sídlisko KVP a Staré Mesto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári