KOŠICE. Po dlhoročnom boji sa ekonómka Mária Koránová môže vrátiť späť do práce v košickej záchranke. Košický krajský súd právoplatne rozhodol, že jej výpoveď z roku 2021 bola neplatná.
"Ide o historicky prelomový rozsudok, ktorý posilňuje postavenie oznamovateľov korupcie na Slovensku," komentovala to Nadácia Zastavme korupciu.
Koránová už v roku 2017 upozorňovala na viaceré riziká v tendri na prenájom sanitiek v Košickej záchrannej zdravotnej službe. Keď vedenie nereagovalo, obrátila sa v roku 2019 na políciu.
Napriek tomu, že získala status chráneného oznamovateľa, v lete 2021 dostala výpoveď.
Krajský súd teraz rozhodol, že táto výpoveď nie je v súlade so zákonom.

Koránová: Boj proti korupcii nikdy nie je márny
„Rozsudok krajského súdu vnímam ako verdikt spravodlivosti, ako zadosťučinenie za môj šesť rokov trvajúci boj a tiež povzbudenie, že boj proti korupcii nikdy nie je márny. Mám tiež radosť z toho, koľkým ďalším oznamovateľom na Slovensku priniesol tento rozsudok nádej a podporu v súdnych konaniach. Teším sa na návrat do práce v záchranke a ďakujem právnikom z advokátskej kancelárie Dentons aj Nadácii Zastavme korupciu za ich podporu,“ uviedla Mária Koránová.
Konečné rozhodnutie súdu je právoplatné a Koránová sa tak po štyroch rokoch môže vrátiť do svojho zamestnania.
„Dosiahli sme tak historicky prelomový úspech v podobe prvého právoplatného rozhodnutia vo veci samej pri ochrane oznamovateľa protispoločenskej činnosti. Som hrdý, že ako súčasť tímu Dentons môžeme stáť pri tých, ktorí sa neboja bojovať za správnu vec,“ uviedol právnik Stanislav Ďurica, ktorý Máriu Koránovú v spore zastupoval.
Petková: Veľké povzbudenie
Právoplatný rozsudok krajského súdu víta aj Nadácia Zastavme korupciu, ktorá Máriu Koránovú v jej prípade plne podporila.
„Rozhodnutie súdu je veľkým povzbudením pre všetkých, ktorí bojujú za spravodlivosť vo verejných inštitúciách. Pani Koránová ukázala odvahu a dnes vidíme, že to malo zmysel. Je to dôkaz, že spravodlivosť na Slovensku stále existuje, aj keď si na ňu musíme niekedy počkať roky,“ vyhlásila riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.
Informácie o verdikte súdu sa košická záchranka podľa jej terajšieho riaditeľa Vladimíra Hosu dozvedela sprostredkovane v utorok. K danej veci sa vyjadríme po doručení právoplatného rozhodnutia súdu, uviedol pre TASR.
Prípad Márie Koránovej je jedným z mála na Slovensku, kde súd výpoveď chráneného oznamovateľa zrušil právoplatne. Nadácia Zastavme korupciu verí, že rozhodnutie môže byť precedensom pre ďalšie podobné prípady a povzbudením pre ľudí, ktorí váhajú, či sa ozvať.

Oznámenie nebolo izolované od organizačnej zmeny
O neplatnosti výpovede whistleblowerke Koránovej z 26. októbra 2021 rozhodla prvostupňovým rozsudkom vlani v máji samosudkyňa Mestského súdu Košice Michaela Kotusová Hucová.
V odôvodnení rozsudku popisovala, že výpovedi predchádzalo rozhodnutie o organizačnej zmene z 25. apríla 2019, účinné od 1. mája 2019.
Zmena sa teda udiala iba dva mesiace po tom, ako Koránová oznámila na prokuratúre podozrenie na ekonomickú trestnú činnosť v Záchrannej službe Košice.
Sudkyňa uviedla, že nasledovala ponuková povinnosť na iné pracovné miesto pre žalobkyňu a jej prerokovanie so zástupcami zamestnancov.
„Súd dospel k záveru, že vzhľadom na skutkové okolnosti a vykonané dokazovanie výpoveď má všetky náležitosti dané Zákonníkom práce.“
Zaoberala sa však zároveň aj ďalšími okolnosťami, medzi nimi prijatím organizačnej zmeny a na ňu nadväzujúcej ponukovej povinnosti.
Kotusová Hucová dospela k záveru, že organizačnú zmenu, tak ako bola prezentovaná záchrankou počas pojednávania, nemožno hodnotiť z časového hľadiska izolovane od oznámenia žalobkyne z 5. februára 2019 na prokuratúre.
Zdôraznila, že išlo o tzv. inú organizačnú zmenu, ktorá vyplývala z rozhodnutia z 20. marca 2019 o zmene zriaďovacej listiny záchranky. Jej zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR. Došlo ňou k zrušeniu Rady riaditeľov a ustanoveniu iba jedného riaditeľa.
Ako vyplynulo z vykonaného dokazovania, ministerstvo ako iniciátor organizačnej zmeny a zriaďovateľ žalovaného sa dozvedelo o Koránovej oznámení na prokuratúru najneskôr 8. marca 2019, keď mu bola zaslaná žiadosť o súčinnosť od orgánov činných v trestnom konaní.
Rozhodnutie o organizačnej zmene teda prišlo len takmer o tri týždne neskôr.

Na rezorte pôsobil v čase tendra, potom jej šéfoval
Sudkyňa pokračovala, že od 1. apríla 2019 bol vymenovaný ako štatutárny orgán košickej záchranky nový riaditeľ Miroslav Boháč, ktorý bol akurát v čase vyhlásenia tendra na prenájom sanitiek za ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru) riaditeľom odboru verejného obstarávania ministerstva, ktoré odsúhlasovalo aj spustenie spomínaného tendra.
Práve za Boháčovho pôsobenia v záchranke sa dodalo už po roku aj posledných 26 sanitiek z celkového počtu 62 pre Košice, hoci rámcová dohoda bola uzavretá na päť rokov. Len v októbri 2018 ju totiž podpísal ešte jeho predchodca na čele záchranky Milan Kurčík.
Boháč teda dotiahol do konca zákazku už v čase, keď sa ňou zaoberali orgány činné v trestnom konaní, o podozreniach na niekoľkomiliónové predraženie prenájmu sa hovorilo intenzívne aj verejne a prichádzali aj výzvy na okamžité zastavenie tohto podozrivého biznisu.
„Podľa názoru súdu s jeho činnosťou trestné oznámenie súviselo,“ konštatovala samosudkyňa s tým, že následne boli vykonané úkony smerujúce k organizačnej zmene cez dozornú radu až k prijatiu samotného rozhodnutia o nej.
Záchranka sa podľa odôvodnenia rozsudku bránila na súde tým, že na ňu nemožno prenášať bremeno preukázania toho, že medzi konaním žalovanej (trestné oznámenie) a konaním žalovaného (organizačná zmena i výpoveď) neexistovala príčinná súvislosť.

Ponúkali jej neexistujúce miesto
Sudkyňa dala do pozornosti ustanovenie zákona o rovnakom zaobchádzaní, podľa ktorého v prípade, ak ide o porušenie zásady rovnakého zaobchádzania, tak zákon výslovne uvádza aj v dôsledku oznámenia protispoločenskej činnosti, resp. kriminality, že dôkazným bremenom zaťažuje zamestnávateľa.
„Bolo na žalovanom, aby poskytol súdu také skutkové tvrdenia a na to nadväzujúce také dôkazy, ktoré by tvrdenia žalobkyne a ňou označené dôkazy svojou aktivitou vyvrátil. Podľa názoru súdu sa toto žalovanému jednoznačne a bez pochybností preukázať nepodarilo,“ zhodnotila Kotusová Hucová.
Dospela teda k záveru, že úkon žalovaného voči žalobkyni bol v rozpore so Zákonníkom práce aj zákonom o rovnakom zaobchádzaní.
„Pochybnosti o skutočnom cieli vykonanej organizačnej zmeny podľa názoru súdu potvrdzuje aj realizácia, resp. postup žalovaného. Jeho konanie bolo voči žalobkyni v rozpore s dobrými mravmi, keď jej ponúkol jedno jediné pracovné miesto, a to v čase, keď neexistovalo v jeho organizačnej štruktúre. Malo byť zriadené až od 1. augusta 2020 spolu s ostatnými pracovnými miestami, ktoré jej ponúknuté neboli.“

Sudkyňa upozornila, že keď Koránová takéto ponúkané pracovné miesto odmietla, záchranka aj na súde deklarovala, že ho potom nakoniec ani nevytvorila na rozdiel od všetkých ostatných miest.
Podľa názoru súdu žalovanému nič nebránilo, aby napríklad vyčkal s takou ponukou po vytvorení kompletnej organizačnej štruktúry k 1. augustu 2020 a rozhodol o ponúknutí niektorého zo všetkých ostatných novovytvorených miest.
Z týchto dôvodov dospela sudkyňa k záveru, že výpoveď daná Koránovej je neplatná, rozsudok o tejto reštitučnej žalobe umožňuje žalobkyni navrátenie do pôvodného stavu a zároveň zmiernenie spôsobenej ujmy, ktorá jej mala konaním žalovaného vzniknúť.
Neplatnosť výpovede, ktorú konštatoval prvostupňový súd, napokon aktuálne potvrdil krajský súd. Rozsudok je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári