KOŠICE. Dlhoročný spor medzi obyvateľmi košickej bytovky na Baltickej 5 až 8 a firmou Wavex-IZ, ktorá v roku 2010 zatepľovala tento panelák, dospel po rokoch do finále.
Odvolací Krajský súd Košice potvrdil, že zhruba stovka vlastníkov bytov musí vyplatiť stavbárom zmluvnú pokutu aj úrok z omeškania, keďže mu pred 15 rokmi bytovka nevyplatila dve faktúry v celkovej hodnote 78-tisíc eur. Celá rekonštrukcia bytovky mala stáť zhruba 391-tisíc.
Vplyvom nevýhodného nastavenia zmluvných podmienok a doby čakania na rozhodnutia súdov hrozil obyvateľom drakonický trest. Podľa zmluvy rástli sankcie každým dňom o 195 eur.
Firma podala žalobu v marci roku 2013. Výška pokuty by v súčasnosti predstavovala viac ako 860-tisíc eur. Firma Wavex-IZ, ktorá je roky bez akýchkoľvek tržieb, žiadala v žalobe polovicu.

Odvolací súd potvrdil predošlý verdikt
V roku 2023 prisúdil prvostupňový Okresný súd Košice II stavbárom nárok len na časť peňazí. Obyvatelia im mali v rámci zmluvnej pokuty vyplatiť 78-tisíc a k tomu úroky z omeškania niečo vyše 50-tisíc eur.
Obe strany sporu sa voči tomuto rozhodnutiu odvolali. Senát druhostupňového Krajského súdu Košice v zložení Anna Slovinská, Zuzana Matyiová a Oľga Mičietová výšku pokuty aj úrokov z omeškania potvrdil.
„Súd vykonal dokazovanie v dostatočnom rozsahu, vykonané dôkazy hodnotil v súlade so zákonom a z týchto dôkazov dospel k správnym skutkovým zisteniam, na ktorých založil aj svoje rozhodnutie a zo zisteného stavu vyhodnotil aj správny právny záver,“ uviedol na margo rozhodnutia z roku 2023 senát krajského súdu.
Súd prvej inštancie upozornil pred dvoma rokmi na neprimeranosť výšky sankcie, ktorá obyvateľom bytovky hrozila. Problémom nebola podľa neho ani tak percentuálna sadzba na úrovni 0,05 percenta za deň, s ktorou počítala zmluva, respektíve sadzba znížená na úroveň 0,025 percenta, ktorú žiadala v žalobe stavebná firma.
Súd však považoval za neprimeraný základ, z ktorého sa mala pokuta počítať. Šlo totiž o cenu celého diela 391-tisíc eur, a to bez zohľadnenia skutočnej výšky dlžnej sumy.
„Takto dohodnutá zmluvná pokuta popiera samotný zmysel a funkciu zmluvnej pokuty. Má skôr charakter šikanózny a nespravodlivý, keď dohoda o zmluvnej pokute neberie ohľad na skutočný dlh žalovaných,“ uviedol vo svojom rozhodnutí z roku 2023 okresný súd.
Sudca vtedy upozornil, že takto nastavené podmienky by oprávňovali zhotoviteľa zateplenia uplatňovať si pokutu v rovnakej výške aj v prípade, ak by bola dlžná suma iba jedno euro.

Zmluvu pripravil správca
Prípravu zmluvy mal na starosti správca bytovky, ktorou bola v tom čase spoločnosť Prvá košická správcovská (PKS).
„Prvotný návrh zmluvy o dielo vyhotovený správcom, spoločnosťou PKS, bol následne pripomienkovaný zo strany žalobkyne (stavebná firma - pozn. red.) a jej návrhy zase boli zaslané správcovi, spoločnosti PKS, pričom konečná verzia bola spracovaná správcom a zaslaná žalobkyni na podpis,“ uviedol súd.
Stavebná firma pritom podľa súdu pripomienkovala iba tie návrhy zmluvy, ktoré sa týkali technických vecí.

Peniaze odmietol vyplatiť správca
Správca zohral zásadnú rolu aj pri vzniku samotného sporu medzi obyvateľmi a stavbármi. Po dokončení rekonštrukcie bytovky sa totiž práve spoločnosť PKS rozhodla nevyplatiť stavebníkovi 78-tisíc.
Dôvodom malo byť podľa konateľa PKS Michala Osifčina to, že dielo nebolo dokončené v súlade s projektovou dokumentáciou schválenou stavebným úradom.
Podľa neho stavba nebola skolaudovateľná, pretože by si to vyžadovalo úpravu projektu, nové posúdenie kompetentným orgánom a najmä súhlas vlastníkov.
Správca nevyplatil firmu ani po tom, ako mu to vlastníci nariadili po úspešných hlasovaniach na domových schôdzach v rokoch 2011 a 2013.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári