KOŠICE. Spoza historickej budovy košickej župy vyčnieva 50-metrový oceľový skelet. Búracie práce na bývalom daňovom úrade na Garbiarskej ulici sa rozbehli pred rokom. Po nich ruch okolo druhej najvyššej budovy v Košiciach načas utíchol. Teraz opäť beží.
Vzniknúť tam má projekt „City Tower", teda mestská veža. Okolo nehnuteľnosti pracujú stavebné mechanizmy a robotníci. Stavebnú činnosť vidieť najmä zo strany od Garbiarskej ulice.
Majiteľ, spoločnosť IH Real Estate, má v rukách dve stavebné povolenia. Svoj zámer ohlásila ešte v roku 2019. O rok neskôr získala povolenie k prerábke 13-podlažného hlavného objektu, teda súčasného skeletu. Poslúži na administratívu a občiansku vybavenosť.

Druhé povolenie z roku 2023 rieši výstavbu šesťpodlažného polyfunkčného objektu tesne vedľa stojacej budovy. Predtým tam bolo parkovisko. Na jednom podzemnom podlaží, piatich nadzemných a šiestom ustúpenom mali byť apartmány, komerčná prevádzka na prízemí a parkovisko s kapacitou 125 stojísk.
Práve využitie novej budovy chce investor upraviť. V marci tohto roka požiadal stavebný úrad o zmenu stavby pred jej dokončením. Na prvý pohľad by budúci polyfunkčný objekt zvonku nemal vyzerať inak.
Namiesto parkovania apartmány
Ako vyplýva z informácií zo stavebného úradu Košice, zmeny môžu nastať v jeho funkčnom využití. Objekt sa môže prehĺbiť o jedno podzemné podlažie, poslúži ako parkovisko. Pôvodne zamýšľané parkovacie plochy na druhom a treťom nadzemnom podlaží by podľa aktuálnej požiadavky developera mali zameniť apartmány.
Parkovisko by zase po novom malo byť na prvom a druhom podzemnom podlaží. Zmeniť by sa mala aj parkovacia kapacita pre oba objekty zo 125 na 96 miest. Zo stavebného úradu odpovedajú, že prepočet statickej dopravy vychádza zo zmien navrhovaných v novostavbe.
Druhým dôvodom je rozčlenenie 3. až 13. podlažia jestvujúcej budovy na severozápadnú administratívnu časť orientovanú do Garbiarsku ulicu a bytovú juhovýchodnú časť orientovanú do dvora objektu.
„V rámci 14. nadzemného podlažia je gastroprevádzka nahradená bytovou funkciou. Kvôli týmto zmenám bolo nevyhnutné vypracovať nový výpočet statickej dopravy,“ uviedol stavebný úrad.

Doplnil, že projektovú dokumentáciu vypracoval zodpovedný projektant v súlade s platnými technickými normami. „Stavebný úrad nekontroluje, nespochybňuje takéto výpočty.“ Dodal, že povolenie developerovi ešte nevydal.
Spoločnosť IH Real Estate svoj zámer nekomunikuje. „Predmetná žiadosť je v procese spracovania, na vaše otázky sa vyjadríme až po obdržaní stanoviska,“ odpovedala za investora Eva Nemergutová.
Predpokladaný termín ukončenia prác má firma naplánovaný na rok 2026. Stavebné práce realizuje spoločnosť Chemkostav.
IH Real Estate v roku 2022 uviedla, že hneď ako získajú právoplatné stavebné povolenie na polyfunkčný objekt, začnú so samotnou výstavbou. IH Real Estate tiež vtedy konštatoval, že posun v prvotne plánovaných termínoch zdržala pandémia.

Ako padlo bývanie v oblakoch
Spoločnosť IH Real Estate vlastní nehnuteľnosť od roku 2018, keď ju kúpila od firmy Atomia Invest. Cenu v tom čase neuviedla žiadna zo strán.
Známa je však suma, ktorú zaplatila Atomia Invest štátu v roku 2016. Šlo o cenu 1,54 milióna, čo predstavovalo 70 percent zo znaleckej hodnoty tohto majetku.
Budovu sa vtedy podarilo predať až po viacerých neúspešných pokusoch, čím klesala aj jej cena.
Štát zaradil nehnuteľnosť na zoznam prebytočného majetku v roku 2012 po sťahovaní daňového úradu do súkromných priestorov na Rozvojovej ulici.
Spoločnosť Atomia Invest mala v pláne prestavať administratívnu budovu na bytový dom s vyšším štandardom bývania. Projekt s názvom „SkyOne“ mal pôvodne obsahovať 55 bytov a 80 parkovacích miest.
Neskôr uvažoval developer o skromnejšom zámere. Škrtol pristavované exteriérové terasy a nové loggie, jeden z troch výťahov, a tiež sa znížil počet bytov o 14. Od zámeru však spoločnosť Atomia Invest nakoniec upustila. Dôvodom mal byť nárast cien stavebných materiálov a prác.

Radičovej problémy
Budova je súčasťou známej kauzy z čias vlády Ivety Radičovej (v tom čase SDKÚ). Štát zaradil nehnuteľnosť na zoznam prebytočného majetku po sťahovaní daňového úradu do súkromných priestorov na Rozvojovej ulici.
Práve tento prenájom vyvolal problémy v koalícii. Daňové riaditeľstvo vtedy rozhodlo o uzatvorení zmluvy o prenájme budovy pre daňové orgány v meste Košice so spoločnosťou Nitra Invest, ktorú vlastnil predseda okresnej organizácie SDKÚ-DS Ondrej Ščurka.
Opozícia to označila za stranícky klientelizmus a šéf Smeru Robert Fico za to žiadal Radičovej hlavu. Radičová vyzvala vtedajšieho generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR Miroslava Mikulčíka, aby prijal politickú zodpovednosť.
Nakoniec sa svojej funkcie vzdal po tom, ako premiérka komunikovala, že zvažuje svoje zotrvanie na poste predsedníčky vlády.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári