KOŠICE. Košickú Kalváriu tvorí okrem kostola 14 kaplniek, ktoré predstavujú zastavenia krížovej cesty. Stretávajú sa tam veriaci počas bohoslužieb či pobožností krížovej cesty. Pre zlý stav kaplniek tam prebieha archeologický výskum potrebný pre obnovu krýpt (hrobiek), ktoré sú súčasťou kaplniek.
Hlavným cieľom výskumu je podľa mesta presun zachovaných ľudských ostatkov a všetkých historicky hodnotných súčastí hrobiek, ktoré sa dočasne uložia v depozitári, aby nedošlo k ich poškodeniu a znehodnoteniu. Nasledovať budú statické a architektonické výskumy a prieskumné práce, nevyhnutné pre prípravu komplexnej obnovy kaplniek a ich okolia.
Pozostalým však prekáža, že ich o tom nikto neinformoval.
Ostatky musia preložiť
Kalvária neďaleko centra mesta pri amfiteátri je od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou. Časť Kalvárie bola kedysi cintorínom, mnohé kaplnky sú zároveň hrobkami.
Jedinou, ku ktorej sa ešte aj dnes hlási rodina z Košíc, je kaplnka rodiny Davidko. Tibor Lagin hovorí, že o obnove kaplniek sa dozvedeli až z facebookovej správy mesta.
„Netušili sme, čo sa deje, zrazu prídeme do kaplnky zapáliť sviečky a tam to bolo ohradené doskami mestskej polície. Dočítali sme sa, že sa začala revitalizácia kaplniek a ich okolia, súčasťou ktorej je aj otvorenie krýpt pod kaplnkami, kde sú pochovaní naši predkovia. V článku bolo spomenuté, že po otvorení krýpt budú ostatky dočasne uložené v depozitári, a to do ukončenia stavebných a rekonštrukčných prác. Čo my považujeme za exhumáciu, keďže nemáme žiadnu istotu, že tieto ostatky sa potom vrátia späť,“ vyjadril svoje obavy Lagin.

Kvituje, že mesto pristúpilo k záchrane kaplniek, z ktorých sú viaceré v havarijnom stave. Prekáža mu však, že ich o prácach nikto neinformoval, aj keď kompetentné orgány už podľa neho niekoľko rokov majú ich kontaktné adresy.
Obavu rodiny, či po skončení rekonštrukcie nebudú kaplnky ponúknuté iným osobám do užívania, upokojilo uistenie pamiatkarov, že po ukončení rekonštrukcie sa ostatky vrátia naspäť.

Zarazila ich nekomunikácia
Lagin hovorí, že ide o citlivú otázku s tým, že podľa vykonaného genealogického výskumu bola rodina Davidko v Košiciach aktívna už od roku 1794. Hlavne ako mäsiarski majstri.
„Tú kaplnku ako rodina užívame, odkedy si ako dieťa pamätám. Posledná, ktorá tam bola uložená, je moja babka. Starí rodičia boli poslední, ktorí tam boli uložení v rakve.“
Lagin približuje, že rodine Davidko bola kaplnka daná do užívania v čase, keď prispela 100 forintmi na výstavbu alebo rekonštrukciu. „Vtedy to bol veľký peniaz. V 19. storočí to mesto dalo do užívania našej rodiny. Odvtedy sa to v dobrej viere užívalo.“
Rodina hovorí, že sa hneď po informovaní o rekonštrukcii pýtala, či sa bude robiť exhumácia. Dostala zamietavú odpoveď.
„Nato sa o dva dni dočítam, že sa ostatky vyberajú vonku. Ja to technicky chápem, keďže ide o rekonštrukciu. Berieme to, ale zarazilo nás, že nám nikto nepovedal ani mäkké f, ani jeden mail či telefonát. Rýchlo sme nabehli a pozbierali veci, ktoré sú vnútri. Máme asi polkilový kľúč, veľký ako od mestskej brány.“
S dozorom pamiatkarov
Obnova kalvárskych kaplniek sa opiera o právoplatné rozhodnutie krajského pamiatkového úradu. Ten zdôrazňuje, že výskum je robený citlivo a hrobka rodiny Davidko ešte nebola otvorená.
„Prvoradým cieľom archeologického výskumu je zabezpečiť taký presun ostatkov, rakiev a iných historicky hodnotných súčastí krýpt, že neskôr bude možný ich návrat do krýpt, z ktorých boli/budú dočasne vyňaté – a to z praktických dôvodov, teda pre možnosť vykonania statických a architektonických výskumov,“ uvádza rozhodnutie.

Radnica zdôrazňuje, že archeologický výskum nevykonáva mesto Košice, ale archeológ zazmluvnený investorom, ktorým je nezisková organizácia Perly gotickej cesty. Mesto ju spolu s farnosťou svätej Alžbety založilo pred vyše 20 rokmi, za ten čas sa podieľalo na obnove Dómu sv. Alžbety či Urbanovej veže.
Kalvária má dvoch vlastníkov. Mesto vlastní pozemky so zeleňou a vlastníkom kaplniek je farnosť sv. Alžbety.

Krádeže a ničenie za socializmu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári