KOŠICE. Desiatky vzácnych drevín môžu vidieť návštevníci počas výstavy Cassovia Bonsai 2025. Koná sa od štvrtka do nedele (11. 5.) vo vnútorných priestoroch Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.
V poradí 14. ročník výstavy sa koná pod záštitou japonského veľvyslanca na Slovensku Yasuhira Kawakamiho. Informovala o tom hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová.
Prehliadku bonsajov organizuje Botanická záhrada UPJŠ v spolupráci s Bonsai centrom Košice a Bonsai klubom Košice. Na výstave je prezentovaných viac ako 60 unikátnych druhov drevín z celého sveta.
Okrem tradičného predaja izbových a vonkajších bonsajov a príslušenstva je tohtoročná výstava spestrená aj ďalšími aktivitami, a to pri príležitosti osláv 75. výročia botanickej záhrady a 15. výročia Bonsai centra.
„V sobotu sa uskutoční súťaž v tvarovaní bonsajov pre prihlásených účastníkov. Zároveň sa návštevníci môžu tešiť na ukážky bojových umení, ktoré sa uskutočnia v prípade priaznivého počasia na centrálnej ploche pred skleníkmi. Počas celej soboty a nedele budeme na druhom poschodí administratívnej budovy botanickej záhrady vystavovať miniatúrne stromy veľkosti Shohin a tiež malé, prirodzene sa vyskytujúce alebo tvarované kamene Suiseki s ukážkou výroby podložiek Daiza,“ priblížila program zástupkyňa riaditeľa pre vonkajšie vzťahy Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Andrea Fridmanová.
Počas víkendu bude k dispozícii čajovňa, ktorá ponúkne rôzne japonské a svetové druhy čajov, ukážky tradičného cvičenia čchi-kung a meditácie fa-lun gong.
„Svojou návštevou poctí v sobotu UPJŠ a jej botanickú záhradu veľvyslanec Japonska na Slovensku Yasuhiro Kawakami. Pri tejto príležitosti pán veľvyslanec udelí cenu za najkrajší bonsaj a vysadí strom v Aleji významných osobností. Stane sa tak druhou osobnosťou, ktorá obohatí alej vzácnym stromom z rodu moruša - Morus boninensis Koidz. Ide o jedinečný, ale aj kriticky ohrozený druh pochádzajúci z Boninských ostrovov (Ogasawara, Japonsko),“ uviedla Hoľanová.

Botanická záhrada UPJŠ chce podľa jej slov týmto spôsobom prispieť k záchrane tejto unikátnej dreviny a jej zachovaniu pre budúce generácie.
„Práve vznikom aleje sa botanická záhrada hrdo hlási k tradícii sadenia stromov vyplývajúcej zo Stredoeurópskeho dňa stromov, ktorý každoročne zdôrazňuje nenahraditeľný význam stromov pre život a fungovanie našej planéty, ako aj potrebu zodpovednosti voči prírode a životnému prostrediu,“ dodala Hoľanová.
Výstava je prístupná pre verejnosť v čase od 9.00 do 17.00 hod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári