KOŠICE. Známe košické potraviny neďaleko centra mesta dekády krášlili dve nadrozmerné umelecké diela. Dnes je jedno z nich odstránené, druhé čaká rovnaký osud koncom mája. Do verejného priestoru by sa však mali vrátiť.
Za aktuálnym príbehom záchrany reliéfov od významného slovenského autora Imricha Vaneka stojí spolupráca umelcov, aktivistov, pamiatkarov aj developera.
Obchodný dom na Alvinczyho ulici poznajú Košičania pod názvom Čížik. Ten však nahradí rovnomenná rezidencia so 66 bytmi. Projekt už má právoplatné stavebné povolenie.
„Už dlho sme vedeli, že na tomto mieste sa budú stavať byty, ale nevedeli sme koľko bude stáť deinštalácia. Keď sa to nacenilo, developer sa rozhodoval, čo s tým, ale rozhodol sa a o približne dva roky by sa mali diela vrátiť, už sú zakomponované do architektonického projektu,“ hovorí známa košická výtvarníčka Andrea Čepiššáková.
Spresňuje, že na Slovensku pôsobí len jeden certifikovaný reštaurátor keramiky, je ním Martin Rosenberger z Levoče.
Na diela so zbíjačkou
Čepiššáková bola pri rozoberaní diela a dokumentovala ho. Práce trvali takmer týždeň.
„Mozaika sa odstraňuje tak, že sa vnútorné murivo dáva dole, ide sa na ňu zozadu a chlapi na lešení odsekávajú zbíjačkou materiál, aby sa nepoškodila. Podarilo sa im to perfektne.“
Keramický reliéf bude prevezený do Levoče, kde ho reštaurátori odborne očistia od zvyšku lepidla a pripravia na uskladnenie v depozite.
Imrich Vanek (1931 – 2015) bol slovenský vizuálny umelec a sochár pracujúci najmä v médiu keramiky.

Od druhej polovice 60. rokov realizoval početné veľkoformátové keramické steny, reliéfy a obrazy, ktoré vytváral v spolupráci s architektmi vďaka tzv. Hlave V. Tá hovorila o povinnosti vyhradiť časť rozpočtu určeného na verejné stavby pre vznik nových umeleckých diel.
Jeho tvorba bola mnohokrát ocenená a je súčasťou zbierok doma aj v zahraničí.

Mozaika pod zateplením
Čepiššáková ako vyštudovaná keramička poznala majstra Vaneka osobne.
„Jeho dielo je mimoriadne nadčasové. Vnímam ho trochu ako majstra Mathého. Keď sa pozeráte na jeho diela, to sú veci svetového významu. Je neuveriteľné, ako majstrovsky uchopoval v nadrozmerných plochách keramiku.“
Výtvarníčka stála za rekonštrukčnými prácami, keď pred štyrmi rokmi skončili mozaiky jedného z najžiadanejších slovenských umelcov 20. storočia Júliusa Jakobyho na dvoch košických základných školách pod hrubou vrstvou polystyrénu.
„V poslednej dobe ideme k šťastnejším koncom,“ hovorí dnes Čepiššáková.
„Je za tým spoločná snaha a záujem. Jedno dielo je v 34 prepravkách a mesto poskytne depozitár na dočasné uloženie diel. Vnímam to ako pozitívnu udalosť na pozadí kultúrneho marazmu, ktorý zažívame. Je to fajn pocit šíriť v nečase dobré zvesti.“

Diela majú ochranu
Pamiatkar Juraj Gembický približuje, že prvotnou iniciatívou pre univerzálnu ochranu všetkých umeleckých diel vo verejnom priestore v Košiciach bolo ich zaradenie k pamätihodnostiam mesta už v roku 2014.
Konkrétna záchrana dvoch ohrozených diel Imricha Vaneka v obchodnom dome Čížik sa podľa neho už interne riešila ešte v roku 2021, a aktuálne opäť od minulého roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári