Korzár logo Korzár Košice

Pápež sa v Košiciach tešil z rozvoja rehole, spomínajú augustiniáni. Slivovicu poznal, dal si z nej

Mal radosť aj zo skromného pohostenia.

Nový pápež ešte ako Robert Francis Prevost (vpravo) v Košiciach v roku 2005.Nový pápež ešte ako Robert Francis Prevost (vpravo) v Košiciach v roku 2005. (Zdroj: Augustiniáni )

KOŠICE. Na okraji dedinskej mestskej časti Košíc, v Košickej Novej Vsi, stojí od roku 2011 moderný kláštor sv. Augustína. V tichu prírody na kopci, zároveň však na dohľad od ruchu veľkomesta a blízko k ľuďom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kláštor obývajú augustiniáni - prior komunity Pavol Benedik, ekonóm Milan Hermanovský, farár Andrej Kovaľák a Miroslav Zárik.

Práve kňaz Miroslav Zárik nás v piatok ráno, len niekoľko hodín po zvolení pápeža Leva XIV., privítal v košickom kláštore, aby nám prezradil, ako rehoľníci vnímajú nového pápeža.

SkryťVypnúť reklamu

Bol v kláštore aj v centre

Robert Francis Prevost, ktorý si zvolil meno Lev XIV., je prvým augustiniánskym pápežom v histórii a zároveň prvým americkým.

„Všetci augustiniáni sa, samozrejme, poznáme aj osobne. Robert Francis Prevost bol u nás niekoľkokrát. Mne osobne utkvelo v pamäti stretnutie v roku 2005 pri príležitosti desiateho výročia prítomnosti augustiniánov na Slovensku. Prešli sme si s ním aj centrum mesta. Teraz budeme mať tridsiate výročie, prvého júna mal prísť, čo sa už zrejme neuskutoční.“

Súvisiaci článok Nový pápež nocoval doma, medzi jeho susedmi je aj Slovák Čítajte 

Je zvyknutý aj na skromnejšie

Miroslav Zárik poznal Roberta Francisa Prevosta ako generálneho predstaveného, ktorý mal na starosti všetkých augustinánov na celom svete.

„Bol veľmi priateľský, láskavý, ľudský a bezprostredný. Generálny predstavený by mal prísť dvakrát za šesť rokov. On aj chodil. Záležalo mu na všetkých členoch.“

SkryťVypnúť reklamu

Sociálnymi sieťami preleteli fotografie augustiniánov, ako vítajú vzácnu zahraničnú návštevu chlebom, ale aj štamperlíkom slivovice.

„ Áno, vítali sme ho chlebom, soľou a slivovicou. Vypil ju, poznal to. Vďačne prijal aj jednoduché pohostenie a ubytovanie. Dlho pôsobil ako misionár v Peru, je zvyknutý aj na nenáročné podmienky, ešte skromnejšie. ako sme mali tu,“ vraví Zárik.

Robert Francis Prevost navštívil augustiniánov, keď ešte sídlili v prenajatých priestoroch na Kostolianskej ceste. Dnes je v budove stavebná firma TwinStav.

„Vedeli sme, že tu bol kláštor, ale nevedeli sme, že v ňom spal aj súčasný pápež. Veľmi nás to teší a sme vďační, že sme si nevedomky vybrali práve túto budovu,“ povedali nám zo stavebnej firmy.

Loading

...

Sčítaný multilingvista

Augustinián Miroslav Zárik už pred voľbou počul úvahy o tom, že práve člen ich rádu by sa mohol stať pápežom.

SkryťVypnúť reklamu

„Pozná veľa jazykov, je naozaj múdry, sčítaný, a pritom skromný a odvážny. Hovorí anglicky, španielsky, francúzsky, taliansky a určite som na niektorý jazyk aj zabudol... On aj pri osobných stretnutiach stále zdôrazňoval hľadanie jednoty, v tom je pre nás dobrým príkladom. Pretože v cirkvi aj v spoločnosti je veľa rozdelenia, ale myslím si, že on môže naozaj prispieť k tomu, aby sa to darilo zmierňovať.“

Dobrá charizma

V roku 2005 navštívil ešte ako generálny predstavený Rehole svätého Augustína kláštor augustiniánov na Kostolianskej ulici v Košiciach. V tom čase sa stretol aj s biskupom Bernardom Boberom a vtedajším županom Rudolfom Bauerom (vtedy KDH). Predstavili mu plán nového kláštora, ktorý dnes už slúži augustiniánom.

„Augustiniáni majú veľmi dobrú charizmu, takú ľudskú, blízku nám všetkým. Na súčasnom pápežovi mi utkvelo v pamäti, že bol veľmi priateľský a srdečný,“ spomína Rudolf Bauer.

Fotografie z jeho návštevy zverejnila rehoľa na svojom instagramovom profile. „Dnes ho svet pozná ako pápeža Leva XIV., nástupcu sv. Petra a pastiera celej cirkvi. S vďačnosťou spomíname na jeho návštevu medzi nami a v modlitbách vyprosujeme silu, múdrosť a odvahu pre jeho službu. Nech sa mu darí na tejto veľkej ceste viery a jednoty,“ napísali Augustiniáni k fotografiám.

Súvisiaci článok Pápež Lev XIV. niekoľko mesiacov pred zvolením zdieľal kritické články o Trumpovi a Vanceovi Čítajte 

Rodák z Chicaga

Dovtedajší americký kardinál, 69-ročný Robert Francis Prevost si zvolil meno Lev XIV. Kardináli ho zvolili v druhý deň konkláve počas štvrtej voľby.

Ide o augustiniána, ktorý bol od roku 2023 prefektom Dikastéria pre biskupov a prezidentom Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku.

Prevost sa narodil 14. septembra 1955 v Chicagu, v roku 1977 vstúpil do rehole augustiniánov, sľuby zložil v roku 1981. Za kňaza bol vysvätený v roku 1982 v Ríme.

Študoval teológiu a kanonické právo na Pápežskej univerzite Angelicum v Ríme. Pôsobil ako misionár v Peru. V roku 1999 bol zvolený za provinciála augustiánskej provincie v Chicagu, o dva roky neskôr sa stal provinciálom celého rádu až do roku 2013.

Súvisiaci článok Lev XIV. je prvý Američan na pápežskom stolci. Kto je Robert Prevost? Čítajte 

Biskupskú vysviacku prijal v roku 2014, za kardinála ho menoval pápež František v roku 2023.

Súčasný pápež mal tento rok v pláne navštíviť Nitru, Levoču aj Košice. „Pri príležitosti 30. výročia príchodu augustiniánov na Slovensko vás pozývame na slávnostnú sv. omšu dňa 1. júna 2025 o 10.30 hod, ktorú bude slúžiť v Kostole sv. Rity v Košiciach J. Em. Robert F. kardinál Prevost O.S.A.,“ písalo sa v pozvánke, ktorú zverejnili bratia augustiniáni. V Levoči sa mal zúčastniť tradičnej púte na Mariánskej hore, ktorá sa uskutoční začiatkom júla.

Radosť z poznania Ježiša na prvom mieste

Ako prefekt Dikastérie pre biskupov mal Prevost zodpovednosť za výber biskupov na celom svete. Podľa neho má byť biskup predovšetkým pastier, nie manažér.

„Často sa s obavami zaoberáme vyučovaním doktríny, ale riskujeme, že zabudneme, že našou prvou povinnosťou je sprostredkovať krásu a radosť z poznania Ježiša,“ povedal kardinál Prevost pre Vatican News.

Ako píše americký portál National Catholic Reporter, v Ríme má Prevost povesť pracovitého človeka, ktorý trávi rovnako veľa času hľadaním nových biskupov ako riešením problémových prípadov.

Kardinál Prevost bol členom siedmich vatikánskych dikastérií, čo naznačuje, ako veľmi pápež František kardinálovi dôveroval a cenil si jeho schopnosti.

Takmer dve desaťročia pôsobil pápež Lev XIV. ako misionár medzi najbiednejšími v Peru. Získal aj peruánske občianstvo.

Súvisiaci článok Tešíme sa, že nie je spiatočník. Mladí ľudia hovoria, že národnosť u pápeža nehrá rolu (reportáž z Vatikánu) Čítajte 

Dobrý aj na zlých

Peruánsky kňaz Juan de Dios Rojas o zvolenom pápežovi, ktorý prijal meno Lev XIV., v rozhovore pre agentúru AFP povedal: „Je to dobrý človek, dokonca aj na tých, ktorí sú zlí.“

Biskup v El Callao Luis Alberto Barrera si spomenul, ako Prevost počas pandémie choroby covid-19 strávil rok v El Callau a napriek obmedzeniam navštevoval vývarovne v chudobných štvrtiach prístavného mesta, kde sa zaujímal o potreby ľudí.

„Ukázal svoju blízkosť ľuďom,“ doplnil biskup s tým, že so zosnulým pápežom Františkom spája Leva XIV. blízkosť k marginalizovaným ľuďom i skromnosť.

„Bol to veľmi jednoduchý človek, ktorý sa prispôsobil všetkému - ako každý dobrý misionár,“ uviedol Barrera v súvislosti s Prevostovým pôsobením v Ráde svätého Augustína.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 519
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 203
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 074
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 918
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 786
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 851
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 197
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 1 669
  1. Zuzana Berger: Maslowova pyramída v Keni neplatí: Príbeh školy zrodenej na skládke
  2. Dušan Koniar: Kde si Šutaj nie je istý, tam to Eštok poistí
  3. Vladimír Hatara: Úbohý "suverén" ...
  4. Jozef Javurek: Moja aktuálna knižná kultúra
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Pavol Burda: Poceluj menja
  7. Tomáš Mikloško: Triangulácia: Keď sa veci o vás riešia bez vás
  8. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 926
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 754
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 450
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 391
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 997
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 852
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 944
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 890
  1. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  3. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  4. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  5. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  6. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  8. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Berger: Maslowova pyramída v Keni neplatí: Príbeh školy zrodenej na skládke
  2. Dušan Koniar: Kde si Šutaj nie je istý, tam to Eštok poistí
  3. Vladimír Hatara: Úbohý "suverén" ...
  4. Jozef Javurek: Moja aktuálna knižná kultúra
  5. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  6. Pavol Burda: Poceluj menja
  7. Tomáš Mikloško: Triangulácia: Keď sa veci o vás riešia bez vás
  8. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 926
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 754
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 450
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 391
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 997
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 852
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 944
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 890
  1. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  3. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  4. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  5. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  6. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  7. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  8. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu