KOŠICE. Na okraji dedinskej mestskej časti Košíc, v Košickej Novej Vsi, stojí od roku 2011 moderný kláštor sv. Augustína. V tichu prírody na kopci, zároveň však na dohľad od ruchu veľkomesta a blízko k ľuďom.
Kláštor obývajú augustiniáni - prior komunity Pavol Benedik, ekonóm Milan Hermanovský, farár Andrej Kovaľák a Miroslav Zárik.
Práve kňaz Miroslav Zárik nás v piatok ráno, len niekoľko hodín po zvolení pápeža Leva XIV., privítal v košickom kláštore, aby nám prezradil, ako rehoľníci vnímajú nového pápeža.
Bol v kláštore aj v centre
Robert Francis Prevost, ktorý si zvolil meno Lev XIV., je prvým augustiniánskym pápežom v histórii a zároveň prvým americkým.
„Všetci augustiniáni sa, samozrejme, poznáme aj osobne. Robert Francis Prevost bol u nás niekoľkokrát. Mne osobne utkvelo v pamäti stretnutie v roku 2005 pri príležitosti desiateho výročia prítomnosti augustiniánov na Slovensku. Prešli sme si s ním aj centrum mesta. Teraz budeme mať tridsiate výročie, prvého júna mal prísť, čo sa už zrejme neuskutoční.“

Je zvyknutý aj na skromnejšie
Miroslav Zárik poznal Roberta Francisa Prevosta ako generálneho predstaveného, ktorý mal na starosti všetkých augustinánov na celom svete.
„Bol veľmi priateľský, láskavý, ľudský a bezprostredný. Generálny predstavený by mal prísť dvakrát za šesť rokov. On aj chodil. Záležalo mu na všetkých členoch.“
Sociálnymi sieťami preleteli fotografie augustiniánov, ako vítajú vzácnu zahraničnú návštevu chlebom, ale aj štamperlíkom slivovice.
„ Áno, vítali sme ho chlebom, soľou a slivovicou. Vypil ju, poznal to. Vďačne prijal aj jednoduché pohostenie a ubytovanie. Dlho pôsobil ako misionár v Peru, je zvyknutý aj na nenáročné podmienky, ešte skromnejšie. ako sme mali tu,“ vraví Zárik.
Robert Francis Prevost navštívil augustiniánov, keď ešte sídlili v prenajatých priestoroch na Kostolianskej ceste. Dnes je v budove stavebná firma TwinStav.
„Vedeli sme, že tu bol kláštor, ale nevedeli sme, že v ňom spal aj súčasný pápež. Veľmi nás to teší a sme vďační, že sme si nevedomky vybrali práve túto budovu,“ povedali nám zo stavebnej firmy.
Sčítaný multilingvista
Augustinián Miroslav Zárik už pred voľbou počul úvahy o tom, že práve člen ich rádu by sa mohol stať pápežom.
„Pozná veľa jazykov, je naozaj múdry, sčítaný, a pritom skromný a odvážny. Hovorí anglicky, španielsky, francúzsky, taliansky a určite som na niektorý jazyk aj zabudol... On aj pri osobných stretnutiach stále zdôrazňoval hľadanie jednoty, v tom je pre nás dobrým príkladom. Pretože v cirkvi aj v spoločnosti je veľa rozdelenia, ale myslím si, že on môže naozaj prispieť k tomu, aby sa to darilo zmierňovať.“
Dobrá charizma
V roku 2005 navštívil ešte ako generálny predstavený Rehole svätého Augustína kláštor augustiniánov na Kostolianskej ulici v Košiciach. V tom čase sa stretol aj s biskupom Bernardom Boberom a vtedajším županom Rudolfom Bauerom (vtedy KDH). Predstavili mu plán nového kláštora, ktorý dnes už slúži augustiniánom.
„Augustiniáni majú veľmi dobrú charizmu, takú ľudskú, blízku nám všetkým. Na súčasnom pápežovi mi utkvelo v pamäti, že bol veľmi priateľský a srdečný,“ spomína Rudolf Bauer.
Fotografie z jeho návštevy zverejnila rehoľa na svojom instagramovom profile. „Dnes ho svet pozná ako pápeža Leva XIV., nástupcu sv. Petra a pastiera celej cirkvi. S vďačnosťou spomíname na jeho návštevu medzi nami a v modlitbách vyprosujeme silu, múdrosť a odvahu pre jeho službu. Nech sa mu darí na tejto veľkej ceste viery a jednoty,“ napísali Augustiniáni k fotografiám.

Rodák z Chicaga
Dovtedajší americký kardinál, 69-ročný Robert Francis Prevost si zvolil meno Lev XIV. Kardináli ho zvolili v druhý deň konkláve počas štvrtej voľby.
Ide o augustiniána, ktorý bol od roku 2023 prefektom Dikastéria pre biskupov a prezidentom Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku.
Prevost sa narodil 14. septembra 1955 v Chicagu, v roku 1977 vstúpil do rehole augustiniánov, sľuby zložil v roku 1981. Za kňaza bol vysvätený v roku 1982 v Ríme.
Študoval teológiu a kanonické právo na Pápežskej univerzite Angelicum v Ríme. Pôsobil ako misionár v Peru. V roku 1999 bol zvolený za provinciála augustiánskej provincie v Chicagu, o dva roky neskôr sa stal provinciálom celého rádu až do roku 2013.

Biskupskú vysviacku prijal v roku 2014, za kardinála ho menoval pápež František v roku 2023.
Súčasný pápež mal tento rok v pláne navštíviť Nitru, Levoču aj Košice. „Pri príležitosti 30. výročia príchodu augustiniánov na Slovensko vás pozývame na slávnostnú sv. omšu dňa 1. júna 2025 o 10.30 hod, ktorú bude slúžiť v Kostole sv. Rity v Košiciach J. Em. Robert F. kardinál Prevost O.S.A.,“ písalo sa v pozvánke, ktorú zverejnili bratia augustiniáni. V Levoči sa mal zúčastniť tradičnej púte na Mariánskej hore, ktorá sa uskutoční začiatkom júla.
Bober: Jeho plány sa zrejme zmenili
Plány bývalého kardinála Roberta Francisa Prevosta navštíviť Slovensko v najbližších týždňoch sa jeho zvolením za pápeža zrejme zmenili. Na piatkovej tlačovej konferencii to povedal košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober.
Doterajší kardinál mal 1. júna navštíviť Košice, kde mal odslúžiť svätú omšu pri príležitosti 30 rokov od príchodu augustiniánov na Slovensko. Zavítať mal aj na pútnické miesta v Nitre či v Levoči. „Podľa všetkého tie plány sa už touto voľbou zmenili. Budeme musieť hľadať iných ľudí na zastúpenie,“ povedal.
Bober pripomenul, že s Prevostom, ktorý po zvolení za pápeža prijal meno Lev XIV., sa stretol niekoľkokrát. „Vždy obdivoval náš národ a vernosť predovšetkým Svätému Otcovi počas totality,“ povedal. Verí, že k Slovákom bude mať prinajmenšom taký dobrý vzťah ako pápež František.
Dodal, že Prevost na Slovensko chodieval, a to práve vďaka augistiniánom, ktorí pôsobia na východe. Na sociálnej sieti zverejnili aj fotografiu z roku 2005, ktorá zachytáva jeho návštevu v Košiciach. „Táto komunita je v našej košickej arcidiecéze 30 rokov. On dal podnet na to, aby tu augustiniáni zostali, a dokonca našiel prostriedky na to, aby sa vybudoval kláštor aj kostol, kde pôsobia,“ priblížil Bober.
Zvolenie nového pápeža považuje za dar pre novú etapu v cirkvi aj v súčasnom svete. Podľa neho novozvolenú hlavu katolíckej cirkvi charakterizuje dobrý úsudok a schopnosť rozlišovať. Pripomenul, že bol dobrým spolupracovníkom pápeža Františka. Zároveň je presvedčený, že vo svojom pontifikáte bude chcieť šíriť vo svete pokoj a trvalý mier. Veriacich na Slovensku vyzval na modlitby za múdrosť, silu, rozvahu a duchovnú vernosť nového pápeža.
(tasr)
Radosť z poznania Ježiša na prvom mieste
Ako prefekt Dikastérie pre biskupov mal Prevost zodpovednosť za výber biskupov na celom svete. Podľa neho má byť biskup predovšetkým pastier, nie manažér.
„Často sa s obavami zaoberáme vyučovaním doktríny, ale riskujeme, že zabudneme, že našou prvou povinnosťou je sprostredkovať krásu a radosť z poznania Ježiša,“ povedal kardinál Prevost pre Vatican News.
Ako píše americký portál National Catholic Reporter, v Ríme má Prevost povesť pracovitého človeka, ktorý trávi rovnako veľa času hľadaním nových biskupov ako riešením problémových prípadov.
Kardinál Prevost bol členom siedmich vatikánskych dikastérií, čo naznačuje, ako veľmi pápež František kardinálovi dôveroval a cenil si jeho schopnosti.
Takmer dve desaťročia pôsobil pápež Lev XIV. ako misionár medzi najbiednejšími v Peru. Získal aj peruánske občianstvo.

Dobrý aj na zlých
Peruánsky kňaz Juan de Dios Rojas o zvolenom pápežovi, ktorý prijal meno Lev XIV., v rozhovore pre agentúru AFP povedal: „Je to dobrý človek, dokonca aj na tých, ktorí sú zlí.“
Biskup v El Callao Luis Alberto Barrera si spomenul, ako Prevost počas pandémie choroby covid-19 strávil rok v El Callau a napriek obmedzeniam navštevoval vývarovne v chudobných štvrtiach prístavného mesta, kde sa zaujímal o potreby ľudí.
„Ukázal svoju blízkosť ľuďom,“ doplnil biskup s tým, že so zosnulým pápežom Františkom spája Leva XIV. blízkosť k marginalizovaným ľuďom i skromnosť.
„Bol to veľmi jednoduchý človek, ktorý sa prispôsobil všetkému - ako každý dobrý misionár,“ uviedol Barrera v súvislosti s Prevostovým pôsobením v Ráde svätého Augustína.
Prvý príhovor pápeža Leva XIV.
Pokoj vám všetkým.
Drahí bratia a sestry, toto je prvý pozdrav zmŕtvychvstalého Krista, Dobrého pastiera, ktorý dal život za Božie stádo. Aj ja si želám, aby tento pozdrav pokoja prenikol do vášho srdca, aby sa dostal do vašich rodín, ku všetkým ľuďom, kdekoľvek sú, ku všetkým národom a na celú zem. Pokoj vám.
Toto je pokoj zmŕtvychvstalého Krista – pokoj neozbrojený a odzbrojujúci, pokorný a vytrvalý. Pochádza od Boha, od Boha, ktorý nás všetkých bezpodmienečne miluje. V našich ušiach ešte stále znie ten slabý, no vždy odvážny hlas pápeža Františka, ktorý žehnal Rímu. Pápeža, ktorý vo Veľkonočnú nedeľu udelil požehnanie Rímu a celému svetu. Dovoľte mi pokračovať v tom istom požehnaní: Boh nás má rád, Boh vás všetkých miluje a zlo nezvíťazí. Sme v Božích rukách. Preto sa nebojme – ruka v ruke s Bohom a medzi sebou kráčajme vpred. Sme Kristovými učeníkmi. Kristus ide pred nami. Svet potrebuje jeho svetlo. Ľudstvo potrebuje jeho prítomnosť ako most, cez ktorý k nemu prichádza Boh a jeho láska. Pomáhajte nám aj vy – a pomáhajme si navzájom – budovať mosty cez dialóg a cez stretnutie, aby sme boli jedným ľudom pokoja. Vďaka pápežovi Františkovi.
Chcem poďakovať aj všetkým spolubratom kardinálom, ktorí si vybrali mňa, aby som sa stal Petrovým nástupcom a aby som kráčal spolu s vami ako jedna cirkev – cirkev, ktorá vždy hľadá pokoj a spravodlivosť a ktorá sa usiluje pracovať ako muži a ženy verní Ježišovi Kristovi, bez strachu ohlasovať evanjelium a byť misionármi.
Som synom svätého Augustína, augustinián, ktorý povedal: „S vami som kresťan, pre vás som biskup.“ V tomto duchu môžeme všetci kráčať spolu do vlasti, ktorú nám Boh pripravil.
Osobitne pozdravujem rímsku cirkev. Musíme spolu hľadať spôsoby, ako byť misionárskou cirkvou – cirkvou, ktorá buduje mosty a vedie dialóg, vždy pripravená prijať – ako toto námestie s otvorenou náručou – všetkých, ktorí potrebujú našu lásku, našu prítomnosť, dialóg a porozumenie.
A ak mi dovolíte, jedno slovo – pozdrav všetkým, a osobitne mojej drahej diecéze Chiclayo v Peru, kde verný ľud sprevádzal svojho biskupa, prežíval s ním vieru a dal veľa, naozaj veľa, aby naďalej zostal vernou cirkvou Ježiša Krista.
Vám všetkým, bratia a sestry z Ríma, z Talianska i celého sveta: chceme byť synodálnou cirkvou, cirkvou na ceste, ktorá neprestajne hľadá pokoj a lásku a usiluje sa byť nablízku najmä tým, ktorí trpia.
Dnes je deň modlitby k Panne Márii Pompejskej. Naša Matka Mária túži vždy kráčať s nami, byť nám nablízku, pomáhať nám svojím orodovaním a svojou láskou.
A tak sa chcem spolu s vami pomodliť. Modlime sa spoločne za toto nové poslanie, za celú cirkev, za pokoj vo svete a prosme o túto osobitnú milosť Máriu, našu Matku.
[Zdravas’, Mária]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári