KOŠICE. „Tento pamätník chcú zbúrať, súhlasíte s tým?“ pýta sa mladý muž zbierajúci podpisy na Námestí osloboditeľov v Košiciach. Pri skupine sa zastavujú ľudia smerujúci na nákupy v Auparku. Niektorí sa podpíšu, iní sa zarozprávajú.
Na otázku, z čoho vychádza pri tvrdení o zbúraní a kto je za petíciou, ukazuje na Alexandra Riabova, člena petičného výrobu. Petícia „Za pamätník“ prebieha len naživo v uliciach, nie v online priestore, informácie o nej sú zverejnené na stránke Inštitútu sociálnych práv.
Má tri ciele: Zachovať názov „Námestie osloboditeľov“, ponechať na ňom Pamätník sovietskej armády v jeho súčasnej podobe a zabezpečiť jeho zvýšenú ochranu v čase, v ktorom sa pripomínajú významné pamätné dni a sviatky.
„Čestná stráž by tu bola celý týždeň, ak je v ňom sviatok spojený s pamätníkom,“ vysvetľuje na mieste petičiar. Má ísť o dni ako sú spomienka na oslobodenie Košíc, Deň víťazstva nad fašizmom a výročie Slovenského národného povstania.

Do tretice
Ide už o tretiu petíciu v krátkom čase viažucu sa k pamätníku. Prvou bola petícia za premenovanie námestia s vyše 2 000 podpismi. Mestskí poslanci ju síce vlani formálne vzali na vedomie, ale zmenu názvu odmietli.
Vyše tritisíc podpisov bolo zas pod petíciou za odstránenie symbolov komunistického režimu z pamätníka.
Aj mestské zastupiteľstvo v závere roka zaviazalo vedenie radnice preskúmať možnosti premiestniť alebo odstrániť ho s tým, že dovtedy je prioritou trvale z neho odstrániť komunistické symboly.

Presunutá debata
V petičnom výbore je Riabov uvedený ako ekonóm a právnik za Inštitút sociálnych práv, venuje sa šachu.
Vo februári písal Korzár o zhromaždení pri príležitosti siedmeho výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, na ktoré prišlo približne šesťtisíc obyvateľov.
Riabov označil účastníkov za komparz. Jeho manželka Rebeka Riabová hovorila vo videu, že Štátna vedecká knižnica v Košiciach podporuje „protivládny majdan“. Uviedla tiež, že knižnica zriadila Kuciakov pamätník a podporuje protištátne protesty.
Riaditeľka knižnice to odmietla a označila za konšpirácie, za konšpirátorov označili manželov aj organizátori protestov. Manželia Riabovci takého označenie odmietajú. Ohradili sa voči nemu aj tým, že obaja majú univerzitné vzdelanie, a Riabov v reakcii pre Korzár uviedol, že má za sebou aj bohatú profesijnú kariéru.
Na stránke Inštitútu sociálnych práv sa okrem petície nachádza aj už neaktuálna pozvánka na februárovú debatu s Dannym Kolárom, teda stíhaným extrémistom Danielom Bombicom, na ktorého sú vydané tri medzinárodné zatykače. Od konca apríla je stíhaný väzobne, rozhodol o tom Najvyšší súd.
Témou mala byť „mainstreamová mafia, výmena európskych národov, geopolitika, LGBT, všetky zakázané témy, extrémizmus“. Diskusiu v Jumbo centre uvádzal a mal moderovať Riabov, akciu však podľa organizátorov preložili pre „živelný záujem“.
Hovorí o šokovaných ľuďoch
Prečo pri zbere podpisov hovorili o zbúraní a nie je to zavádzanie verejnosti, keďže vedenie mesta aj poslanci hovoria o možnom presťahovaní pamätníka?
Riabov sa odvoláva na Korzár, kde a kto konkrétne z kompetentných hovorí o búraní, nespresnil.
„Prevažne však ľuďom hovoríme iba o tom, že poslanci chcú pamätník z námestia premiestniť mimo dohľadu očí a Námestie osloboditeľov premenovať. Neprekvapilo by nás, keby po presune následne došlo potom časom aj k jeho trvalému odstráneniu. Na 8. mája mu predstavitelia mesta na 80. výročie ani len nevzdali úctu.“
Ľudia, s ktorými sa rozprávajú, podľa Riabova odmietajú akékoľvek zmeny s pamätníkom, zásah do neho či premiestnenie.
„Vedieme s nimi korektnú debatu, ktorú mali poslanci sami uskutočniť dávno pred úvahami nad takýmito extrémnymi krokmi. Pre mnohých je pamätník aj súčasťou osobnej histórie ich života. Často sú z toho šokovaní, pretože sa poslancami cítia obídení a podvedení, keďže ich o týchto zámeroch, s ktorými vo veľkom nesúhlasia, minimálne informovali."

Len naživo
Požiadavku na prítomnosť čestnej stráže vysvetľuje tým, že opakovane čelí poškodzovaniu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári