KOŠICE. Na košickom mestskom súde sa v stredu ráno konalo prvé hlavné pojednávanie v prípade dnes už bývalého policajta, obžalovaného z obzvlášť závažného zločinu zabitia. Marek Á. (45) podľa obžaloby vlani v novembri neprimeraným fyzickým násilím pripravil o život muža, podozrivého z krádeže.
Justičná stráž ho priviedla z väznice. Vo väzbe strávil celé prípravné konanie pre obavu, že na slobode by mohol ovplyvňovať svedkov.
Spolu s ním sa na lavicu obžalovaných posadil jeho bývalý kolega Oliver I. (22), ktorý bol stíhaný na slobode. Obžalovali ho zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Pojednávanie senátu viedla sudkyňa Mariana Ginelliová. Popoludní vyniesla rozsudok.
Udieral ho rukavicami s výstužou hánok
Marek Á. čelí obvineniu, že v hypermarkete Kaufland v košickej mestskej časti Nad jazerom napadol 48-ročného Ľubomíra, ktorý kradol alkohol. Strážna služba ho odviedla do špeciálnej miestnosti v zázemí obchodu a privolala políciu.
Prišla dvojčlenná hliadka. Služobne starší policajt Marek ešte v sanitárnej miestnosti obchodu muža fyzicky napadol. A to bez toho, aby to bolo potrebné na odvrátenie útoku alebo prekonanie odporu.
Opakovane ho rukami, na ktorých mal natiahnuté rukavice s výstužou hánok, bil do tváre a hlavy. Spôsobil mu viacpočetné vážne zranenia najmä hlavy a tváre, ale aj ďalších častí tela s následným opuchom mozgu ťažkého stupňa.
Incident zaznamenali bezpečnostné kamery.

Oboch už zo zboru prepustili
Ľubomír po prevoze na policajné oddelenie upadol do bezvedomia a privolali mu záchranku. Zomrel o deň neskôr v košickej univerzitnej nemocnici, kde ho operovali.
Druhý policajt, Oliver, konaniu kolegu nezabránil a dokonca v útoku pokračoval. Sám priznal iba jednu facku ako reakciu na to, že ho Ľubomír údajne opľul.
Obaja už boli zo služobného pomeru príkazom ministra vnútra prepustení. Staršiemu hrozí 12 až 15 rokov, mladšiemu od 4 do 10 rokov väzenia.

Návrh na zmenu paragrafu neprešiel
V priebehu prípravného konania bol staršiemu z expolicajtov zaistený majetok, keďže pozostalí po nebohom Ľubomírovi si uplatnili ujmu 20-tisíc eur.
Ako už Korzár informoval, Marekova obhajkyňa Alica Petrovská Homzová v marci zaslala na Generálnu prokuratúru SR „návrh na postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku“.
Jeho obsah smeroval k preskúmaniu paragrafu v obvinení klienta a návrh na zmenu za iný. Konkrétne z obzvlášť závažného zločinu zabitia na zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Jeho trestná sadzba je 7 až 12 rokov.
V zastúpení generálneho prokurátora Maroša Žilinku sa podaním zaoberal riaditeľ trestného odboru Vladimír Javorský. Návrhu na postup podľa paragrafu 363 na zmenu právnej kvalifikácie nevyhovel.

Súd ho nechal vo väzbe
Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby ukončil vyšetrovanie prípadu v prvej polovici apríla návrhom na podanie obžaloby na oboch obvinených policajtov.
Dozorový prokurátor košickej krajskej prokuratúry následne spis aj s obžalobou odstúpil košickému mestskému súdu.
Keďže Marek Á. bol stíhaný vo väzbe, sudkyňa Ginelliová na neverejnom výsluchu rozhodla, že expolicajt ostane za mrežami. Krajský súd jej uznesenie zamietnutím sťažnosti obhajkyne potvrdil.
Išlo už o druhý takýto verdikt, keďže obhajkyňa po prvý raz požiadala o prepustenie klienta na slobodu po troch mesiacoch jeho pobytu vo väznici. Ani vtedy neuspela.

Sme vinní, priznali obaja
Pojednávanie sa začalo za veľkého záujmu zástupcov médií. Ako sme už uviedli, Marekovi hrozilo väzenie na 12 až 15 rokov, Oliverovi štyri až 10 rokov.
Po tom, ako si poškodení uplatnili nárok na náhradu škody, urobili obaja expolicajti vyhlásenie, že sú vinní. Získali tým šancu na trest o tretinu nižší, ako je spodná hranica sadzby.
Dokazovanie k vine tak senát nevykonával, iba k trestu a náhrade škody.
Tú si uplatnila zdravotná poisťovňa za náklady so starostlivosťou o poškodeného vo výške takmer 7 500 eur.
Náhradu za pohrebné náklady si uplatnila neter poškodeného a tiež nemajetkovú ujmu pre jej otca (brata poškodeného) vo výške 20-tisíc eur.
Syn nebohého Patrik Š. si uplatnil nemajetkovú ujmu vo výške 50-tisíc eur.
Väčšinu ďalšieho dokazovania vyplnilo čítanie listinných dôkazov. Napríklad posudku z odboru psychológia na Mareka Á., pracovné hodnotenia oboch, čisté registre trestov u oboch a ďalšie listiny.
Záverečné reči
Prokurátor v záverečnej reči navrhol u oboch obžalovaných zohľadniť ich priznanie a poľahčujúce okolnosti, ako doterajší bezúhonný život, čisté registre trestov i ľútosť nad ich konaním.
Marekovi Á. navrhol trest odňatia slobody pod dolnú hranicu sadzby, ktorý by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia.
Oliverovi I. navrhol trest odňatia slobody pod dolnú hranicu sadzby s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní troch rokov.
Obom obžalovaným tiež prokurátor navrhol uložiť trest zákazu výkonu povolania alebo funkcie, s ktorou súvisí zásah do práv, resp. osobnej slobody iných osôb, teda v radoch polície, esbéesiek a podobne. U Mareka Á. po dobu šiestich rokov, u jeho exkolegu po dobu troch rokov.
Oliverovi I. navyše navrhol povinnosť podrobiť sa programu sociálneho výcviku.
Uplatnené finančné nároky navrhol priznať poisťovni a pozostalým za pohrebné náklady. Rozhodnutie o uplatnených výškach nemajetkovej ujmy ponechal na zváženie súdu.
Návrhy obhajcov
Obhajcovia rovnako navrhli zohľadniť poľahčujúce okolnosti.
Obhajkyňa Petrovská Homzová uviedla, že aj trest o tretinu znížený pod dolnú hranicu sadzby by bol pre jej klienta Mareka Á. neprimerane prísny. Vzhľadom na všetky okolnosti prípadu a hlavne, že išlo o jednorazové skratové konanie, navrhla súdu, aby pri výbere trestu siahol ešte nižšie.
Obhajca Richard Bauer okrem poľahčujúcich okolností navrhol súdu prihliadať aj na osobné pomery jeho klienta. Teda, že Oliver I. má družku, ich spoločné maloleté dieťa a že si našiel zamestnanie. Navrhol podmienečný trest bez probačného dohľadu.
Vyjadrenia obžalovaných
„Ľutujem, čo som spáchal, a doteraz si neviem vysvetliť svoje skratové konanie. Chcem sa aj touto cestou verejne ospravedlniť pozostalým a vyjadriť im svoju úprimnú sústrasť. Je mi to všetko ľúto," povedal v záverečnej reči a poslednom slove Marek Á.
„Aj ja veľmi ľutujem svoje konanie, z mojej strany išlo o ojedinelý exces. Chcem tiež vyjadriť úprimnú sústrasť pozostalým," povedal Oliver I.
Väzenie a podmienka
Senát odročil pojednávanie na popoludnie, kedy jeho predsedníčka vyniesla rozsudok.
Marek Á. dostal osem rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia a prokurátorom navrhovaný zákaz činnosti v trvaní šiestich rokov.
Oliver I. dostal dva roky a osem mesiacov väzenia s podmienečným odkladom na tri roky. Na rovnaký čas dostal aj zákaz činnosti.
Súd priznal poisťovni takmer 7 500 eur a pozostalým pohrebné náklady takmer 1 570 eur. S ich uplatnenými nárokmi na nemajetkovú ujmu 20-tisíc, resp. 50-tisíc eur ich odkázal na civilný proces.
Rozsudok nie je právoplatný, nevyjadrila sa k nemu ani jedna z procesných strán.
Ostal za mrežami
Popoludní ešte senát rozhodoval o návrhu obhajkyne Petrovskej Homzovej na prepustenie jej klienta z väzby. Podľa jej názoru vyhlásením, že je vinný a po vyhlásení rozsudku dôvody kolúznej väzby pominuli.
Senát návrhu vyhovel a Mareka Á. prepustil na slobodu.
Prokurátor však podal voči uzneseniu sťažnosť, ktorá má odkladný účinok. Kým o nej nerozhodne krajský súd, expolicajt ostáva za mrežami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári