Protest Folklór na podporu umenia oproti ministerstvu kultúry prišlo 15. mája podporiť približne 650 ľudí. Na Námestí SNP v Bratislave sa zišli zástupcovia rôznych generácií.
„Vláde ani koalícii nijako neprekáža, ako ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) ničí prostredie kultúry. Pán premiér Robert Fico (Smer) útočí na ľudí z kultúry a pán prezident Peter Pellegrini ticho mlčí. A Roman Malatinec (Národná koalícia, predtým Hlas), hrdý folklorista, ktorého mnohí spomínali, prispel k deštrukcii Fondu na podporu umenia svojím hlasovaním v parlamente," zhrnula tanečníčka a vedúca folklórneho súboru Kumšt Lucia Nogová dôvody, prečo prišli ľudia na námestie.
Jej manžel, rodák z Košíc, hudobník, etnológ a hudobný lektor MICHAL NOGA spoluorganizoval protest, na ktorom hral na husliach. Pre denník Korzár porozprával o tom, prečo sa rozhodli zvolať ľudí do ulíc, čo by podľa neho kultúre najviac pomohlo, ako by mali byť rozdeľované financie rôznym žiadateľom a ako vznikla pieseň na ľudovú nôtu o ministerke kultúry.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo nechcú byť folkloristi protežovaní,
- čo by najviac pomohlo tradičnej ľudovej kultúre,
- podľa čoho by mali byť prideľované granty,
- prečo je neskoro schváliť financie na podujatia v máji.

Zorganizovali ste folklórny protest proti krokom ministerstva kultúry, aj keď Fond na podporu umenia žiadnemu folklórnemu podujatiu neznížil grant, iba navýšil podporu. Je za tým silná empatia a spolupatričnosť voči iným formám umenia? Vy vlastne bojujete aj za metal alebo hip-hop?
Medzi iniciátormi vyhlásenia a protestu sú ľudia z rôznych sfér folklórneho hnutia. Organizačne nám pomáha platforma Otvorená kultúra. Dôvodov pre tieto aktivity mal každý viac než dosť. Ja som pociťoval nespokojnosť, pretože aj v histórii sa veľakrát ukázalo, že folklór bol často politicky zneužitý, už aj v prvom Slovenskom štáte a iných režimoch.
Veľmi sa to začína podobať súčasnosti, aj keď by sme sa mali poučiť, že sa to neskončí dobre. Neviem sa stotožniť s tým, že ľudia z folklórneho hnutia väčšinou mlčali a boli ticho. Spolupracujem aj s ľuďmi z iných umeleckých žánrov a je mi to voči nim blbé, ak má byť folklór podporovaný na ich úkor. To je aj obsahom nášho vyhlásenia. Chceme sa postaviť za kultúru ako celok, nie za zvýhodňovanie jej časti. Aj ľudová kultúra je súčasťou celého umenia.
Ako by bol podľa vás v očiach verejnosti ohrozený folklór, ak by sa naozaj stal protežovaným miláčikom ministerky Šimkovičovej?
Netrúfam si to odhadnúť, keďže ani my nezastupujeme celé folklórne hnutie a ani to tak neprezentujeme. Aj medzi folkloristami sú ľudia, ktorí sa nestotožňujú s naším vyhlásením.
Ale stretával som sa s tým, že ľudia z iných umeleckých žánrov onálepkovali folklórne hnutie – to sú tí, ktorí sa aj tak nikdy nevyjadria, keď veci nefungujú. To bol jeden z dôvodov, kvôli ktorým som sa aj ja rozhodol iniciovať tento protest. Aby sme sa v budúcnosti nemuseli hanbiť za to, že sme v tejto dobe boli ticho.
Okrem toho sa udialo veľmi veľa vecí, s ktorými nie sme spokojní. Ministerstvo kultúry si berie do úst práve tradičnú ľudovú kultúru, čo sa nám prieči. Chceme odbornosť a apolitické rozhodnutia.

Ako vznikol text piesne Počujte, vážená Martina?
Keď sme mali prvé protestné zhromaždenie folkloristov neďaleko budovy rezortu kultúry, 23. apríla, spievali sme ľudovú pieseň Nebojim, nebojim sa pana. Celkom sa ujala aj prostredníctvom sociálnych sietí.
O novom texte, ktorý by reagoval na súčasnú situáciu, sme rozmýšľali spoločne s ďalšími iniciátormi protestu - Alžbetou Lukáčovou, Tomášom Brunovským, Viktóriou Čollákovou, Klaudiou Ťapajnovou a Luciou Nogovou.
Jedným z týchto iniciátorov je teda aj moja manželka Lucia, ktorá vymyslela tieto tri slohy. Tie potom odzneli v podaní speváčky Márie Brdárskej. Pieseň potom mala na proteste a bezprostredne po ňom veľký úspech. Text je síce krátky, ale reflektuje aj pamätné výroky niektorých predstaviteľov kultúrneho rezortu a myslím, že ľudia odkazy spoznajú.
Počujte, vážená Martina
Počujte, vážená Martina,
nie je to len vaša krajina.
Rozmanitá, pestrá, taká tu vždy bola,
nezmení na tom nič zlovôľa.
Počujte, vážená Martina,
nie je to len vaša krajina.
Žijeme tu všetci, rovní sme si v srdci,
nezmení na tom nič zlá vôľa.
Počujte, vážená Martina,
nie je to len vaša krajina.
Guľatá, nie plochá, taká tu vždy bola,
nezmení na tom nič zlovôľa.
Bolo pre vás ťažké nájsť speváčku na interpretáciu tejto piesne?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári