KOŠICE, SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Urán je tu opäť, hovorí aktivista a bývalý košický politik Ladislav Rovinský. Reaguje tak na Národný program prieskumu kritických nerastných surovín Slovenskej republiky. Pred niekoľkými dňami zverejnilo tento materiál ministerstvo životného prostredia, predložený bol v štandardnom legislatívnom procese.
Občiansky sektor preto začal v uplynulých dňoch zbierať podpisy na podanie hromadnej pripomienky verejnosti. Potrebných je 500 podpisov, podľa portálu mojapeticia túto hranicu už v pondelok prekročili.
Aktivisti si myslia, že národný program ide bezdôvodne nad rámec požiadaviek európskeho nariadenia, keď navrhuje ako „strategické suroviny pre SR” napríklad aj urán, molybdén alebo zlato, ktoré v zmysle európskeho nariadenia kritickými ani strategickými surovinami nie sú.
Vytváranie priestoru?
„Namietame to, že v európskom nariadení nie je, aby urán patril medzi strategické suroviny a my sa domnievame, že je to tam dané účelovo. Európska smernica jasne hovorí, ktoré suroviny sú strategické, a urán medzi nimi nie je. Ale naši to chcú dostať do národnej smernice a vytvoriť si priestor na všetky aktivity okolo uránu a zlata,“ vraví Rovinský zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny.
Organizátori hromadnej pripomienky hovoria o tendencii zjednodušiť si cestu k vybraným surovinám.
„Pre tie, ktoré sú strategické, budú vytvorené podmienky na to, aby všetky procesy mohli byť rýchlejšie, podobne ako je to napríklad pri strategických podnikoch, pri ktorých sa mnoho procesov zrýchľuje. Takisto by to mohlo znamenať to, že bude táto oblasť lepšie ovládnuteľná.“
Pri Košiciach
Zásoby uránu pre domácu výrobu elektrickej energie sa nachádzajú severozápadne od Košíc. Ide o lokalitu Kurišková blízko lyžiarskeho strediska Jahodná. Podľa geológov ide o strategické zásoby, ktoré patria k najväčším skúmaným na svete. Ich objem sa odhaduje na 18-tisíc ton a cena na viac ako miliardu eur.
Prvé prieskumné vrty tam štát realizoval ešte v roku 1985. Naposledy tam geologický prieskum prebehol v rokoch 2005 až 2015. Spoločnosť Ludovika Energy neskôr žiadala štát o predĺženie platnosti prieskumného územia.
Ministerstvo životného prostredia však spoločnosti nevyhovelo. Tá sa obrátila na súdy s viacerými žalobami, s ktorými však proti štátu neuspela.
Proti uránovému prieskumu sa v tom čase postavili aktivisti aj samosprávy. Petíciu proti uránu podpísalo okolo 113-tisíc obyvateľov.

Tlak prišiel po vojne
Tému politici oživili v roku 2022 po ruskej agresii na Ukrajine. Vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík a jeho stranícka kolegyňa Jana Bittó Cigániková (obaja SaS) spomenuli pri téme energetickej nezávislosti od ruských zdrojov domáce ložisko uránu. Obnovou ťažby sa mala zaoberať pracovná komisia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári