KOŠICE. Mestského poslanca Tomáša Vasoka (nezávislý) zamestnali nedávno v Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK). V tejto stopercentnej mestskej akciovej spoločnosti je zároveň už viac ako rok aj členom predstavenstva.
Opoziční poslanci v mestskom zastupiteľstve kritizujú zamestnanie Vasoka v podniku a vnímajú to ako odmenu za jeho „špinavú robotu” pre vedenie mesta na čele s primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý).
Tento poslanec okrem iného vzal na seba predloženie niekoľkých háklivých či kontroverzných návrhov na rokovaniach mestského parlamentu, za ktorými sa črtali záujmy šéfstva košického magistrátu.
Vasok reagoval pre Korzár na kritikov, že nejde o žiadnu lukratívnu pracovnú pozíciu a iba chcel pomôcť mestskému podniku.
Rešpektované protikorupčné občianske združenie Transparency International Slovensko vidí ako problém, ak poslanec získa zamestnanie bez riadneho výberového konania, čo by „bolo možné vnímať aj ako politickú trafiku či odmenu za lojalitu”.

Navrhol tajné hlasovania o poplatkoch i daniach
Vasok sa stal premiérovo mestským poslancom v komunálnych voľbách 2022. Kandidoval za pravicovú koalíciu, ktorá podporovala aj Polačeka. Vstúpil do poslaneckého klubu Spolupráca pre Košice, v ktorom pôsobia aj obaja viceprimátori Lucia Gurbáľová (KDH) a Marcel Gibóda (SaS).
Keď sa vlani v marci vzdal sám členstva v predstavenstve dopravného podniku poslanec Michal Djordjevič pre ďalší alkoholový exces, zastupiteľstvo na tom istom rokovaní zvolilo na jeho miesto Vasoka.
Tento poslanec sa neskôr ujal nevďačnej úlohy predkladateľa niekoľkých návrhov, ktoré mali kontroverzný nádych. Na novembrovom zastupiteľstve presadil tajné hlasovanie pri niekoľkých návrhoch vedenia mesta na zmeny mestských nariadení.
Počudovanie vyvolávalo najmä to, prečo nechcela väčšina poslancov hlasovať verejne o zmenách v spoplatnenom parkovaní, keď v nich nešlo o zvyšovanie parkovného ani o žiadne iné rozporuplné úpravy.
Opozičný Košický klub na čele s najväčším politickým rivalom primátora a starostom Sídliska KVP Ladislavom Lörincom (Košická strana) kritizoval tajné hlasovanie, lebo podľa neho majú obyvatelia právo vedieť, ako hlasovali ich volení zástupcovia.
Podľa členov tohto klubu ako argument hlasovať tajne neobstojí ani obava poslancov z akéhosi verejného lynču, vyhrážok a osočovania na sociálnych sieťach, ak podporia zvyšovanie úhrad.
Zrejme práve z dôvodu obáv kolegov i v snahe vylepšiť šance na schválenie navrhol Vasok a získal väčšinovú podporu aj pre tajné hlasovania o zvýšení miestneho poplatku za komunálne a drobné stavebné odpady i daní za ubytovanie a užívanie verejného priestranstva.
Ani to však nepomohlo, lebo ani jeden z návrhov vedenia mesta na zvýšenie poplatkov a daní nezískal požadovanú trojpätinovú podporu poslancov.

Na druhý pokus to už vyšlo
Primátor zaradil tieto neschválené body aj do programu decembrového rokovania mestského parlamentu. A bol to opäť Vasok, ktorý navrhol a napokon aj presadil tajné hlasovanie. Odvolal sa pritom na požiadavky viacerých poslancov.
Ako ho podporil aj Polaček, takisto za ním prišli mnohí poslanci s tým, že majú problém s agresívnou kritikou, vyhrážkami a osočovaním na sociálnych sieťach.
Vďaka zmierneniu zvyšovania sadzieb už tentokrát zmena poplatkov a daní v tajnom hlasovaní prešla.
„Vidím, že sa vám zapáčil návrh realizovať tajné hlasovanie o takýchto dôležitých témach, ako sú dane a poplatky v tomto meste, ktoré sa priamo dotýkajú peňaženiek občanov,” kritizoval ešte počas diskusie o odpadoch člen Košického klubu Marek Fedoročko (nezávislý).
Dodal, že by to vedel pochopiť, ak by riešili personálne otázky a volili nejakých ľudí do funkcie, ale v bode, kde ide o výšku dane a poplatkov pre ľudí, je pre neho tajné hlasovanie neakceptovateľným riešením a zbabelosťou.
„Vážne si myslím, že poslanec, ktorý sa bojí verejne hlasovať, ktorý sa bojí postaviť pred svojich voličov a vyargumentovať im, prečo hlasuje tak, ako hlasuje, by nemal byť poslancom,” uzavrel Fedoročko.

Z funkcií odvolávali členov Košického klubu
Vtedy ešte netušil, že na tomto rokovaní sa bude hlasovať o odvolávaní piatich členov jeho klubu z orgánov mestských podnikov i spoločností a jedného z mestskej rady.
Vasok síce s týmito personálnymi výmenami neprišiel, ale opäť chcel presadiť tajné hlasovanie, lenže tentokrát nepochodil.
„No konečne prišlo rozuzlenie. Tu sa teraz ukázalo, že tieto nominácie sú vyslovene za odmenu, za hlasovanie o poplatku za odpad a to je potom tá otázka, a čo za to? Tak tieto funkcie,” komentoval nezávislý poslanec Dominik Karaffa návrhy na nástupcov za členov Košického klubu.
Personálne výmeny však celkom nevyšli. Odvolaní boli iba traja poslanci.
Vladimíra Saxu nahradil vo funkcii člena dozornej rady dopravného podniku niekdajší primátorov dlhoročný kritik Jozef Karabin (nezávislý).
Fedoročka zas vystriedal v dozornej rade Národného tenisového centra Djordjevič.
A namiesto Martina Semana sa stal členom mestskej rady Vasokov kolega z klubu Spolupráca pre Košice Ján Sekáč.

Schwarcz: V každej partii je niekto, kto behá po pivo
Čo sa nepodarilo v decembri, dokonali na februárovom rokovaní. Tentoraz už predložil návrhy na výmeny i tajné hlasovanie samotný Vasok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári