KOŠICE. Technická univerzita v Košiciach (TUKE) v rámci cezhraničného projektu zmapuje a preskúma súčasný stav rieky Slaná, ktorá je od roku 2022 znečisťovaná banskými vodami z opustenej bane v Nižnej Slanej. Univerzita na realizáciu štúdie získala z európskych zdrojov vyše 300 000 eur.
Informovala o tom Martina Zeleňáková z Inštitútu pre udržateľné a cirkulárne stavebníctvo TUKE.
Cezhraničný projekt podporený v rámci programu Interreg realizuje košická univerzita spoločne s Univerzitou v Miškovci a Správou severo-maďarských vôd. Zameraný je na posúdenie vplyvov a rizík banskej činnosti na životné prostredie v povodí rieky Slaná a zníženie dosahov environmentálnej havárie v cezhraničnom regióne Slovenska a Maďarska.

Celkový rozpočet projektu predstavuje vyše 1,4 milióna eur, výška podpory pre TUKE je takmer 310 000 eur.
Hlavným cieľom projektu je zmapovať súčasný stav rieky Slaná a potenciálne účinky znečistenia z opustených baní v jej povodí. Výstupom bude komplexná štúdia hodnotenia životného prostredia a posúdenie rizík.
„Štúdia bude sumarizovať výsledky vzájomne prepojených meraní a prieskumov, geofyzikálnych meraní, jednoročného monitoringu podzemných a povrchových vôd, modelovania a iných štúdií, vykonaných v rámci projektu. Navrhuje tiež opatrenia na riešenie rizikových situácií a navrhuje zriadenie monitorovacej siete na monitorovanie nepriaznivých zmien a v prípade potreby zásahy na zabránenie ďalším environmentálnym katastrofám,“ priblížila Zeleňáková.

Údolie vodného toku Slaná v cezhraničnom slovensko-maďarskom regióne je historickou banskou oblasťou, tamojšie rudné bane, vysoké pece a uhoľné bane boli v prevádzke od 19. storočia. Rieka v tom čase patrila k jedným z najviac znečistených vodných tokov v Európe. Banská činnosť sa v oblasti postupne utlmovala koncom 90. rokov minulého storočia, čo prispelo aj k zvýšeniu kvality vody v Slanej.
„Zatvorenie baní však nebolo vždy vykonané odborne, najmä sa neriešila likvidácia a čistenie vôd odtekajúcich z banského odvodňovacieho systému a rekultivácia odkalísk. V dôsledku toho mohlo dôjsť k banskej katastrofe, ktorá 24. februára 2022 spôsobila ekologickú devastáciu v hornej časti rieky Slaná na južnom Slovensku. Počas troch mesiacov unikali do rieky obrovské množstvá toxických kovov z neupravenej banskej vody z bývalej bane na železnú rudu v Nižnej Slanej. Výsledkom bolo úplné vyhubenie voľne žijúcich živočíchov v rieke Slaná na úseku dlhom takmer 20 kilometrov od zdroja znečistenia,“ pripomenula Zeleňáková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári