Korzár logo Korzár Košice

Obličky jej voperovali už šesťkrát, darovali ich aj manžel a syn. Je svetovým unikátom

Bojuje od detstva.

Jana bojuje napriek nepriazni osudu.Jana bojuje napriek nepriazni osudu. (Zdroj: UNLP)

KOŠICE. Keď mala Jana Szenczyová zo Slanského Nového Mesta jedenásť rokov, život jej uštedril prvý úder. Zdanlivo bežné zdravotné problémy prerástli do chronického zápalu obličiek.

Lekári vtedy ešte netušili, že sa dnes 58-ročná Jana raz dostane na čelné priečky celosvetového rebríčka počtu transplantácií u jedného pacienta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jana Szenczyová sa vlani v novembri stala prvou pacientkou na Slovensku a treťou na svete, ktorá podstúpila už šiestu transplantáciu obličky. Prvenstvo drží Holanďan, ktorý má vymenenú obličku už siedmykrát a čaká na ďalšiu transplantáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Posledným darcom bol jej manžel, transplantácia však bola náročná okrem iného aj preto, že sa ich krvné skupiny nezhodovali. Aj s ním a synom Máriom sú navždy spätí nielen rodinne, ale aj pokrvne. Pretože aj jej syn jej daroval obličku.

Bojuje od detstva

Jej príbeh nie je len o medicínskom pokroku, ale najmä o sile ľudskej vôle, rodinnej súdržnosti a o láske, ktorá zachraňuje životy.

„V jedenástich rokoch som dostala menštruáciu a krvácala. Prijali ma na detskú kliniku, kde ma liečili transfúziami krvi. Urobili dvakrát biopsiu obličky, kde vyšlo najavo, že mám chronický zápal. Do 17 rokov som to ťahala bez dialýzy, brala som len lieky. Potom som už musela podstúpiť dialýzu, pretože mi obličky úplne zlyhali,“ spomína si na začiatky ochorenia.

Hovorí, že to nebolo pre mladého človeka jednoduché obdobie, ale zvládla ho. Hoci chodievala na dialýzu, nastal čas sa rozhodnúť a posunúť ďalej. „Keď som chcela žiť, musela som sa prispôsobiť. Na výber som príliš nemala, buď dialýza, alebo transplantácia,“ loví v pamäti o zásadnom rozhodnutí.

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnica sa stala jej druhým domovom, často jej odoberali krv, podstupovala biopsie, absolvovala náročné procedúry. Okolnosti ju prinútili rozlúčiť sa s detstvom už v tak mladom veku a postaviť sa rovnými nohami na zem.

Súvisiaci článok Pred 20 rokmi transplantovali v Košiciach prvú obličku od živého darcu Čítajte 

V tom čase ešte brušná dialýza, ktorú je dnes možné vykonávať v domácom prostredí, neexistovala. Musela teda chodiť neustále do nemocnice, dialýzu absolvovala v sedemhodinových intervaloch dvakrát do týždňa. Na úkon, ktorý ju udržiaval pri živote, dochádzala vždy sanitkou, ktorá po ňu chodila domov.

„Rozhodla som sa pre transplantáciu, vedela som, že budem žiť normálnym životom, pokiaľ oblička bude fungovať. Myslím si, že každý by si vybral tú druhú možnosť. Pamätám si na jedného pacienta, ktorý transplantáciu odmietol, zrejme mal strach. Musíte byť trošku aj silný, aspoň psychicky zmierený s tým, že áno, idem na to.“

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok V UNLP použili novú metódu, ktorá predĺži životnosť obličky po odobratí z tela darcu Čítajte 

Nesmie zabudnúť na lieky

Prvú obličku jej transplantovali v roku 1989 v Bratislave a tri roky fungovala bez problémov. Druhá jej vydržala najdlhšie, až jedenásť rokov. S ňou zvládla aj tehotenstvo a pôrod dieťaťa. Keď jej zlyhala, ďalšiu jej chcel darovať manžel, ale zistilo sa, že má každý z nich inú krvnú skupinu, teda v tom čase to nebolo možné.

Uvažovali teda o krížovej transplantácii s iným párom, avšak našla sa zhoda s obličkou od mŕtveho darcu. Po čase sa jej zdravotný stav opäť skomplikoval, nasledovala ďalšia transplantácia obličky od darcu. Vydržala osem rokov, no zlyhala a piatu obličku jej daroval syn Mário. Poslednú získala od manžela.

Prečo jej obličky, ktoré dostala, postupne zlyhávali, nevie. Za ideálnych podmienok totiž môže transplantovaná oblička slúžiť pacientovi až 15 rokov, v košickej nemocnici však majú aj pacienta, ktorý má obličku už 30 rokov.

„Ani naši lekári na to nevedia dať odpoveď. Asi tak to malo byť, neviem. Verím, že už ďalšiu transplantáciu potrebovať nebudem. Každopádne je to rozhodnutie o tom, či chce človek žiť.“

Po prvej transplantácii sa Jane vrátil život do starých koľají. Fungovala ako pred dialýzou, akurát musela užívať pravidelne lieky.

Hovorí, že človek s novou obličkou, pokiaľ funguje, žije normálny život, ako bežní, zdraví ľudia. Síce s obmedzeniami, s pravidelným užívaním imunosupresív a častými kontrolami v nemocnici, ale to sa zvládnuť dá. „Je potrebné brať pravidelne lieky a, hlavne, nezabúdať na ne.“

Momentálne žije už sedem rokov s manželom a synom v Nemecku v meste Treuchtlingen v okrese Weißenburg-Gunzenhausen v Bavorsku.

Je na dôchodku a stará sa o rodinu. Napriek zdravotným komplikáciám vyzerá jej bežný deň úplne normálne. Stará sa o rodinu, chod domácnosti, zájdu na výlet, dovolenku.

Súvisiaci článok Primár Beňa: Bez darcov niet transplantácií Čítajte 

Kontroly absolvuje na Slovensku

Okolie o jej problémoch netuší. „V Nemecku moje ochorenie okolie nepozná, na Slovensku však áno. Najväčšiu podporu pociťujem od manžela a syna. Som im vďačná za všetko, čo pre mňa robia a urobili. Každý normálny človek má dobré, ale aj horšie chvíle. Vtedy potrebuje niekoho, kto ho podrží a takých ľudí ja okolo seba mám,“ vraví Jana.

Na kontroly chodieva v Nemecku, ale aj na Slovensku. V zahraničí je to raz mesačne, na Slovensku každé dva – tri mesiace. Pravidelne tak dochádza na Slovensko a pochvaľuje si to. Vysvetľuje, že je lepšie priebežne vedieť, ako sa zdravotný stav vyvíja, ako sa tomu vyhýbať a prísť, až keď už horí za pätami.

Rozdiel medzi slovenským a nemeckým zdravotníctvom nevníma. Dostáva rovnakú starostlivosť, lieky jej však v zahraničí nemenia, riadia sa odporúčaniami slovenských lekárov.

„Lekári v Košiciach ma už poznajú v podstate do šrúbky. Aj tam som síce na dialýzu chodila dva roky, ale všetky zásadné zákroky absolvujem v Košiciach. S košickými zdravotníkmi máme od začiatku priateľský vzťah. Sú to najdôležitejší ľudia v mojom živote, samozrejme po lekárskej stránke,“ poznamenala Jana.

Súvisiaci článok Košičan žije s treťou darovanou obličkou Čítajte 

V tele má štyri obličky

Momentálne má v tele štyri obličky, jednu vlastnú, dve transplantované, ktoré sú nefunkčné a jednu funkčnú novotransplantovanú. Vysvetľuje, že síce o nich, čo sa týka počtu vie, ale to je všetko. Nezáleží vraj na tom, hlavne, že je aspoň tá posledná, od manžela, funkčná.

„Obličky nebolia. Aj preto by som rada odkázala ľuďom, nech chodievajú na pravidelné vyšetrenia, pretože je lepšie prísť na problém včas. Ak už dôjde k transplantácii, musia absolvovať veľmi náročný výkon. Na druhej strane by som rada všetkým odkázala, aby sa nebáli darovať obličky. Keď vedia zachrániť život, tak to stojí za to. S jednou obličkou sa dá žiť,“ povedala nám Jana.

Za výnimočným úspechom svetovej rarity stojí podľa Jany tím Transplantačného oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura, primár Igor Gaľa, jeho zástupkyňa Tatiana Baltesová, chirurg Štefan Hulík či prednostka I. chirurgickej kliniky Jana Kaťuchová.

„Bez ich odbornosti a ľudského prístupu by som tu dnes pravdepodobne nebola. Samozrejme, obrovskú úlohu pri mojej liečbe zohráva celý zdravotnícky personál tohto oddelenia,“ dodáva Jana s úsmevom na perách.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Chcela v Prešove dobrú kávu. Dnes praží pre desiatky kaviarní
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  7. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  8. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 16 174
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 5 977
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 4 277
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 833
  5. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 3 260
  6. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 927
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 767
  8. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 2 424
  1. Štefan Šturdzík: Platy ústavných činiteľov narástli je treba ich okresať , nielen ten prezidentov !!
  2. Martin Fronk: Kamenný strážca ukrytý za panelákmi
  3. Vladimír Bojničan: Ruská invázia na Ukrajinu ako logické pokračovanie kultúrnej vojny – porovnanie hodnôt, cieľov a ideológií
  4. Elena Antalová: Keď sme boli aj kultúrni bratia
  5. Otilia Horrocks: VW, Tesco… a kto bude ďalší? Hon na zahraničné firmy ako predohra k ústavným zmenám ?
  6. Marcel Stropkay: Toto nie je chyba. Toto je systém.
  7. Monika Albertiová: Projekt PVE Málinec: Otázka spravodlivosti, dôvery a úcty k miestnym ľuďom a krajine
  8. Miroslav Daniš: Koniec parlamentnej demokracie na Slovensku
  1. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 24 176
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 11 918
  3. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 7 117
  4. Matej Galo: Pán Fico, profitujete z ruského plynu? Len sa pýtam. 6 804
  5. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov 6 489
  6. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 6 312
  7. Ľuboslava Šusteková: Chrumkavé sladkokyslé zavárané uhorky mojej babky 4 739
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 676
  1. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  2. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  3. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  4. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  5. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  6. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  7. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  8. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Parník Titanic na fotke z 10. apríla 1912.

Poisťovňa zaplatila expresne rýchlo, súdy o odškodné s pozostalými sa ťahali roky.


3
Premiér Robert Fico a ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Saková odmieta, že by nič nevyrokovali.


SITA 31
Oleksandr Usyk oslavuje víťazstvo nad Duboisom.

Ukrajinec predviedol ohromujúci výkon.


Reuters 2
Premiér Robert Fico s členmi vládneho kabinetu.

Ako vláda mrhá najväčšou šancou posunúť Slovensko dopredu.


Štefan Kišš 37
  1. Štefan Šturdzík: Platy ústavných činiteľov narástli je treba ich okresať , nielen ten prezidentov !!
  2. Martin Fronk: Kamenný strážca ukrytý za panelákmi
  3. Vladimír Bojničan: Ruská invázia na Ukrajinu ako logické pokračovanie kultúrnej vojny – porovnanie hodnôt, cieľov a ideológií
  4. Elena Antalová: Keď sme boli aj kultúrni bratia
  5. Otilia Horrocks: VW, Tesco… a kto bude ďalší? Hon na zahraničné firmy ako predohra k ústavným zmenám ?
  6. Marcel Stropkay: Toto nie je chyba. Toto je systém.
  7. Monika Albertiová: Projekt PVE Málinec: Otázka spravodlivosti, dôvery a úcty k miestnym ľuďom a krajine
  8. Miroslav Daniš: Koniec parlamentnej demokracie na Slovensku
  1. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 24 176
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 11 918
  3. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 7 117
  4. Matej Galo: Pán Fico, profitujete z ruského plynu? Len sa pýtam. 6 804
  5. Ľudmila Križanovská: Zlákal ju multilevel marketing. Prišla o peniaze, aj priateľov 6 489
  6. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 6 312
  7. Ľuboslava Šusteková: Chrumkavé sladkokyslé zavárané uhorky mojej babky 4 739
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 676
  1. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  2. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  3. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  4. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  5. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  6. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  7. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  8. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu