KOŠICE. Obľúbená mestská rekreačná lokalita sa roky borila so zapáchajúcim problémom. Na jazero sa chodia ľudia kúpať, opaľovať sa na jeho brehoch, zašportovať si tam, zároveň ide o plochu, ktorá je rybárskym revírom.
Pred desiatimi rokmi bola ale kvalita vody oveľa horšia ako dnes. Predchádzalo tomu 20 rokov nečinnosti, počas ktorých voda na jazere nebola čistená a jej úroveň sa len zhoršovala.
Hrachová kaša
Vypuklý problém s premnoženými sinicami napokon riešilo mesto od roku 2015 každý rok začiatkom leta. „Mali ste tu zelené koláče a hrachovú kašu,“ komentoval s nadhľadom český profesor a odborník na cyanobaktérie z Masarykovej univerzity v Brne Blahoslav Maršálek.
Keď v roku 2014 dostal do ruky fotografie košického jazera, nebolo na nich ani vidieť vodu. Celú hladinu pokrývali premnožené sinice. V teplej vode sa neustále množili, nedalo sa kúpať, sídliskom sa niesol zápach.
Jazero bolo v roku 2015 prvou vodnou plochou na Slovensku čistenou unikátnou ekologickou metódou.
Na hladinu vyplávala loď, napojená na cisternu, z ktorej odčerpávali špeciálnu zmes solí železa a hliníka a vypúšťali ju do vody. Koncentrované bakteriálne prípravky na prírodnej báze (extrakty z rašeliny, slamy a vodných rastlín) významne urýchľovali naštartovanie a obnovu biologickej rovnováhy ekosystému.

Metóda bola založená na vytvorení filtračnej vrstvy medzi vodnou hladinou a sedimentačnou vrstvou, ktorá zabráni prístupu kyslíka k siniciam.
„V podstate podáme pomocnú ruku prírode tak, aby sa naštartoval zdravý metabolizmus nádrže. Sinice zlikvidujeme tým, že im zoberieme živiny a tým ich vyhladujeme,“ vysvetľoval profesor Maršálek.
Aplikovaná látka sa bežne využívala vo vodárenstve na úpravu pitnej vody, preto ani neškodila ľudskému zdraviu. Hneď po ukončení prác sa mohli ľudia v jazere kúpať a následne nikdy nebol zaznamenaný úhyn rýb.
Takmer 300-tisíc
Sinice sa pomocou koagulantov vyzrážali z vodného stĺpca, bunky siníc klesli na dno a zmizli z vodného stĺpca. Výhodou tohto zrážania je nerozrušenie buniek siníc, čím nedochádzalo k vyliatiu toxínov z buniek do okolitej vody. Výsledkom je pokles siníc ku dnu mimo dosahu fotosynteticky aktívneho žiarenia a ich pozvoľný rozklad.

Riešenie výskytu siníc na Jazere je zaradené aj v Programe hospodárskeho rozvoja a sociálneho rozvoja mesta Košice v jeho Akčnom pláne rozvoja. Práce pod vedením profesora Maršálka vykonávali na objednávku mesta české firmy Rawat consulting a Flos aquae.
Mesto to za deväť rokov čistení stálo 280-tisíc eur. Keď sme sa opýtali Rawat začiatkom júla, kedy budú opäť čistiť jazero, odpovedali nám, že tento rok ich na spoluprácu nikto z Košíc neoslovil.

Medzná hodnota neprekročená
Hygiena potvrdila, že plážové kúpalisko Jazero toho roku nebolo čistené od siníc. Odbery urobili 10. júna, medzná hranica výskytu siníc nebola prekročená. Voda tak vyhovuje na kúpanie. Ďalší odber vzoriek vody bol 8. júla 2025.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári