VÝCHOD SLOVENSKA. Počasie v našej oblasti vo štvrtok ovplyvňuje výšková tlaková níž so studeným vzduchom v hrubej vrstve troposféry, teda s výrazným poklesom teploty vzduchu smerom do vyšších hladín.
Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), vytvára tým výraznú instabilitu vzduchovej hmoty, čo vedie k vzniku početných prehánok a búrok, hoci je chladno.
Mrzne od výšky 2 800 metrov
„Z toho nutne vyplýva, že búrky pre vznik vôbec nepotrebujú teplo, ale najmä labilné teplotné zvrstvenie a dostatok vlhkosti. A to môžu poskytnúť aj studené vzduchové hmoty. Dnešné búrky tak opäť poukazujú na nesprávnosť často používaného laického pojmu 'búrky z tepla', ktorý s fyzickou búrkou nemá nič spoločné," uvádzajú meteorológovia.
Čo však teplota ovplyvňuje, je množstvo vody a energie, ktorú búrka môže mať.
S tým súvisí intenzita výstupného pohybu búrky, ako aj možné nebezpečné javy, ktoré môže priniesť.
„Štvrtkový potenciál je tak nižší, no môže sa vyskytnúť prechodné zosilnenie vetra a veľmi krátko trvajúci lejak. Búrkové jadrá však s vysokou pravdepodobnosťou produkujú menšie krúpy, keďže mrzne už od nadmorskej výšky cca 2800 m," pokračuje SHMÚ.
Búrky sú fotogenické
Búrky postupujú okolo stredu spomínanej níže, ktorý sa aktuálne nachádza približne nad Spišom.
Teda na západnom Slovensku postupujú od severozápadu, na Gemeri od západu, na Zemplíne od juhu a v Žilinskom kraji od severu.
Výšková níž tiež znižuje hrúbku troposféry, tým aj výšku búrkových oblakov.
Vo štvrtok je to do cca 9 km, čo je na stred leta dosť málo.
„Tieto búrky sú zároveň veľmi fotogenické, často je možné ich odfotiť aj s celým oblakom. Totiž nie sú organizované do rozsiahlejších búrkových systémov a vo vyšších hladinách je vzduch pomerne suchý (až na východné Slovensko), teda tvorí sa len málo vrstevnatej oblačnosti," dodávajú meteorológovia.
S klesajúcou výškou slnka nad horizontom sa večer navyše sem-tam ukáže aj dúha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári